بیوگرافی دارا خسروشاهی می‌تواند الهام‌بخش تمام کسانی باشد که ایده‌های بزرگی در سردارند و شاید قدرت مدیریتی بالایی نیز داشته باشند؛ اما همچنان نمی‌دانند قدم اول را چگونه بردارند. آنچه که در بیوگرافی دارا خسروشاهی قرار است به آن برسید و سرلوحه زندگی‌تان قرار دهید؛ ساده‌زیستی این فرد موفق و تلاش در راه علایقش است.

دارا خسروشاهی فرزند یکی از بزرگ‌ترین کارآفرینان ایرانی است که ثروت بسیاری را با مجموعه فعالیت‌هایی که داشته است نصیب خودکرده؛ اما هیچگاه دارا خسروشاهی به دنبال جاه‌طلبی و یک‌شبه چیزی را به‌دست‌آوردن نبوده است؛ و هرآنچه را که به‌عنوان موفقیت و پیشرفت او می‌توان از آنها نام برد با سختی و تلاش فراوان به دست آورده است.

تولد و خانواده دارا خسروشاهی

دارا خسروشاهی متولد 28 مه 1969 (7 خرداد 1348) در تهران است. پدر او، حسن خسروشاهی کارخانه‌های تولیدی بسیاری را در ایران تأسیس کرده است؛ به همین خاطر به‌عنوان کارآفرینی به نام در کل ایران شناخته شده است. دارا خسروشاهی زمانی که تازه شروع به تحصیل‌کرده بود در سال 1978، به همراه خانواده‌اش از ایران مهاجرت کرد. حسن و نزهت خسروشاهی پدر و مادر دارا خسروشاهی هستند که کارخانه‌های بزرگ ایرانی به نام آن‌ها تأسیس شده‌اند. همچنین پدر او از دانشگاه تهران مدارک رشته حقوق و اقتصاد خود را دریافت کرده است و برندهای تولی‌پرس، مینو، تی دی و تولید دارو بخشی از شرکت‌ها و کارخانجاتی است که توسط حسن خسروشاهی در ایران تأسیس شده‌اند.

پس از مهاجرت خانواده خسروشاهی از ایران، تا سال 1981 خبری از آن‌ها در دست نبود؛ تا این که در سال 1981 ردپای حسن خسروشاهی در ونکوور کانادا پیدا شد. او در همان سال‌های ابتدایی ورود به کانادا، شرکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگی را تأسیس کرد که ثروتش تا سال 2012 به 940 میلیون دلار رسید. خانوادة خسروشاهی تا قبل از مهاجرت 15 کارخانه را در ایران اداره می‌کردند و این تا سن 9 سالگی دارا خسروشاهی بوده است که پس از آن به نیس و سپس نیویورک مهاجرت می‌کنند.

دارا از 9 سالی که در ایران زندگی کرده است به‌خوبی یاد می‌کند؛ و می‌گوید دوران نوجوانی‌اش را در غربت به‌سختی گذرانده است، چرا که پدر او به مدت 4 سال به ایران بازگشته و مادرش مجبور بوده به‌تنهایی در غربت او و برادرانش را تربیت کند.

The-richest-men-in-the-world

کتاب صوتی بیوگرافی ثروتمندترین مردان جهان

بیوگرافی ثروتمندترین مردان جهان

تهیه شده در گروه گرداب جذب

گوینده: میلاد مشعشع

29,000 تومان

سفارش محصول

تحصیلات دارا خسروشاهی

دارا خسروشاهی ابتدای ورودش به دانشگاه به اصرار پدرش در رشتة پزشکی شروع به تحصیل کرد، ولی بعدها با تغییر رشته به مهندسی بیوالکتریک مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه براون در سال 1991 دریافت کرد. در ادامه با مسیر موفقیت این بزرگ‌مرد ایرانی‌تبار بیشتر آشنا خواهید شد.

بیوگرافی دارا خسروشاهی و تحصیلات وی

ورود دارا خسروشاهی به دنیای کسب و کار

در این بخش از بیوگرافی دارا خسروشاهی به دنیای کسب و کار او می‌پردازیم. خسروشاهی از دوراه پیشروی خود باید یکی را انتخاب می‌کرد؛ و آن هم انتخاب کسب‌وکار یا ادامة تحصیل بود. به همین خاطر تابستان پس از فارغ‌التحصیلی‌اش به شرکت Allen & Company به‌عنوان یک کارآموز ورود پیدا کرد که همین فضا و آشنا شدن با بورس اوراق بهادار او را به کارکردن تشویق می‌کرد. تا اینکه تصمیم گرفت به تحصیلاتش در مقطع کارشناسی در همین دوران پایان دهد.

دارا خسروشاهی پس از اینکه در زمینه سرمایه‌گذاری و بانکداری، فعالیت‌هایی را به‌صورت حرفه‌ای انجام داده بود. در سال 1998 با «بری دیلر» مدیرعامل شرکت اینتراکتیو کراپ آشنا شد. بری دیلر هم که در زمینه مدیریت و آنالیز مالی، استعداد بالای خسروشاهی را دیده بود. از او برای کار در شرکت اینتراکتیو دعوت به عمل آورد. ازاین‌رو خسروشاهی با قبول این دعوت، سمت مدیر امور مالی این شرکت را عهده‌دار شد.

این شرکت که با نام مخفف IAC (Interactivecorp) شناخته شده است. معتبرترین برندهای رسانه‌ای، همچون HomeAdvisor, Vimeo, Dot dash, Dictionary.com, The Daily Beast, About.com را پوشش می‌دهد. این شرکت با خرید اکسپدیا در سال 2003 گسترة کاری خود را بیشتر کرد. در سال 2005 جایگاه مدیرعاملی این زیرمجموعة جدید از طرف IAC به دارا خسروشاهی داده شد.

بیوگرافی دارا خسروشاهی و فعالیت‌های او

در دوران انبساط حباب سایت‌های اینترنتی و اوج محبوبیت اینترنت بود که خسروشاهی به اکسپدیا پیوست. با کارکردن در این مجموعه پیشرفت‌های بسیاری را تجربه کرد. خسروشاهی سال‌های ابتدایی فعالیتش در این شرکت را به دلیل کنار نیامدنش بافرهنگ کاری دشوار می‌داند. در طول دورانی که مدیرعاملی این شرکت به عهده خسروشاهی بود، شرکت مسافرتی اکسپدیا توانست در بیش از 50 کشور جهان کار خود را گسترش دهد و به شکل ققابل‌توجهیدرآمد خود را افزایش دهد.

در ابتدای فعالیت‌های خسروشاهی، این شرکت توانست با درآمدی 2.1 میلیارد دلاری رشدی قابل‌توجه داشته باشد. هرچند که اکسپدیا نیز همانند شرکت‌های دیگر در ابتدای کار خود با چالش‌های بسیاری روبرو شده، تا که توانسته است با وجود این مدیر ایرانی – آمریکایی رشد و درآمد چشمگیری داشته باشد.

خبری که بسیاری از فعالان دنیای صنعت حمل‌ونقل و فناوری را شوکه کرد. مدیرعاملی دارا خسروشاهی در شرکت اوبر بود. نام دارا خسروشاهی در بین نامزدهایی که برای این پست در نظر گرفته شده بودند قرار نداشت. ولی به یکباره به‌عنوان مدیرعامل این شرکت معرفی شد. اوبر که یک شرکت ارزشمند و نوپای تکنولوژی است، در بدترین شرایط به دست خسروشاهی سپرده شد. چرا که هیئت‌مدیرة این شرکت امید دارد؛ خسروشاهی بتواند این شرکت را از بحران نجات دهد.

ارزش شرکت اوبر

ارزش این شرکت توسط سرمایه‌گذاران اوبر، 60 میلیارد دلار عنوان شده است. با وجود تمام ارزشمندی‌هایی که دارد، متقابلاً مشکلاتی نیز دارد. دارا خسروشاهی باید بتواند به این اوضاع سروسامان دهد و اوبر را به جادة موفقیت قبلی خود برگرداند.

دارا خسروشاهی علاوه بر فعالیت‌های بسیاری که در شرکت اکسپدیا داشته و توانسته است آن را به یکی از پردرآمدترین آژانس‌های مسافرتی آنلاین آمریکا تبدیل کند. از سال 2015 عضوی از هیئت‌مدیره نیویورک‌تایمز کمپانی و استارت‌آپ Fanatics که در حوزه فروش محصولات ورزشی فعالیت دارد، شده است.

موفق ترین کارآفرینان جهان

کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

تهیه شده در گرداب جذب

گوینده میلاد مشعشع

29,000 تومان

سفارش محصول

همسر دارا خسروشاهی

دارا خسروشاهی با سیدنی شاپیرو، در سال 2012 در لاس‌وگاس ازدواج کرد که حاصل این ازدواج 4 فرزند است. دارا خسروشاهی از خوشبختی خود در کنار همسرش این‌چنین می‌گوید. «زمانی که با همسرم در لاس‌وگاس ازدواج کردم، همسرم یک تیشرت ساده در مراسم عروسی پوشیده بود»

از بنیان‌گذاران وب‌سایت آموزشی code.org در سیلیکون‌ولی هادی و علی پرتوی، پسرعمه‌های خسروشاهی هستند که از همان دوران کودکی با دارا خسروشاهی بزرگ شده‌اند.

زندگی شخصی دارا خسروشاهی

جوایز و افتخارات خسروشاهی

شرکت حسابداری بریتانیایی «ارنست‌اند یانگ» دارا خسروشاهی را در شمال غربی اقیانوس آرام به‌عنوان برنده جایزه کارآفرین سال 2013 معرفی کرد. همچنین در فهرست وزارت امور خارجه ایالات متحده در «فهرست ایرانیان برجسته آمریکایی» قرار دارد.

بیوگرافی دارا خسروشاهی و ثروت وی

در سال 2015 توسط نیویورک‌تایمز، درآمد دارا خسروشاهی در بین مدیرعاملان آمریکایی حدود 95 میلیون دلار اعلام شده است.

دارا بیان می‌کند: «من در شرایطی بزرگ شدم که کنار آمدن راهی برای زنده ماندن بود.» (او مذهبی نیست اما شیفته روایات دینی است.)

تراویس کوردل کالانیک یک تاجر آمریکایی است که بیشتر به عنوان یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل سابق اوبر شناخته می شود.

زندگینامه های مشابه

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ما چه ایرانی های موفقی داریم خدایا شکرت.استاد عباس منش میگن که کافیه دنبال افراد موفق باشی اونقدرشون رو پیدا میکنی که اصلا باورت نمیشه. ایول به این بزرگ مرد ایرانی موفق . خدایا شکرت.
  ممنون از این مطلب عالیتون

  پاسخ
  • ممنون دوست گرامی.

   پاسخ
  • بله دوست بزرگوار ما ایرانی های بسیار موفقی داریم که زندگی هر کدومشون می تونه الگو جوانان و عاشقان موفقیت باشه. استاد عباس منش هم جزو بزرگان حوزه موفقیت ایران هستند که تعالیمشون می تونه راهنما همه ما ایرانیان باشه. انشالله که هم شما و هم این استاد بزرگوار و هم تمام انسان ها بتونند مسیر موفقیت خودشون رو پیدا کنند. ممنون از نظر گرانهاتون

   پاسخ
 • درسته که ما خودمون به اندازه ی این اشخاص موفق نیستیم ولی اگه چشامونو باز کنیم میبینیم که چقدر افراد موفق و نابغه در این کشور ما وجود داره .فقط کافیه اراده کنیم و قدم های بزرگ برداریم اونوقته که میبینم چقدر نابغه هستیم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست