وینستون چرچیل رهبر نظامی و از دولتمردان انگلیس بود. او که دو بار به عنوان نخست وزیر انگلیس انتخاب شد، به شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم کمک کرد. با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق همراه باشید تا بیشتر با او و دستاوردهایش آشنا شوید.

وینستون چرچیل کیست؟

سر وینستون لئونارد اسپنسر-چرچیل، سیاستمدار، افسر نظامی و نویسنده انگلیسی بود که از 1940 تا 1945 و از 1951 تا 1955 به عنوان نخست وزیر انگلیس خدمت کرد. پس از نخست وزیری در 1940، چرچیل در طول جنگ جهانی دوم با رهبری یک استراتژی موفق به متفقین، اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده، برای شکست قدرت‌های محور و صلح پس از جنگ کمک کرد.

خواندن این بیوگرافی همی می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی ری کراک ، مالک شرکت مک دونالد

روزهای اول زندگی وینستون چرچیل

چرچیل در 30 نوامبر 1874 در کاخ بلنهایم در آکسفوردشایر انگلیس متولد شد. چرچیل جوان از همان سنین کودکی صفات پدرش، لرد راندولف چرچیل، یک دولتمرد انگلیسی از خانواده‌ای اصیل و مادرش، ژانت “جنی” جروم، یک فرد روشن فکر نیویورکی را نشان داد. چرچیل در دوبلین ایرلند بزرگ شد، جایی که پدرش توسط پدربزرگش، جان اسپنسر-چرچیل که هفتمین دوک مارلبرو بود، استخدام شد. چرچیل ثابت کرد که یک دانش آموز مستقل و عصیانگر است. چرچیل پس از عملکرد ضعیف در دو مدرسه اول خود، در آوریل 1888 شروع به تحصیل در مدرسه هارو، یک مدرسه شبانه روزی در نزدیکی لندن کرد. چند هفته پس از ثبت نام، به سپاه هارو پیوست که او را در مسیر حرفه ای نظامی قرار داد.

در ابتدا، به نظر نمی‌رسید ارتش گزینه خوبی برای چرچیل باشد. او سه بار برای موفقیت در امتحان کالج نظامی سلطنتی انگلیس تلاش کرد. با این حال، هنگامی که آنجا بود، او موفق شد و در کلاس 130 نفره خود به عنوان نفر بیستم فارغ التحصیل شد. تا این زمان، رابطه او با پدر و مادرش بسیار دور بود، هرچند او هر دو را دوست داشت. در حالی که در مدرسه بود، چرچیل نامه‌های احساسی به مادرش نوشت و از او خواست که به دیدن او بیاید، اما او به ندرت به دیدن پسرش می‌آمد. پدرش زمانی که او تنها 21 سال داشت، درگذشت. گفته می‌شود این دو به هیچ وجه رابطه صمیمانه‌ای با هم نداشتند.

روزهای اول زندگی وینستون چرچیل

زندگی نظامی وینستون چرچیل

چرچیل در اوج قدرت نظامی انگلیس در ارتش انگلیس از زندگی کوتاه اما پر حادثه‌ای برخوردار بود. وی در سال 1895 به “Fourth Queen’s Own Hussars” پیوست و در مرزهای شمال غربی هند و سودان خدمت کرد. در آنجا در نبرد “Omdurman” در سال 1898 اقداماتی انجام داد. وی در حالی که در ارتش بود، گزارش‌های نظامی را برای نشریه Pioneer Mail و Daily Telegraph و دو کتاب درباره تجربیات خود به نام‌های “داستان نیروی میدانی ملاکند” در سال 1898 و “جنگ رودخانه” 1899 نوشت.

در سال 1899، چرچیل ارتش را ترک کرد و به عنوان خبرنگار جنگ در روزنامه مورنینگ پست کار کرد. هنگام گزارش از جنگ بوئر در آفریقای جنوبی، به اسارت بوئرها درآمد. وی هنگام فرار، تقریباً 300 مایل به خاک پرتغال در موزامبیک سفر کرد. پس از بازگشت به انگلیس، وی در مورد تجربیات خود در کتاب “London to Ladysmith via Pretoria” در سال 1900  نوشت.

نخست وزیری وینستون چرچیل

در 10 می 1940، چمبرلین استعفا داد و پادشاه جورج ششم، وینستون چرچیل را به عنوان نخست وزیر و وزیر دفاع منصوب کرد. در عرض چند ساعت ارتش آلمان با حمله به هلند، بلژیک و لوکزامبورگ حمله غربی خود را آغاز کرد. دو روز بعد، نیروهای آلمانی وارد فرانسه شدند. با وارد شدن ابرهای تاریک جنگ بر سر اروپا، انگلیس در مقابل هجوم تنها ایستاد. چرچیل قرار شد از سال 1940 تا 1945 به عنوان نخست وزیر انگلیس خدمت کند و این کشور را از زمان جنگ جهانی دوم تا زمان تسلیم آلمان هدایت کند.

کتاب بیوگرافی افراد موفق

اولین ناخدای دریاسالار

چرچیل که در سال 1911 به عنوان اولین ناخدای دریاسالار لقب گرفت، به نوسازی نیروی دریایی انگلیس کمک کرد و دستور داد کشتی‌های جنگی جدید که به جای موتورهای زغال سنگ با سوخت نفت کار می‌کنند، ساخته شوند. وی یکی از اولین کسانی بود که هواپیماهای نظامی را تبلیغ کرد و سرویس هوایی نیروی دریایی سلطنتی را راه اندازی کرد. او آنقدر مشتاق بود که خودش دروس پرواز را گذراند تا از نزدیک توانایی نظامی آن را درک کند. چرچیل همچنین یک قانون بحث انگیز را برای اصلاح قانون نقص ذهنی سال 1913 تهیه کرد، که عقیم سازی افراد ضعیف را ضروری می‌کرد. این لایحه سرانجام در هر دو مجلس پارلمان تصویب شد.

همسر و فرزندان چرچیل و روی آوردن به نقاشی

در سال 1908، وینستون چرچیل پس از خواستگاری کوتاه با کلمنتین اوگیلوی هوزیر ازدواج کرد. این زوج پنج فرزند به نام‌های دیانا، راندولف، سارا، ماریگولد (که تنها زمانی که کودکی نوپا بود، از دنیا رفت) و مری، داشتند.

در دهه 1920، پس از برکناری از دولت، وینستون چرچیل نقاشی را شروع کرد. بعداً او در این باره نوشت: “نقاشی در سخت ترین زمان من را نجات داد”. چرچیل در ادامه بیش از 500 نقاشی خلق کرد که معمولاً از سوژه‌های طبیعی بود. اگرچه با اجسام بی جان و پرتره نیز تمرین می‌کرد. او همچنین ادعا کرد که نقاشی به او در قدرت مشاهده و حافظه کمک می‌کند.

جایزه نوبل وینستون چرچیل

در سال 1953، وینستون چرچیل توسط ملکه الیزابت دوم لقب شوالیه گرفت. در همان سال، بر اساس کمیته جایزه نوبل، به دلیل “تسلط بر توصیف تاریخی و بیوگرافی و همچنین سخنوری درخشان در دفاع از ارزشهای والای انسانی” ، وی جایزه ادبی نوبل را دریافت کرد.

جایزه نوبل وینستون چرچیل

مرگ وینستون چرچیل

چرچیل در 24 ژانویه 1965، در سن 90 سالگی و در خانه خود در لندن، 9 روز پس از سکته مغزی شدید درگذشت. تمام انگلیس برای بیش از یک هفته عزاداربود. چرچیل از اوایل سال 1941 هنگامی که زمان بازدید از کاخ سفید دچار حمله قلبی شد، علائمی از ضعف در سلامت نشان داده بود. دو سال بعد نیز، هنگام درگیری با بیماری ذات الریه، حمله مشابهی داشت. در ژوئن 1953، در سن 78 سالگی، در دفتر خود یک سکته مغزی داشت. این خبر خاص از سوی مردم و مجلس با اعلامیه رسمی مبنی بر اینکه وی از فرسودگی رنج می‌برد، در همه جا پخش شد. چرچیل دوره بهبودی خود را در خانه گذراند و در ماه اکتبر، به کار خود به عنوان نخست وزیر بازگشت.

با این حال، حتی برای دولتمرد بزرگ آشکار بود که او از نظر جسمی و روحی حال مساعدی نداشته  و همین مسئله سرعت او را در انجام کارها کم می‌کند. به همین دلیل، وینستون چرچیل در سال 1955 به عنوان نخست وزیر بازنشسته شد. چرچیل تا زمان انتخابات عمومی 1964، زمانی که به دنبال انتخاب مجدد خود نبود، عضو پارلمان بود. حدس و گمان‌هایی وجود داشت که چرچیل در سال‌های آخر زندگی خود از بیماری آلزایمر رنج می‌برد. اگرچه متخصصان پزشکی سکته‌های مغزی و قبلی وی را دلیل احتمالی کاهش توانایی ذهنی عنوان کردند. چرچیل علی‌رغم سلامتی ضعیف خود، توانست در زندگی عمومی‌اش در  خانه‌های  کنت و هاید پارک گیت لندن، همچنان فعال بماند.

همین حالا می توانید کتاب بیوگرافی افراد موفق جهان را از گرداب جذب خریداری کنید تا با زندگینامه افراد موفق در سراسر جهان آشنا شوید و از آن ها الگوبرداری نمایید.

زندگینامه های مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • ثروتمندی چرچیل من خیلی شنیدم هنوز که سالهایی زیادی از مرگش میگذره بازم شکوه و عظمتش سر زبان هاست

    پاسخ
  • این بیوگرافیتون خیلی جالب بودد ممنونم ازتون ولی کاشکی بیشتر در مورد زندگی شخصیش حرف میزدید تا کاری

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست