بیوگرافی آدولف داسلر کارآفرین آلمانی بنیان گذار برند آدیداس که اختراع و نوآوری های متعددی در صنعت کفش ورزشی داشته و رقابت جدی با برادرش رودولف داسلر داشت.

آدولف با برادرش که بنیان گذار پوما بود، در قرن بیستم رقابت جدی را با هم داشتند که منجر به رشد و توسعه دو برند تاریخی دنیای ورزش شد. این برندهای ورزشی را همه در جهان می شناسند و لازم نیست که ورزشکار باشید تا کفش آدیداس یا پوما را خریداری کنید. آدولف یکی از اولین بازاریاب هایی شناخته می شود که از ورزشکاران برای تبلیغ محصول خود استفاده می کرد. رقابت این دو برادر از زمانی شروع شد که آن ها در کارخانه ی مشترک، شراکت داشتند. که در سال 1948 به جدایی و تولد دو برند مجزا انجامید. اگر داستان راه اندازی این کارخانه ها و چگونگی معروف شدن آن ها برای شما هم جالب است، پس در ادامه این مقاله با ما در سایت گرداب جذب همراه باشید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی دیوید آین‌ هورن بزرگ مرد دنیای اقتصاد آمریکا

دوران کودکی و جوانی آدولف داسلر

تولد آدولف داسلر معروف به آدی، سوم نوامبر سال 1900 در شهر فرانکونی هرتسوگن آوراخ بود. مادرش پائولین و پدرش کریستوف داسلر بودند. آدولف فرزند چهارم خانواده و فرزندان دیگر ماری، فریتز و رودولف نام داشتند. در آن سال ها که آدولف به دنیا آمد، کفاشی شغل اصلی مردم هرتسوگن اوراخ محسوب می شد. مادر آدی خدمات شست و شو و خشک شویی خانگی را انجام می داد. آدولف از همان دوران کودکی در کسب کار مادرش به او کمک می کرد. پدر او در یک کارخانه تولید کفش مشغول به کار بود. که چشم اندازی به صنعت کفاشی را برای آدی ترسیم کرد.

البته پدرش تمایلی نداشت، برای اینکه آدولف در صنعت کفش مشغول به کار شود. به همین خاطر او در سال 1913 پس از پایان تحصیلات دبیرستان در یک نانوایی به عنوان کارآموز مشغول به کار شد.درگیری ذهنی آدولف همیشه حول ورزش بود. پس از اتمام دوران کارآموزی پدرش را راضی کرد تا فعالیت در نانوایی را کنار بگذارد و به دنبال علاقه ی خود برود. به خاطر علاقه شدیدی که به ورزش داشت در چند رشته به مهارت های بالایی رسید. او در نوجوانی یک ورزشکار نسبتا ماهر شناخته می شد.

در همان دورانی که به تماشای ورزش می پرداخت مشاهده گر بسیار دقیقی بود که متوجه نقطه ضعف اصلی در این صنعت شد. ورزشکاران در رشته های مختلف کفش های اختصاصی نداشتند و از نظر آدولف اگر هر رشته ی ورزشی برای ورزشکاران خود کفش اختصاصی داشت، قطعا کارایی بهتری از خود نشان می دادند. آدی وقتی که به سن 18 سالگی رسید به جبهه های نبرد در ماه های پایان جنگ جهانی اول فراخوانده شد. بیوگرافی آدولف داسلر به سال های بعدی زندگی او خواهد پرداخت که چگونه توانست، دنیای ورزش را تغییر دهد.

دوران کودکی و جوانی آدولف داسلر

کارخانه برادران داسلر

در این بخش از بیوگرافی آدولف داسلر به چگونگی تأسیس شرکت آن ها خواهیم پرداخت. در آن زمان که آلمان به علت جنگ جهانی اول در رکود اقتصادی بدی قرار داشت، به هیچ عنوان شرایط برای تأسیس شرکت مناسب نبود. آدی در آن دوران با این چالش ها روبه رو بود که چگونه مواد اولیه کفش را تهیه کند و اینکه مردم به دلیل وضعیت بد اقتصادی که داشتند حاضر نبودند برای کفش ورزشی اختصاصی هزینه اضافی را متحمل شوند. آدولف برای گذران زندگیش به تعمیر کفش های شهروندان خود در هرتسوگن آوراخ مشغول شد. اما او هیچ گاه از چشم اندازهای نوآورانه ی خود دست نکشید.

آدی اولین ماشین تولیدی کارگاه را خودش طراحی و تولید کرد. او پس از راه اندازی کارگاه خود نمونه هایی از کفش ها را برای باشگاه های ورزشی می فرستاد تا ورزشکاران و مربیان کیفیت آن را بررسی کنند.در یکم ژوئیه سال 1923 برادر بزرگتر آدی به کسب و کار او پیوست و آن ها کارگاه کوچک خود را به شرکت تبدیل کردند و نام آن را « کارخانه ی کفش ورزشی برادران داسلر » نامیدند. آن ها مهارت ها و وظایف خود را تقسیم و هر کدام وظیفه ای را برعهده گرفت. آدی که عاشق ورزش کردن بود بخش فنی شرکت و رودولف نیز مدیر بخش فروش و بازاریابی شد.

شرکت برادران داسلر سال های ابتدای و بحران اقتصادی را پشت سر گذاشتند، تا اینکه در سال 1926 سفارش ها به شدت اوج گرفت. به همین خاطر کارگاه بزرگتری با ظرفیت تولید 100 جفت کفش در روز را تأسیس کردند. آدی که شاهد موفقیت تدریجی و برند خود شده بود، تصمیم داشت که دانش فنی خود را نیز افزایش دهد بنابراین او به دانشکده ی فنی کفش در پیرمازنز رفت. آنجا یکی از مراکز حرفه ای تولید کفش در آلمان محسوب می شد.

کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

جدایی برادران و تولد برند آدیداس

بیوگرافی آدولف داسلر را با آشنایی او با کتی مارتز که منجر به ازدواج آن ها در 17 مارس سال 1934 شد، ادامه می دهیم. اولین فرصت طلایی برای آدی المپیک 1936 برلین بود که توانست کفش هایش را در کشور خودش به نمایش بگذارد. کفش های سبک داسلر مجهز به 6 استوک بودند که با طراحی خاص آن ها افزایش سرعت و تعادل را برای ورزشکاران فراهم می کرد. شروع جنگ جهانی دوم کسب وکار برادران داسلر را متوقف و دو برادر مجبور به فعالیت در حوزه های نظامی شدند. دو برادر به مرور در کسب وکار دچار اختلاف شدند.

درگیری های بین برادران داسلر هیچ گاه پایانی نداشت. سرانجام در سال 1948 تصمیم به جدایی گرفتند. تفاوت شخصیت دو برادر به حدی بود که واقعا برای فرآیندهای شرکت خطر ایجاد می کرد. آدولف پس از جدایی از برادرش شرکتش را به نام Special Sport Shoes Production- Adolf Dassler addaas ثبت کرد. در جریان ثبت رسمی آدولف متوجه شد که برند addas قبلا توسط یک تولیدکننده ی کفش بچه گانه ثبت شده است. بنابراین نام برند خود را به adidas تغییر داد.

او قبل از طراحی سه بندی برای پایداری بهتر کفش و پا در یک کفش فوتبال باعث شد پایه های طراحی برند آدیداس شکل گیرد و از آن زمان به بعد سه خط معروف به عنوان هویت آدیداس شناخته می شود. دهه های پر از موفقیت و سودآوری پس از پایان جنگ در انتظار آدولف بود که همسرش کتی هم مدیریت بخش فروش را برعهده گرفت. بنیان گذار آدیداس با استفاده از تجربیات خود در زمینه ی ورزش، انواع کفش ها را برای ورزش هایی مانند: دومیدانی، تنیس، فوتبال، بوکس، بسکتبال، اسکی نوردیک، بولینگ، شمشیربازی و بسیاری دیگر طراحی و توسعه داد.

جدایی برادران و تولد برند آدیداس

مرگ و میراث ماندگار آدولف داسلر

در سال 1978 آدولف داسلر به عنوان اولین فرد غیرآمریکایی « تالار افتخار صنعت محصولات ورزشی » منتخب شد. او چند ماه بعد از آن در 6 سپتامبر همان سال در اثر بیماری کوتاهی چشم از جهان فروبست. کتی پس از مرگ همسرش مدیریت شرکت را در دست گرفت و آن تا حدی توسعه داد که به تولید 280 هزار جفت کفش در روز رسید. امیدواریم بیوگرافی آدولف داسلر مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. برای مشادهده دیگر افراد موفق و ثروتمند در جهان با ما در سایت گرداب جذب همراه باشید.

زندگینامه های مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • کانی ازادی
    8 مهر 1399 9:57 ق.ظ

    عالی بود واقعا خیلی ممنون از ادمین ها و نویسنده هاش .و همینطور سایت گرداب جذب یکی از عالی ترین سایت هایی هستش که تا حالا وارد شدم .

    پاسخ
  • من تا حالا نمی‌دونستم که این فرد خالق برند آدیداس هست واقعا ممنون از سایت گرداب جذب بخاطر بیوگرافی هایی که می‌نویسند خیلی جامع و کامل هست.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست