بیوگرافی جولین آسانژ  باهوش و نابغه که با بنیانگذاری ویکی‌لیکس و شفاف‌سازی در عملکرد دولت‌ها، عرصه‌ تاخت‌وتاز و پنهان‌کاری را برای آنان تنگ کرد، را از کتاب صوتی بخوانید و بیشتر با موفقیت ها و دستاوردهای وی آشنا شوید.

رسالت روزنامه‌نگاری، همیشه کشف حقایق و ارائه‌ آن به مردم است تا جلوی جولان و سوء استفاده‌ افراد از موقعیتشان  را بگیرد. جولین آسانژ یکی از این روزنامه‌نگاران است که همیشه به دنبال حقایق بوده و هست و سخنرانی‌های تند او درباره  سانسور و عدم آزادی بیان روزنامه‌نگاران بسیار معروف می باشد. آسانژ معتقد است که به جای دفاع از مظلوم و جانب‌داری از او، بهتر است دست ظالمان کوتاه شود. در این مقاله از مجموعه مقالات زندگینامه زنان و مردان موفق در جهان قصد داریم به بیوگرافی  جولین آسانژ بپردازیم تا بیشتر با زندگی و فعالیت‌های وی بیشتر آشنا شوید. پس با ما همراه باشید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی باب پراکتور و قانون جذب

کودکی و زندگی شخصی جولین آسانژ

جولین آسانژ، با نام کامل جولین پاول آسانژ، در ۱۳ ژوئیه سال ۱۹۷۱ در شهر تاونزویل ایالت کوئینزلند استرالیا متولد شد. پدر ژنتیکی او جان شیپتون و مادرش کریستین هوکینز است. مادرش پس از ازدواج با برت آسانژ، که کارگردان تئاتر بود، نام خانوادگی همسرش را روی جولین گذاشت. برت آسانژ که به همراه مادر جولین یک تئاتر سیار را اداره می‌کردند،  جولین را پسری باهوش و بااستعداد می‌‌خواند که همیشه در مدرسه و در میان هم‌سالان خود از ظلمی که به بعضی بچه‌ها می‌شد، خشمگین بود.

به‌طور مشخص نمی‌توان شهری را به‌عنوان محل زندگی جولین آسانژ دانست، چراکه تا قبل از ۱۴ سالگی حدود ۳۰ بار به همراه مادرش در شهر‌های مختلفی سکونت داشتند. دلیل این جابه‌جایی‌ها اختلاف مادر جولین با همسر جدیدش بر سر حضانت فرزندشان بود. جولین در این مدت، به‌دلیل جابه‌جایی‌ها، تحصیل در ۳۷ مدرسه مختلف را تجربه کرد و گاهی هم در خانه آموزش می‌دید.جولین آسانژ از سال ۲۰۰۳ به مدت سه سال در دانشگاه ملبورن استرالیا تحصیل می‌کرد اما فکر راه‌اندازی ویکی‌لیکس و بازیگوشی‌هایش اجازه‌ ادامه‌ تحصیلات را به او نمی‌داد.

جولین آسانژ سال ۱۹۸۹ با همسر اولش ترزا دوئه  ازدواج کرد و از او صاحب فرزند پسری شد که نامش را دنیل گذاشتند. این دو در سال ۱۹۹۱ و پس از دستگیری جولین از هم جدا شدند. او که قبل از برنامه‌نویسی یک هکر یا رخنه‌گر بود و از این کار لذت می‌برد، بخاطر همکاری با دو هکر دیگر، تحت عنوان گروهی به نام «خرابکاران بین‌المللی»، توسط پلیس فدرال استرالیا، دستگیر شد. پس از جدایی از همسرش، اختلافات بر سر حضانت پسرش شروع شد و نتیجه‌ این اختلافات و کشمکش‌ها، بوجود آمدن گروهی برای کمک به فرزندان طلاقی شد که در معرض خطر جدی سواستفاده بودند. آسانژ این گروه را به کمک مادرش که او نیز چنین تجربه‌ای داشت، تشکیل داد.

کودکی و زندگی شخصی جولین آسانژ

پایه‌گذاری ویکی‌لیکس و دستگیری جولین آسانژ

ویکی‌لیکس، رسانه‌‌ی غیرانتفاعی اینترنتی است که اولین بار در سال ۱۹۹۹ توسط جولین آسانژ ثبت شد اما به گفته‌ خودش در آن زمان کاری با آن انجام نمی‌داد. کار این سازمان اینترنتی افشای اخبار و اسناد سیاسی، اجتماعی و گاهاً زیست‌ محیطی است که از سوی افراد ناشناس ارسال می‌شود. این سازمان با همکاری مخالفان و فعالان سیاسی-اجتماعی، روزنامه‌نگاران و پیشگامان و مهندسان فناوری اطلاعات از تایوان، استرالیا، اروپا، ایالات متحده آمریکا و آفریقای جنوبی  و تحت مدیریت جولین آسانژ بوجود آمد.

در سال ۲۰۱۰ پس از افشای اسناد محرمانه‌ی ارتش آمریکا در ویکی‌لیکس، که توسط چلسی منینگ تهیه شده بود، مقامات آمریکا شرکت ویکی‌لیکس و مشخصاً جولین آسانژ را به‌عنوان سردبیر آن، محکوم به انتشار اسناد محرمانه‌ی ارتش ایالات متحده آمریکا کردند و جولین آسانژ و جمعی از تیمش دستگیر شدند. سال ۲۰۱۱ دادستانی مدعی شد که بین منینگ و آسانژ ارتباط اینترنتی مخفیانه‌ای وجود داشته و ویکی‌لیکس در شکستن کدهای رمز کامپیوتر ارتش آمریکا به چلسی منینگ کمک می‌کرده است اما هر دوی آنها این ادعا را رد کردند.

اعضای ویکی‌لیکس مدعی شدند که گوگل، اطلاعات و ایمیل‌های این شرکت را در اختیار مقامات آمریکایی گذاشته است. جولین آسانژ در پی اتهاماتی مثل جاسوسی، توطئه و نقض قوانین تقلبات کامپیوتری و دزدی اسناد و اموال ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در لندن پناه می‌برد و تا سال ۲۰۱۹ که دستگیر شد، در یکی از اتاق‌های آن اقامت می‌کند.

کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

فعاليت‌ها، جوایز و افتخارات جولین آسانژ

جولین آسانژ هم به‌عنوان یک روزنامه‌نگار و برنامه‌نویس و هم به‌عنوان بنیانگذار و سردبیر ویکی‌لیکس و یک فعال سیاسی، کارها و خدمات بسیاری انجام داده و جوایز زیادی نیز دریافت کرده است که می‌توانیم به اختصار به آن ها اشاره کنیم؛

 • تأسیس گروهی به نام «گروه کنشگران کند‌وکاو مادر یا پدر در مورد سرپرستی کودک» برای حمایت از کودکان و جلوگیری از آسیب آنان
 • فراهم کردن خدمات اینترنت برای همگان در استرالیا تحت عنوان «شبکه دسترسی همگانی سایبری» در سال ۱۹۹۳
 • برنامه‌ریز و گسترش دهنده نرم‌افزار در ملبورن استرالیا از سال ۱۹۹۴ به بعد
 • شروع به نگارش کتابی در سال ۱۹۹۷ با نام «قصه‌های هک کردن، دیوانگی و وسواس درباره مرز الکترونیکی» که چگونگی اتفاقات و اقدامات خودش را در گروه  «خرابکاران بین‌المللی» در این کتاب شرح می‌دهد.
 • جایزه‌ی سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۰۹ برای مقاله‌ی «کنیا:فریاد خون – کشتارها و ناپدید شدن‌های غیر‌قانونی» که از ویکی‌لیکس منتشر شد و سر وصدای زیادی به پا کرد.
 • شخص برتر سال ۲۰۱۰ از نگاه مجله تایم
 • دریافت جایزه مارتا ملهورن در سال ۲۰۱۰ که برای افشای حقایق پنهان‌شده در رویدادها اهدا می‌شود.
 • عضو افتخاری اتحادیه روزنامه‌نگاران استرالیا و انجمن رسانه‌ها، سرگرمی‌ها و هنرها در سال ۲۰۱۱
 • دریافت مدال زرین بنیاد صلح سیدنی در سال ۲۰۱۲. این جایزه تا به‌حال تنها به چهار نفر اهدا شده که آسانژ و نلسون ماندلا جزو این دریافت‌کنندگان هستند.

اگرچه این جوایز، برای هر کسی که آن را دریافت کند بسیار خوشایند و مطبوع است، اما برای شخصی مانند آسانژ، تنها افشای حقایق و دفاع از مردم عادی و بی‌گناه سراسر جهان که قربانی منفعت‌طلبی افراد بالادست می‌شوند، مهم‌تر و باارزش‌تر است. از آنجایی که کارهای آسانژ برای بسیاری غير قابل‌ قبول بود، اکنون در زندان به سر می‌برد.

فعاليت‌ها، جوایز و افتخارات جولین آسانژ

الگوبرداری از جولین آسانژ

در این مقاله با بیوگرافی جولین آسانژ، روزنامه‌نگار و بنیانگذار ویکی‌لیکس آشنا شدید. امیدواریم که از خواندن آن لذت برده باشید. خواندن زندگینامه افراد موفق یکی از راه هایی است که می توانید ذهن منطقی خود را قانع کنید که می توانید به اهداف خود دست پیدا کنید، زیرا افراد زیادی هستند که در موقعیت شما بوده اند و توانسته اند به موفقیت های مالی و معنوی دست پیدا کنند. اگر دوست دارید با افرادی شبیه به خود آشنا شوید تا دست یافتن با خواسته های تان راحت تر شود به شما پیشنهاد می کنیم کتاب بیوگرافی افراد موفق و ثروتمند جهان را از گرداب جذب خریداری کنید. این کتاب مجموعه کامل از بیوگرافی مردان و زنان موفق و ثروتمند در جهان می باشد که برای اولین بار در کتاب صوتی آماده و تهیه شده است.

زندگینامه های مشابه

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محمد یاوری
  8 مهر 1399 10:07 ق.ظ

  واقعا از خواندش لذت بردم و خیلی مفید بود .لطفا اگه میتونین روزنامه های افراد های موفق دیگر را هم در سایت قرار بدین ممنون میشم چون من همیشه در اوقات فراغتم به سایت شما وارد میشوم.

  پاسخ
 • داریوش احمدی
  10 مهر 1399 2:14 ب.ظ

  من به قدرت جذب و ارتعاشات ایمان دارم واسه همین جدیدا با سایت گرداب جذب اشنا شدم و هر روز سعس میکنم حداقل یه زندگی نامه افرارد موفق و بخونم چون میدونم تا نخونم تا یاد نگریم و راه و روش زندگیشون اشنا نشم نمیتونم موفق بشم ممنونم از سایت خوبتون سرفراز و پیروز باشید

  پاسخ
  • مهنوش عبادی
   14 مهر 1399 3:07 ب.ظ

   دقیقااا افراد تا نتونن خودشونو جایه افراد موفق تصور کنند به هیچ موفقیتی نمیرسند باید یاد بگیرند بخواند و و یادبگیرند و سایت گرداب جذب دقیقاا داره با گذاشتن بیوگرافی افراد موفق ما رو تو این کار کمک میکنه

   پاسخ
 • روژین قادری
  10 مهر 1399 2:17 ب.ظ

  اسانژ یکی از افرادیه که حمیشه حامی حقوق بشر بوده و سعی کرده زندگی و کارشو وقف کمک کردن به مردم بکونه و این حائز اهمیت زیادی کاش افراد زیادی مثل اسانژ بودن و جامعه بهتری داشتم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست