بیوگرافی وینستون چرچیل برزگ ترین سیاستمدار بریتانیایی

۲ دیدگاه

وینستون چرچیل رهبر نظامی و از دولتمردان انگلیس بود. او که دو بار به عنوان نخست وزیر انگلیس انتخاب شد، به شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم کمک کرد. با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق همراه باشید تا بیشتر با او و دستاوردهایش آشنا شوید.

وینستون چرچیل کیست؟

سر وینستون لئونارد اسپنسر-چرچیل، سیاستمدار، افسر نظامی و نویسنده انگلیسی بود که از ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ و از ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۵ به عنوان نخست وزیر انگلیس خدمت کرد. پس از نخست وزیری در ۱۹۴۰، چرچیل در طول جنگ جهانی دوم با رهبری یک استراتژی موفق به متفقین، اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده، برای شکست قدرت‌های محور و صلح پس از جنگ کمک کرد.

خواندن این بیوگرافی همی می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی ری کراک ، مالک شرکت مک دونالد

روزهای اول زندگی وینستون چرچیل

چرچیل در ۳۰ نوامبر ۱۸۷۴ در کاخ بلنهایم در آکسفوردشایر انگلیس متولد شد. چرچیل جوان از همان سنین کودکی صفات پدرش، لرد راندولف چرچیل، یک دولتمرد انگلیسی از خانواده‌ای اصیل و مادرش، ژانت “جنی” جروم، یک فرد روشن فکر نیویورکی را نشان داد. چرچیل در دوبلین ایرلند بزرگ شد، جایی که پدرش توسط پدربزرگش، جان اسپنسر-چرچیل که هفتمین دوک مارلبرو بود، استخدام شد. چرچیل ثابت کرد که یک دانش آموز مستقل و عصیانگر است. چرچیل پس از عملکرد ضعیف در دو مدرسه اول خود، در آوریل ۱۸۸۸ شروع به تحصیل در مدرسه هارو، یک مدرسه شبانه روزی در نزدیکی لندن کرد. چند هفته پس از ثبت نام، به سپاه هارو پیوست که او را در مسیر حرفه ای نظامی قرار داد.

در ابتدا، به نظر نمی‌رسید ارتش گزینه خوبی برای چرچیل باشد. او سه بار برای موفقیت در امتحان کالج نظامی سلطنتی انگلیس تلاش کرد. با این حال، هنگامی که آنجا بود، او موفق شد و در کلاس ۱۳۰ نفره خود به عنوان نفر بیستم فارغ التحصیل شد. تا این زمان، رابطه او با پدر و مادرش بسیار دور بود، هرچند او هر دو را دوست داشت. در حالی که در مدرسه بود، چرچیل نامه‌های احساسی به مادرش نوشت و از او خواست که به دیدن او بیاید، اما او به ندرت به دیدن پسرش می‌آمد. پدرش زمانی که او تنها ۲۱ سال داشت، درگذشت. گفته می‌شود این دو به هیچ وجه رابطه صمیمانه‌ای با هم نداشتند.

روزهای اول زندگی وینستون چرچیل

زندگی نظامی وینستون چرچیل

چرچیل در اوج قدرت نظامی انگلیس در ارتش انگلیس از زندگی کوتاه اما پر حادثه‌ای برخوردار بود. وی در سال ۱۸۹۵ به “Fourth Queen’s Own Hussars” پیوست و در مرزهای شمال غربی هند و سودان خدمت کرد. در آنجا در نبرد “Omdurman” در سال ۱۸۹۸ اقداماتی انجام داد. وی در حالی که در ارتش بود، گزارش‌های نظامی را برای نشریه Pioneer Mail و Daily Telegraph و دو کتاب درباره تجربیات خود به نام‌های “داستان نیروی میدانی ملاکند” در سال ۱۸۹۸ و “جنگ رودخانه” ۱۸۹۹ نوشت.

در سال ۱۸۹۹، چرچیل ارتش را ترک کرد و به عنوان خبرنگار جنگ در روزنامه مورنینگ پست کار کرد. هنگام گزارش از جنگ بوئر در آفریقای جنوبی، به اسارت بوئرها درآمد. وی هنگام فرار، تقریباً ۳۰۰ مایل به خاک پرتغال در موزامبیک سفر کرد. پس از بازگشت به انگلیس، وی در مورد تجربیات خود در کتاب “London to Ladysmith via Pretoria” در سال ۱۹۰۰  نوشت.

نخست وزیری وینستون چرچیل

در ۱۰ می ۱۹۴۰، چمبرلین استعفا داد و پادشاه جورج ششم، وینستون چرچیل را به عنوان نخست وزیر و وزیر دفاع منصوب کرد. در عرض چند ساعت ارتش آلمان با حمله به هلند، بلژیک و لوکزامبورگ حمله غربی خود را آغاز کرد. دو روز بعد، نیروهای آلمانی وارد فرانسه شدند. با وارد شدن ابرهای تاریک جنگ بر سر اروپا، انگلیس در مقابل هجوم تنها ایستاد. چرچیل قرار شد از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ به عنوان نخست وزیر انگلیس خدمت کند و این کشور را از زمان جنگ جهانی دوم تا زمان تسلیم آلمان هدایت کند.

کتاب بیوگرافی افراد موفق

اولین ناخدای دریاسالار

چرچیل که در سال ۱۹۱۱ به عنوان اولین ناخدای دریاسالار لقب گرفت، به نوسازی نیروی دریایی انگلیس کمک کرد و دستور داد کشتی‌های جنگی جدید که به جای موتورهای زغال سنگ با سوخت نفت کار می‌کنند، ساخته شوند. وی یکی از اولین کسانی بود که هواپیماهای نظامی را تبلیغ کرد و سرویس هوایی نیروی دریایی سلطنتی را راه اندازی کرد. او آنقدر مشتاق بود که خودش دروس پرواز را گذراند تا از نزدیک توانایی نظامی آن را درک کند. چرچیل همچنین یک قانون بحث انگیز را برای اصلاح قانون نقص ذهنی سال ۱۹۱۳ تهیه کرد، که عقیم سازی افراد ضعیف را ضروری می‌کرد. این لایحه سرانجام در هر دو مجلس پارلمان تصویب شد.

همسر و فرزندان چرچیل و روی آوردن به نقاشی

در سال ۱۹۰۸، وینستون چرچیل پس از خواستگاری کوتاه با کلمنتین اوگیلوی هوزیر ازدواج کرد. این زوج پنج فرزند به نام‌های دیانا، راندولف، سارا، ماریگولد (که تنها زمانی که کودکی نوپا بود، از دنیا رفت) و مری، داشتند.

در دهه ۱۹۲۰، پس از برکناری از دولت، وینستون چرچیل نقاشی را شروع کرد. بعداً او در این باره نوشت: “نقاشی در سخت ترین زمان من را نجات داد”. چرچیل در ادامه بیش از ۵۰۰ نقاشی خلق کرد که معمولاً از سوژه‌های طبیعی بود. اگرچه با اجسام بی جان و پرتره نیز تمرین می‌کرد. او همچنین ادعا کرد که نقاشی به او در قدرت مشاهده و حافظه کمک می‌کند.

جایزه نوبل وینستون چرچیل

در سال ۱۹۵۳، وینستون چرچیل توسط ملکه الیزابت دوم لقب شوالیه گرفت. در همان سال، بر اساس کمیته جایزه نوبل، به دلیل “تسلط بر توصیف تاریخی و بیوگرافی و همچنین سخنوری درخشان در دفاع از ارزشهای والای انسانی” ، وی جایزه ادبی نوبل را دریافت کرد.

جایزه نوبل وینستون چرچیل

مرگ وینستون چرچیل

چرچیل در ۲۴ ژانویه ۱۹۶۵، در سن ۹۰ سالگی و در خانه خود در لندن، ۹ روز پس از سکته مغزی شدید درگذشت. تمام انگلیس برای بیش از یک هفته عزاداربود. چرچیل از اوایل سال ۱۹۴۱ هنگامی که زمان بازدید از کاخ سفید دچار حمله قلبی شد، علائمی از ضعف در سلامت نشان داده بود. دو سال بعد نیز، هنگام درگیری با بیماری ذات الریه، حمله مشابهی داشت. در ژوئن ۱۹۵۳، در سن ۷۸ سالگی، در دفتر خود یک سکته مغزی داشت. این خبر خاص از سوی مردم و مجلس با اعلامیه رسمی مبنی بر اینکه وی از فرسودگی رنج می‌برد، در همه جا پخش شد. چرچیل دوره بهبودی خود را در خانه گذراند و در ماه اکتبر، به کار خود به عنوان نخست وزیر بازگشت.

با این حال، حتی برای دولتمرد بزرگ آشکار بود که او از نظر جسمی و روحی حال مساعدی نداشته  و همین مسئله سرعت او را در انجام کارها کم می‌کند. به همین دلیل، وینستون چرچیل در سال ۱۹۵۵ به عنوان نخست وزیر بازنشسته شد. چرچیل تا زمان انتخابات عمومی ۱۹۶۴، زمانی که به دنبال انتخاب مجدد خود نبود، عضو پارلمان بود. حدس و گمان‌هایی وجود داشت که چرچیل در سال‌های آخر زندگی خود از بیماری آلزایمر رنج می‌برد. اگرچه متخصصان پزشکی سکته‌های مغزی و قبلی وی را دلیل احتمالی کاهش توانایی ذهنی عنوان کردند. چرچیل علی‌رغم سلامتی ضعیف خود، توانست در زندگی عمومی‌اش در  خانه‌های  کنت و هاید پارک گیت لندن، همچنان فعال بماند.

همین حالا می توانید کتاب بیوگرافی افراد موفق جهان را از گرداب جذب خریداری کنید تا با زندگینامه افراد موفق در سراسر جهان آشنا شوید و از آن ها الگوبرداری نمایید.

5 1 رای
امتیاز
دنبال کردن
Notify of
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین

ثروتمندی چرچیل من خیلی شنیدم هنوز که سالهایی زیادی از مرگش میگذره بازم شکوه و عظمتش سر زبان هاست

مهناز

این بیوگرافیتون خیلی جالب بودد ممنونم ازتون ولی کاشکی بیشتر در مورد زندگی شخصیش حرف میزدید تا کاری

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست