بیوگرافی چین شیونگ وو یکی از فیزیکدانان قرن بیستم که در پروژه منهتن در زمینه­ تحقیقات هسته­ای نقش بسزایی داشت را در سایت کتاب صوتی مطالعه کنید و بیشتر با زن دانشمند آشنا شوید.

چین شیونگ وو یکی از دانشمندان فیزیک که برنده جایزه کامستاک شده است. او در تمام دوران زندگی خود در تلاش برای برابری زنان و رسیدن به آرمان حق طلبی دور از جنسیت­گرایی نیز بود. کسی که برای اولین بار به صورت آزمایشگاهی نشان داد که برهم کنش ضعیف، تقارن آینه­ای را میشکند. بیوگرافی چین شیونگ ارزش خواندن دارد چرا که کمتر دانشمندی وجود دارد که در کنار تحصیلات و دستاوردهای علمی دست به مبارزه سیاسی هم زده باشد. پس با ما در زندگینامه افراد موفق در جهان همراه باشید تا بیشتر با بیوگرافی این فیزیکدان آشنا شوید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی مونا جراحی استعداد برتر حرفه ای جوان سال

دوران کودکی و جوانی چین شیونگ وو

بیوگرافی چین شیونگ وو کسی که « ملکه­ تحقیقات هسته­ای » ماری کوری چینی نام نهاده شد در 31 مه سال 1912 در لیوهه، استان جیانگسو چین بدنیا آمد. رابطه­ خوب شیونگ با پدرش ژانگ یی و تشویق­های او باعث علاقه­مندی وی به مفاهیم مختلف می­شد. اتاق او در دوران کودکی مملو از کتاب­ها و مجلات گوناگون بود که پدرش برای مطالعه و افزایش تمایلش به موضوعات علمی در اختیارش قرار داده بود. مادر وو فان فو هوآ و دو برادر به نام­های چین یینگ و چین هائو داشت.

در مدرسه دخترانه مینگ ده دوران ابتدایی خود را گذراند که مؤسس آن پدرش بود. والدین شیونگ وو طرفدار تحصیل دختران بودند، به همین خاطر این مدرسه را تاسیس کردند. شیونگ وو در سن یازده سالگی شهر خود را به مقصد سوژو ترک کرد تا بتواند در مدرسه شبانه روزی ثبت نام کند چون این مدرسه علاوه بر تدریس عادی دوره­ی تربیت معلم را نیز برگزار می­کرد و همین باعث رقابت شدید بین دانش­آموزان می­شد. این دوره­ها تحصیل رایگان، اقامت و همچنین تضمین شغلی را به همراه داشت.

شیونگ وو به عنوان دانش آموز ممتاز در سال 1929 در مقطع متوسطه فارغ التحصیل شد. دانشگاه ملی مرکزی نانجینگ را برای ادامه تحصیل انتخاب کرد. ابتدا رشته­ی ریاضی و سپس با تغییر آن به فیزیک تحصیلات خود را ادامه داد. فعالیت­های سیاسی او در دانشگاه یکی دیگر از علاقه­مندی­های او بود که به عنوان رهبر سیاسی و اعتصابات مهمی در آن سال­ها به راه انداخت که مهم­ترین آن در کاخ ریاست جمهوری چین بود که باعث بازدید و ملاقات چیانک گای­شک رهبر سیاسی و نظامی چین از آن اعتراض شد.

در ادامه بیوگرافی چین شیونگ وو با ما همراه باشید که بدانیم این دانشمند چگونه پله­های موفقیت را پشت سر گذاشته و به رویاهای خود جامه­ عمل پوشانده است.

دوران کودکی و جوانی چین شیونگ وو

تحقیق در آمریکا و جنگ جهانی دوم

در این بخش از بیوگرافی چین شیونگ وو به ادامه تحصیلات او در دانشگاه میشیگان آمریکا خواهیم پرداخت. شیونگ وو با انتخاب این دانشگاه پس از تحقیقات متوجه شد که در آنجا زنان را برای عضو شدن قبول نمی­کنند. این بار اما او دانشگاه کالیفرنیا در برکلی را برای تحصیل برگزید. ارنست لارنس کسی که بعدها شتاب دهنده­ی حلقوی را اختراع کرد و جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد یکی از اساتید شیونگ وو بود.

در سال 1937 چین شیونگ وو بورسیه­ی تحقیقاتی خود را به خاطر تبعیضات جنسیتی موجود نپذیرفت و ترجیح داد که تحقیقات را در کنار ارنست لارنس ادامه دهد. در همان سال حمله­ی ژاپن به چین هم بوقوع پیوست. شیونگ شکافت هسته­ای را برای پایان نامه دکترای خود در نظر گرفت و مدرک خود را از دانشگاه برکلی دریافت کرد. فروپاشی بتا، موضوع اصلی در تحقیقات دائمی او در فیزیک هسته­ای بود. شیونگ وو در آن سال­ها نتوانست به عنوان استاد فیزیک در دانشگاه تدریس کند، به این دلیل که هیچ زنی در دانشگاه­های بزرگ آمریکا به عنوان استاد حق فعالیت نداشتند.

زندگی شخصی چین شیونگ وو

یک از رخدادهای مهم در قرن بیستم وقوع جنگ جهانی دوم و تغییر مسیر دادن به تحقیقات علمی و فعالیت­های دانشمندان بود. در این گیرودار شیونگ وو در سال 1942 با همکلاسی خود چیا لیو یوان ازدواج کرد و حاصل آن پسری دانشمند به نام وینسنت وی چن بود، که او هم در زمینه­ فیزیک هسته­ای فعالیت و تحقیق می­کرد. همسر شیونگ وو در پروژه­های راداری در پرینستون نیوجرسی  با RCA همکاری داشت، همین فرصت تدریس در کالج اسمیث را برای وو هموار کرد.

اولین استاد زن دانشگاه در آن زمان که به دانشجویان مرد تدریس می­کرد، چین شیونگ وو بود، که به افسران نیروی دریایی، فیزیک هسته­ایی را آموزش داد. مقصد بعدی شیونگ وو دانشگاه کلمبیا، که برای دپارتمان تحقیقات جنگ در آنجا استخدام شد.

کتاب بیوگرافی افراد موفق

افتخارات و جوایز تا مرگ این دانشمند

در سال 1958 شیونگ وو دکترای افتخاری خود را در دانشگاه کلمبیا بدست آورد. اولین زن دانشمندی که جایزه Research Corporation Award را دریافت کرد. همچنین از سوی آکادمی ملی علوم آمریکا به عنوان هفتمین زن انتخاب شد. فروپاشی بتا همچنان عنوان اصلی تحقیقات شیونگ وو بود.

نظریه­ی ریچارد فایمن و ماری جل-من را اثبات کرد. که این نظریه به عنوان قسمتی از نظریه وحدت بزرگ شناخته شده است. یک سال بعد از آن اولین زن آمریکایی-چینی جایزه Cyrous B Comstock آکادمی ملی علوم آمریکا را دریافت کرد. کتابی به نام Betta Decay که در نتیجه تحقیقات تکمیلی او در زمینه فروپاشی بتا به طور مجموعه­ای منظم به چاپ رسید، که در دانشگاه­ها با عنوان استاندارد در فیزیک هسته­ای تدریس می­شود.

در سال 1972 دانشگاه کلمبیا مدرک او را به پروفسوری ارتقا داد. عضویت آکادمی هنر و علوم آمریکا را در همان سال از آن خود کرد. در همین بخش از بیوگرافی چین شیونگ وو به صورت مختصر به افتخارات دیگر او میپردازیم.

 • در سال 1974 به عنوان دانشمند سال انتخاب شد.
 • دریافت مدال ملی علوم در سال 1974
 • مطالعه بر روی اشعه ایکس و کاربردهای آن
 • فعال جدی در زمینه­ مبارزه با تبعیض جنسیتی در مجامع علمی
 • ثبت یک سیارک به نام او برای اولین بار
 • مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه­های ییل، هاروارد و پرینستون

افتخارات و جوایز تا مرگ این دانشمند

درگذشت چین شیونگ وو

 تنها جایزه­ای که این بانوی فیزیک به علت جنسیت­گرایی بسیار شرم­آور جامعه­ی حاکم نتوانست دریافت کند جایزه نوبل بود. این دانشمند گمنام و بزرگ در فوریه­ی سال 1997 در نیویورک سیتی چشم از جهان فرو بست.

امیدوارم با مطالعه بیوگرافی چین شیونگ وو و آگاهی از سیاست و علم گامی نو را در زندگی برداریم که منجر به نجات بشریت شود. همچنشن شما می توانید با خرید و دانلود کتاب بیوگرافی افراد موفق و ثروتمند جهان با باورها و موفقیت های این افراد بیشتر آشنا شوید.

زندگینامه های مشابه

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • واقعا علم فیزیک و علم ریاضی یه علم سختی هستش که افراد زیادی نمیتونین ادامه ش بدن ولی خانم چین تونسته این حد و مرز ها رو بشکنه که کارشون خیلی ارزشمند هستش با وجود خانم بودن مادر بودن و همسر بودن این یعنی شجاعت و زنانگی

  پاسخ
  • مهنوش عبادی
   14 مهر 1399 3:13 ب.ظ

   واقعااا من همیشه معدلم بخاطر ریاضی و فیزیک می امد پایین چون واقعا درک کردنش خیلی سخته این خانم تونسته با این کارشون یه کمک بزرگ به ما بکنه

   پاسخ
   • واقعا منم خیلی با درس فیزیک مشکل داشتم حالا که دیدم این خانم فیزیکدان بوده خیلی تعجب کردم.

    پاسخ
 • چقدر زنان موفق و تلاشگر داشتیم در طول تاریخ خیلی ممنونم از سایت گرداب جذب که ما را به این افراد آشنا می‌کند.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست