بیوگرافی جان پل گتی صاحب اقتصادی ترین ذهن تاریخ
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی جان پل گتی صاحب اقتصادی ترین ذهن تاریخ

نام فارسیجان پل گتی
نام انگلیسیJ. Paul Getty
تاریخ تولد15 دسامبر سال 1892
تاریخ فوت6 ژوئن سال 1976
محل زندگی ایالات متحده آمریکا
نام همسرالسی اکستروم جنت دمونتb>(1923_1926)> آلین اشبی(1926_1928) آدولفین هلمل(1928_1932) آن رورک(1932_1936) تدی لینچ(1939_1958)
شغلکارآفرین
ثروت4\5 میلیارد دلار

بیوگرافی جان پل گتی صاحب اقتصادی‌ترین ذهن تاریخ می‌تواند بهترین باورهای اقتصادی را برای شما ایجاد کند.

جان پائول گتی، این مرد میلیاردر آمریکایی_انگلیسی که می­توان توماری از القاب آن را برشمرد. از جمله خساست و حسابگری بی‌مانندش که هرکسی با او ارتباطی داشته می­تواند داستانی از خساست و حسابگری‌اش را برایتان تعریف کند. مهم­ترینش خساست بر سر جانب‌هایی بود که آدم­رباها برای جان نوه‌اش پیشنهاد داده بودند و هزاران مورد دیگر ازاین‌دست.

این تاجر مرموز نفتی که حتی برای شستن لباس‌هایش هم حاضر به پرداخت پول نبود و به‌خاطر همین خودش آن­ها را می­شست، در خرید آثار هنری این اندازه از خساستش را خرج نمی­کرد. هرچند عده‌ای معتقدند در این مورد هم تمام حسابگری‌اش را به خرج می­داد تا مطمئن شود به‌اندازه کافی سودآوری دارند یا خیر.

 علاقه شدید  ژان پل، رکورددار ثروتمندترین مرد جهان در گینس باعث تشکیل موزه جان پل گتی شد. این مجموعه از کلکسیون‌های شخصی او شروع شد و گسترش یافت. گتی برای مدیریت مجموعه موزه گتی هلدینگ جان پل گتی را تأسیس کرد. وی علاوه‌برآن وظیفه مدیریت مجموعه‌های  Getty Foundation, Getty Center, Getty villa را برعهده دارد. به‌علاوه مؤسسه تحقیقاتی و مؤسسه  حفظ منابع طبیعی گتی نیز زیرمجموعه این هلدینگ است.

 بیوگرافی جان پل گتی و دوران کودکی او

در 15 دسامبر سال 1892 جهان شاهد تولد ثروتمندی چرتکه انداز بود او در شهر مینیاپولیس ایالات سوتا آمریکا به دنیا آمد. مادرش سارا کاترین مک فرسون بود و پدرش جورج گتی وکیل بازار بیمه و سرمایه بود. اما جورج ثروت ابتدایی خود را از راه استخراج نفت در بتازول اوکلاهاما به دست  آورده بود. به‌خاطر مهاجرت خانواده گتی  در لس‌آنجلس بزرگ شد و برای گذراندن دوران ابتدایی به مدرسه نظامی هاروارد رفت. بعد از آن برای دوران دبیرستانش او به پلی تمتیک جان فرانسیس رفت.

گتی دانش‌آموز بسیار درس‌خوانی بود و مدام در حال مطالعه به سر می­برد. شاید در همان ابتدا هم سفت‌وسخت گرفتن مطالعه را تمرینی برای حسابگری شدیدش قرار داده بود. این خصلت گیتی به او صفت «گتی دیکشنری» را چسبانده بود. عطش مطالعه او را به زبان­های آلمانی و ایتالیایی و فرانسه هم مسلط کرده بود. به‌علاوه به‌خاطر علاقه وافر به هنر کلاسیک  به زبان  سنتی یونانی و لاتین نیز مسلط بود. بعدها هم به‌خاطر تجارت نفت زبان عربی را هم آموخت.

او که تحصیلات دانشگاهی‌اش را با دانشگاه‌های سادرن کالیفرنیا و بروکلی آغاز کرد، دست آخر با معرفی‌نامه ویلیام هاوارد تافت که بعدها رئیس‌جمهور آمریکا شد سر از آکسفورد درآورد. البته گتی در هیچ‌کدام از دو دانشگاه اول موفق کسب مدرک نشد و تحصیل را نیمه‌تمام در آن دو رها کرد او در آکسفورد در کالج سلطنتی مگدالن به تحصیل پرداخت و با ادوارد هشتم دوست شد و سرانجام در سال 1914 در رشته اقتصاد و علوم سیاسی از دانشگاه آکسفورد فارغ‌التحصیل شد.

تولد تا دانشگاه جان پل گتی

 بیوگرافی جان پل گتی و رسیدن به امپراطوری نفت جهان

جورج در سال 1914 به هرکدام از فرزندانش 10 هزار دلار پرداخت کرد تا تجارت نفتی آن­ها را در کلاهلما افزایش دهند. گتی با خرید سایت نفتی نانسی تیلور استارت کارش را زد این سایت با کشف نفت در سال 1915 یعنی درست یک سال بعد از تأسیسش و رساندن کمیسیون 40 درصدی به گتی او را در راه میلیاردر شدن قرار داد.

گتی هرچه در زمینه کسب‌وکار موفق بود در وجهه ارتباطات عاطفی و خانوادگی ضعیف عمل می کرد  و داشتن چند ازدواج ناموفق به‌کلی پدرش را از او ناامید کرده بود به‌طوری‌که او اظهار داشت: گتی ثروت خانوادگی آن­ها را به باد می­دهد! این عصبانیت شدید پدر از پسر سبب شد که تنها یک‌سوم از سهام شرکت George Getty Inc را به گتی بدهد و دو سم آن به مادرش رسید.

گتی که قطعاً چشم از دو سوم باقی نپوشیده بود در سال 1936 با مادرش هلدینگ سرمایه‌گذاری Sara hc.Getty را تأسیس کردند و این‌گونه حالا گتی به تمام سرمایه دسترسی داشت و دستش برای هر کاری آزادتر بود. گتی شروع به خرید و جولان دادن در دنیای نفت کرد اول با خرید سهام تایدواتر شروع کرد  و به همین‌جا ختم نشد. او قدم جسورانه بعدی را با در دست گرفتن مالکیت شرکت Pacific Western Oil برداشت. او که برای بنا نهادن سلطنت تفتیش به‌شدت به دنبال خرید شرکت­ Mission Corporation بود که سرانجام هم همین کار را عملی کرد.

موفق ترین کارآفرینان جهان

کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

تهیه شده در گرداب جذب

گوینده میلاد مشعشع

29,000 تومان

سفارش محصول

جان پل گتی و دستاورد های نفتی او

حالا که گتی بر قله نفت اروپا ایستاده بود، نگاهش را به خاورمیانه هم انداخت.  او در سال 1949 با پادشاه سعودی ملک عبدالعزیز وارد معامله شد و نقشه استخراج نفت از زمین­های بایر عربستان و کویت را در سر می‌پروراند. وی برای عملی کردنش قراردادی به ارزش 9.5 میلیارد دلار به‌اضافه پرداخت سالانه یک میلیون دلار به پادشاه به مدت 60 سال را منعقد کرد و بعد از آن کار استخراج را شروع کرد.

در ابتدای امر به مدت 4 سال خبری از نفت در این زمین‌های بایر نبود. گتی که علاوه بر مدت‌زمان حدود 30 میلیون دلار هم خرج کرده بود و هنوز به بازدهی نرسیده بود بی‌گمان ترس را احساس کرده بود. اما در چهارمین سال این طلای سیاه سر برآورد و به‌اضافه کردن هرچه بیشتر سرمایه گتی دامن زد به‌طوری‌که او سالانه 16 میلیون بشکه استخراج می‌کرد و حالا دیگر شعف بود و بس.

گتی که حالا دیگر حکمرانی پادشاهی نفتی‌اش را در دست داشت به همین‌جا قانع نشد و شروع به خریداری شرکت­های نفتی متعددی کرد که شامل: پاسیفیک وسترن اویل، مکزیکین سی­بورد اویل و پترولیوم کورپوریشن می­شد. علاوه بر این­ها او شرکت‌ها و سازمان­های غیرنفتی فراوانی را هم به مجموعه دارایی‌هایش افزود از جمله: شرکت هوایی اسپارتان، کافه‌تریای اسپارتان، بیمه مینه هو ا، مؤسسه مالی و اعتباری مینه هوما، هتل پیرل، هتل پیر مارکوس، قصری در نزدیکی شهر رم و قصر و قلعه‌ای در نزدیکی شهر لندن را خریداری کرد.

گتی که  عاشق مردم و فرهنگ غنی انگلستان بود، بارها زبان به تحسینش گشوده است در سال 1960 به بریتانیا نقل مکان کرد و در قصر قرن شانزدهمی ساتن اقامت گزید.

موفقیت های نفتی جان پل گتی

 بیوگرافی جان پل گتی و کلکسیون هنری وی

این شخصیت مرموز پول دوست حتی با آثار و کارهای هنری هم به‌صورت اقتصادی برخورد می‌کرد. به‌گونه‌ای که همیشه در خرید آثار هنری به دنبال گرفتن تخفیف و خریداری آن به‌صورت حراج و با قیمت پایین­تر از قیمت اصلی خود بود. به نظر می­رسد قبل از فکرکردن به علاقه و یا حتی خرید صرف به‌خاطر ارزش کار هنری در حال حساب و کتاب میزان سوددهی آن بود.

 او که با الهام از صاحب پنت هاوس در نیویورک  به جمع‌آوری آثار هنری قرن 18 فرانسه علاقه فراوان داشت و از فرصت استفاده کرد و از بازار خریدوفروش آثار هنری نهایت استفاده را برد. او تعداد زیادی  از آثار قرن 18 فرانسه را با قیمت مناسب خریداری کرد. البته ناگفته نماند که علاقه و در ادامه آن مطالعه فراوان او در این زمینه موجب نوشتن چند کتاب در این باره شد.

او در زمان مرگش تنها مالک شرکت‌های نفتی معتبر و ملک و املاکت نبود. بلکه در بین دارایی‌های او 600 اثر هنری با ارزشی حدود 4 میلیون دلار نیز به چشم می­خورد. او هنر را در طراحی ویلای خود که در نزدیکی لس‌آنجلس بود نیز به کاربرد و آن را به سبک معماری و مجسمه‌سازی یونان ساخت.

 بیوگرافی جان پل گتی و زندگی شخصی او

تمام موفقیت گشتی در دنیای تجارت قرینه‌ای از ناکامی در زندگی شخصی دارد. او دارای 5 ازدواج ناموفق در کارنامه‌اش است و همه آن­ها به طلاق ختم شده است. او که در همان ایام جوانی از سوی خانواده فردی بی‌ملاحظه در امور جنسی به شمار می‌آمد در سال 1917 با شکایت زنی  به نام السی اکستروم مواجه شد که ادعا می­کرد از گتی صاحب یک فرزند دختر است و در نهایت هم گتی را مجبور کرد تا غرامت 10 هزار پندی به او بپردازد.

ازدواج دوم او با جنت دمونت در سال 1923 بود که بعد از 3 سال به جدایی کشید. فرزند آن­ها جورج فرانکین گتی دوم هم در یکی از شرکت­های نفتی گتی در سمت مدیریت  مشغول کار شد. برای بار سوم با آلن اشبی دختر یک مزرعه‌دار اهل تگزاس ازدواج کرد.  اما این ازدواج هم دیری نپایید و به طلاق ختم شد. گتی از این ازدواج صاحب هیچ فرزندی نشد.

 زندگی شخصی جان پل گتی

  جان پل گتی و ازدواج های متعدد و ناموفق او

در همان سال در وین با دختری ۱۷ساله به نام آدولفیل هلمل ازدواج کرد. دختر یک پزشک آلمانی که پدرش به‌شدت مخالف این ازدواج بود یک سال بعد آن­ها صاحب یک پسر به نام جان رونالد گتی شدند و در همین سال این ازدواج هم به جدایی انجامید.

این بار گتی به سراغ یک بازیگر فیلم­های صامت سینما رفت و ازدواج آن­ها حاصلش دو فرزند به نام­های یوجین یا همان گتی جونیور و گوردون گتی بود که گوردون بعد از مرگ گتی  اداره ثروت او را به دست گرفتند. اما این ازدواج هم در انتها راهی جز جدایی نیافت. آخرین بار گتی با تدی لینج ازدواج کرد که از او هم صاحب یک پسر شد به نام تیموتی که در 12 سالگی به‌خاطر تومر مغزی از دنیا رفت. جالب است که تدی گفته است گتی به‌خاطر هزینه‌های درمان به او غر می‌زد! و در انتها هم برای مراسم خاک‌سپاری پسرش نرفت.

The-richest-men-in-the-world

کتاب صوتی بیوگرافی ثروتمندترین مردان جهان

بیوگرافی ثروتمندترین مردان جهان تهیه شده در گروه گرداب جذب گوینده: میلاد مشعشع همچنین می توانید دانلود کنید: کتاب صوتی ثروتمندترین زنان جهان
39,000 تومان

سفارش محصول

 بیوگرافی جان پل گتی و خساست‌های وی

داستان تلخی که مربوط به خساست گتی مشهور است، ربوده شدن نوه او جان پل گتی سوم است. آدم‌ربایان مبلغ 17 میلیون دلار بابت آزادی‌اش درخواست کرده بودند و گتی از پرداخت آن سرباز زد تا اینکه آن­ها یک گوش او را در پاکتی برای یک دفتر روزنامه فرستادند و اظهار کردند در صورت پرداخت نکردن حداقل 3.2 میلیون دلار گوش بعدی و سرش را می­فرستند و گتی باز هم چانه زد تا بالاخره 2.2 میلیون دلار را پرداخت کرد آن هم با حساب اینکه با این مبلغ در محاسبات مالیاتی شامل کمک خواهد شد!

او در سن 83 سالگی در سال 1976 از دنیا رفت و در ویلای گتی دفن شد. گفته می­شود او در سال­های پایانی عمرش هم دست از کار کردن سخت و مداوم نکشیده بود. با مرگ وی بیوگرافی جان پل گتی نیز به پایان رسید. 

آموزه هایی که از بیوگرافی جان پل گتی می‌توان کسب کرد

بی شک همه دوست دارند، ثروتمند شوند. اما نکته مهم و باارزش این است که ثروت را برای چه بخواهیم. ثروت را برای زندگی یا زندگی را برای ثروت‌اندوزی انتخاب کنیم. مسلماً ثروت‌اندوزی و فقط توجه به مادیات یک جنبه زندگی را رشد می‌دهد و رشد در سایر زمینه‌ها متوقف می‌شود. اگر در کنار توجه به مال‌اندوزی به فکر سلامتی جسمی و روحی و ایجاد تعادل و آرامش در زندگی باشیم، موفق هستیم. تنها ثروتمند بودن از نظر مالی موفقیت محسوب نمی‌شود. چرا که افراط‌وتفریط در هیچ کاری شایسته نیست. 

گتی برای همیشه تحت تاثیر آدم ربایی او قرار گرفت و در سال های بعد از اعتیاد به مواد مخدر و الکل رنج می برد. در سال 1981، او یک کوکتل والیوم، متادون و الکل نوشید که باعث نارسایی کبد و سکته مغزی شد و او را چهار پلژیک، نیمه نابینا و ناتوان از تکلم کرد.

و به این ترتیب هنگامی که پدرسالار گتی در سال 1930 درگذشت، او فقط 500000 دلار از دارایی 10 میلیون دلاری خود را به جی پل گذاشت

زندگینامه های مشابه

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • چه آدمی بوده با این همه ثروت بخاطر بیماری پسرش قر میزد؟؟؟این یکیو بهتره الگوی خودمون قرار ندیم خخخ??

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه