بیوگرافی ال گور چهل و پنجمین معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی ال گور چهل و پنجمین معاون رئیس‌جمهور و برنده جایزه صلح نوبل

نام فارسیال گور
نام انگلیسیAl Gore
تاریخ تولد۳۱ مارس ۱۹۴۸
محل زندگی ایالات متحده آمریکا
نام همسرتیپر گور
شغلسیاستمدار

بیوگرافی ال گور چهل و پنجمین معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده و فعال در حوزه مسائل زیست‌محیطی از گرداب جذب بخوانید.

ال گور، هم در مجلس نمایندگان و هم در سنا خدمت می‌کرد. او در سال 1988 در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نامزد دموکرات‌ها بود که درنهایت به مایکل دوکاکیس باخت. بعد از آن بار دیگر در سال 1992 و 1996 این رقابت را به بیل کلینتون واگذار کرد و معاون اول او شد. گور بعداً خود را وقف اهداف زیست‌محیطی کرد و جایزه نوبل را برای تلاش‌هایش در سال 2007 دریافت کرد.

دوران کودکی ال گور

آلبرت آرنولد گور جونیور در 31 مارس سال 1948 در واشنگتن‌دی‌سی دیده به جهان گشود، جایی که پدرش آلبرت گور پدر به‌عنوان یک دموکرات در مجلس نمایندگان ایالات متحده از تنسی مشغول به کار بود. پدرش از سال 1953 تا 1971 به‌عنوان سناتور ایالات متحده خدمت کرد و در سال‌های 1956 و 1960 به‌عنوان نامزد احتمالی معاون رئیس‌جمهور در نظر گرفته شد. مادر گور، پائولین لا فون گور، یکی از اولین زنانی بود که از دانشکده حقوق واندربیلت فارغ‌التحصیل شد.

درواقع دوران کودکی گور به دو قسمت تقسیم می‌شد؛ در طول سال تحصیلی که در هتلی واقع در پایتخت می گذراند و درطول تابستان هم در مزرعه خانوادەاش واقع درکاتاژتنسی بود. او دوران تحصیلش را در هاروارد سپری کرد و در آنجا با بازیگر آینده تامی لی جونز هم اتاق شد. ال در ژوئن 1969 پس از نگارش پایان‌نامه ارشد تحت عنوان “تأثیر تلویزیون بر عملکرد ریاست‌جمهوری 1947-1969 موفق به اخذ درجه با افتخار عالی در دولت شد.

دوران کودکی ال گور

همسر و خانواده ال گور

 گور از همسر اولش تیپر چهار فرزند دارد. این زوج در سال 2010 پس از 40 سال زندگی مشترک از یکدیگر جدا شدند.

خدمت سربازی ال گور

در بیوگرافی ال گور امده است که وی با جنگ ویتنام مخالفت کرد، اما گفت که احساس وظیفه مدنی او را مجبور کرد تا در آگوست 1969 در ارتش ایالات متحده نام نویسی کند. پس از آموزش اولیه، وی به عنوان روزنامه‌نگار نظامی منصوب شد و برای روزنامه ارتش پایگاه در فورت راکر می‌نوشت.

پدر گور  به دلیل مواضع لیبرالش در مورد بسیاری از مسائل مانند جنگ ویتنام و حقوق مدنی بار دیگر در نوامبر سال 1970 در انتخابات مجلس سنای ایالت متحده شکست خورد. ال گور درحالی‌که تنها هفت ماه از خدمت سربازی‌اش باقی‌مانده بود در ژانویه 1971 به ویتنام فرستاده شد و در فرماندهی مهندسی ارتش در Long Binh خدمت کرد.

موفق ترین کارآفرینان جهان

کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان تهیه شده در گرداب جذب گوینده میلاد مشعشع
39,000 تومان

سفارش محصول

خبرنگار و سیاستمدار

ال گور وقتی در سال 1971 به ایالات متحده بازگشت، به‌عنوان خبرنگار در تنسی مشغول به کار شد. زمانی که او بعداً به بیت سیاسی شهر منتقل شد، گور پرونده‌های سیاسی و رشوه‌خواری را کشف کرد که منجر به محکومیت شد. زمانی که گور در تنسی بود، در دانشگاه وندربیلت فلسفه و پدیدارشناسی خواند و در سال 1974 در دانشکده حقوق واندربیلت ثبت‌نام کرد.

ال در مارس 1976 از مدرسه حقوق فارغ‌التحصیل شد و برای انتخابات مجلس ایالات متحده از تنسی برای چهار بار انتخاب شد. او همچنین اولین فردی بود که در C-SPAN ظاهر شد. در سال 1984، گور با موفقیت برای یک کرسی در مجلس سنای ایالات متحده که توسط هاوارد بیکر، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه، خالی شده بود، نامزد شد. بعدها او قانون ارتباطات و محاسبات با عملکرد بالا در سال 1991 را به اجرا گذاشت که منجر به گسترش سریع‌تر اینترنت شد.

ال گور معاونت ریاست‌جمهوری

در سال 1988، گور که نامزد دموکرات‌ها بود و برای ریاست‌جمهوری تلاش کرد. او در سه‌شنبه سوپر پنج ایالت جنوبی را شکست داد، اما در نهایت به دوکاکیس باخت. گور در سنا باقی ماند تا اینکه کلینتون نامزد ریاست‌جمهوری او را در سال 1992 به‌عنوان معاون اول خود انتخاب کرد. آنها در سال‌های 1992 و 1996 به سمت ریاست‌جمهوری انتخاب شدند. بااین‌حال، زمانی که وزارت دادگستری به دلیل فعالیت‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی خود مورد بازجویی قرار گرفت، تصویر او آسیب دید.

ال گور معاونت ریاست‌جمهوری

مقابله ال گور با جورج بوش

در مبارزات انتخاباتی سال 2000، گور پس از مواجهه با چالش اولیه سناتور سابق، بیل بردلی، نامزدی ریاست‌جمهوری دموکرات را به دست آورد. گور سناتور جوزف لیبرمن از کانکتیکات را به‌عنوان معاون خود انتخاب کرد، او اولین یهودی ارتدوکس که تابه‌حال نامش در بلیت یک حزب بزرگ ملی ثبت شده است. گور رأی مردم را به دست آورد، اما پس از پنج هفته بحث‌های حقوقی پیچیده بر سر روند رأی‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری، شکست خود را از جورج دبلیو بوش جمهوری‌خواه پذیرفت.

دریافت جایزە اسکار و نوبل

در این قسمت از بیوگرافی ال گور  به موفقیت‌ها و جوایز اوی می‌پردازیم. گور که مدت‌ها به مسائل محیط‌زیستی و تغییرات آب‌وهوایی علاقه داشت، انرژی و نفوذ خود را پس از ترک سمت خود در سال 2001 وقف پیشبرد و تحقیقاتی را در آن مناطق انجام داد. او در مورد خطرات گرمایش جهانی یک تور سخنرانی به راه انداخت و همچنین یک مستند در سال 2006 منتشر کرد که برنده یک جفت جایزه اسکار شد.

گور در 10 دسامبر 2007 جایزه نوبل را برای کار در زمینه گرمایش جهانی دریافت کرد. او با دریافت این جایزه، از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کربن جهان، یعنی چین و ایالات متحده، خواست که اقدام جسورانه‌ای برای این تولیدات خود انجام دهند یا در مقابل تاریخ به‌خاطر کوتاهی خود پاسخگو باشند. گور این جایزه را با هیئت بین‌المللی بررسی تغییرات آب‌وهوایی (IPCC) به دلیل به صدا درآوردن زنگ خطر در مورد گرمایش جهانی و گسترش آگاهی در مورد چگونگی مقابله با آن شریک شد.

گور در مراسم گالا در اسلو گفت:  بشر، با یک وضعیت اضطراری سیاره‌ای روبرو است و این تغییرات سریع آب‌وهوایی تهدیدی برای بقای تمدن ما است. او سهم خود از جایزه 1.6 میلیون دلاری را که همراه با جایزه نوبل اهدا شد، به یک سازمان غیرانتفاعی جدید اختصاص داد، این سازمان اکنون به‌عنوان پروژه واقعیت آب‌وهوا شناخته می‌شود.

The-richest-men-in-the-world

کتاب صوتی بیوگرافی ثروتمندترین مردان جهان

بیوگرافی ثروتمندترین مردان جهان تهیه شده در گروه گرداب جذب گوینده: میلاد مشعشع همچنین می توانید دانلود کنید: کتاب صوتی ثروتمندترین زنان جهان
39,000 تومان

سفارش محصول

سرمایه‌گذاری و کانال تلویزیونی ال گور

در سال 2004، گور و مدیرعامل سابق مدیریت دارایی، گلدمن ساکس و دیوید بلاد، شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری نسل متمرکز بر پایداری را تأسیس کردند. گور از سرمایه‌گذاری‌های متعددی حمایت کرده و از طریق این شرکت در شرکت‌هایی مانند آمازون و eBay سرمایه‌گذاری کرد.

در سال 2005، ال یک کانال خبری لیبرال به نام Current TV را با جوئل هایت تأسیس کرد. شبکه کابلی در نهایت رشد کرد و به بیش از 60 میلیون خانوار در سراسر ایالات متحده رسید. گور در ژانویه 2013 گور اعلام کرد که شبکه تلویزیونی کنونی را به الجزیره فروخته است. بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، در سال 2014، گور از الجزیره به اتهام تلاش برای گرفتن 65 میلیون دلار از وجوه امانی مرتبط با این معامله شکایت کرد.

در همین زمان، گور آخرین کتاب‌های خود را با نام‌های شش محرک تغییر جهانی (2013) و زمین در تعادل (جعل یک هدف مشترک جدید (2013)) منتشر کرد. او شاهد سال‌ها کار با پرتاب ماهواره رصدخانه آب‌وهوای عمیق فضایی، با نام مستعار DSCOVR، در سال 2015 بود. بر اساس بیانیه‌ای در وب‌سایت رسمی گور، DSCOVR به دوربین ویژه‌ای مجهز شده بود تا بر طول موج‌های خاصی نظارت کندو وجود مواد خاصی مانند ازن، ذرات معلق در هوا و خاکستر آتشفشانی را به دانشمندان هشدار دهد.

محیط‌زیست و دولت ترامپ

در سال 2016، گور در کنفرانس TED در ونکوور، کانادا حاضر شد. سخنرانی او «خوش‌بینی‌هایی در مورد تغییرات آب‌وهوا» نام داشت. او در این سخنرانی  به کاهش هزینه‌های مرتبط باانرژی‌های تجدیدپذیر و توافق اخیر در کنفرانس تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل متحد در سال 2015 به‌عنوان دلایلی برای چشم‌انداز مثبت‌تر برای آینده اشاره کرد.

در اواخر همان سال، گور با رئیس‌جمهور منتخب دونالد ترامپ و دخترش ایوانکا  دیدار کرد تا درباره مسائل آب‌وهوایی گفتگو کنند. اگرچه او آن را یک «جلسه طولانی و بسیار سازنده» توصیف کرد، اما وی بعداً زمانی که رئیس‌جمهور اقداماتی برای عقب انداختن مقررات زیست‌محیطی انجام داد و اعلام کرد ایالات متحده را از توافقنامه پاریس خارج می‌کند، از ترامپ انتقاد کرد.

در اوایل سال 2020، ال گور یک کمپین ثبت‌نام رأی دهندگان را راه‌اندازی کرد که هدف آن افزایش مشارکت جوانانی بود که نگران تغییرات آب‌وهوایی بودند.

گور در 17 آگوست 2000 نامزد دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2000 شد. از سال 2020، او جدیدترین معاون رئیس جمهور بوده که برای ریاست جمهوری نامزد شده است.

زندگینامه های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه