در زمانی که کشورمان زیر بار فشار تحریم‌ها قرار گرفته است، بانویی باتدبیر به فکر پرورش کروکدیل افتاد تا با صادر کردن آن‌ها به کشورهای مختلف درصدی از اوضاع آشفتة سرزمینمان را سامان بخشد. وقتی به سراغ خواندن بیوگرافی مژگان روستایی بیایید، قطعاً با خودتان خواهید گفت با وجود چنین آدم‌هایی که هیچ‌چیز را مانع پیشرفتشان نمی‌دانند غیر ممکنی دیگر وجود ندارد. علاوه بر اینها، اینکه یک زن بتواند چنین در جامعه ظاهر شود و اسم و رسمی در کل جهان داشته باشد بسیار جالب است و چنین شجاعتی بسیار قابل‌تحسین است.

مژگان روستایی بانوی شجاع کارآفرین در حوزه پرخطر پرورش کروکدیل، زاده خطه جنوب کشورمان، استان هرمزگان است. آنچه که باعث شده ما به شرح بیوگرافی مژگان روستایی بپردازیم نترس بودن و ارادة او در انجام کار پرخطر پرورش کروکدیل بوده است.

مژگان روستایی تا قبل از شروع این کار در استان هرمزگان یک کارمند ساده بود که به یکباره تصمیم می‌گیرد کاری را انجام دهد که حتی حرف آن در نظر دیگران چیزی جز یک شوخی و مسخره به‌حساب نمی‌آمده است. در بیوگرافی مژگان روستایی با چگونگی طراحی پروژه پرورش کروکدیل آشنا شوید. 

طرح پرورش کروکودیل مژگان روستایی

اما او در نهایت به همراه همسرش تصمیم می‌گیرد تا یک مزرعه پرورش کروکدیل به راه بیندازد. تا نتیجة آن امروز، از او یک بانوی کارآفرین جهانی بسازد. بانویی که در رسانه‌های تصویری و مکتوب آوازه‌اش شنیده می‌شود.

طرح پرورش کروکدیل از سال 1385 در سر مژگان روستایی افتاد و در این دهه هیچ رویه خاصی برای پرورش آن در کشور وجود نداشت و همین موانع بسیاری را بر سر راه او قرار داده بود.

آن زمان فقط می‌توانستیم شاهد مستندهایی ازاین‌دست در تلویزیون باشیم. آن هم نه پرورش کروکدیل. بلکه مستندهایی با ژانر ترس و شکار که فقط مردان در آن با شجاعت به این حیوانات نزدیک می‌شدند. اما ما اکنون شاهد پرورش این حیوانات، توسط بانویی نترس با پشتکار عالی هستیم که برای بار اول توانسته است با غلبه بر مشکلات و پشت سر گذاشتن موانع، اولین مجوز پرورش کروکدیل را به نام خود دریافت کند.

مژگان روستایی با سی و اندی سال سن و داشتن دختری چهار‌ساله به کمک همسرش 150 سر کروکدیل را در مزرعه و پارک کروکدیل، با داشتن بیست کارگر در مزرعه نگهداری می‌کنند.

طرح پرورش کروکودیل مژگان روستایی

مزرعه و پارک کروکودیل واقع در جزیره هنگام استان هرمزگان

این مزرعه و پارک کروکدیل واقع در جزیره هنگام استان هرمزگان است. با رفتن به استان هرمزگان به دلیل شناخته شدن آن، در زمان کمی آن را پیدا خواهید کرد. این مزرعه در سال، علاوه بر پرورش کروکدیل و صادرات آن، پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی از کشورهای مختلف جهان است.

مژگان روستایی به همراه همسرش خدمات آموزشی و مشاوره را نیز در این مزرعه و پارک پرورش کروکدیل ارائه می‌دهند. در راستای ساخت همین مزرعه در سال 1386، مژگان روستایی جهت مدیریت فعالیت‌هایشان شرکتی به نام نوآوران پویا تأسیس کرد. مدیرعاملی این شرکت به عهدة خود او است. چرا که مژگان روستایی دورة صلاحیت حرفه‌ای پرورش کروکدیل و کارشناسی جانورشناسی را در خارج از کشور گذرانده است.

همسر او مهندس بهروز سالاروند به‌عنوان طراح و ناظر بر احداث و مدیریت مزرعه در مجموعه مشغول به کار است.

کروکدیل‌های این مزرعه در سه بخش به فروش می‌رسند:

 1. بخش کاربرد پزشکی خون کروکدیل
 2. گوشت
 3. پوست

که هرکدام از اینها به خریداران خود بر اساس نیازشان فروخته می‌شود.

کتاب صوتی بیوگرافی ثروتمندترین زنان جهان

کتاب صوتی بیوگرافی ثروتمندترین زنان جهان

بیوگرافی ثروتمندترین زنان جهان تهیه شده در گروه گرداب جذب گوینده : میلاد مشعشع
19,000 تومان

سفارش محصول

شروع به کار مزرعه کروکدیل در ایران

پس از گذراندن مراحل مختلف کاری و دیدن آموزش پرورش کروکدیل و رد کردن موانع، سرانجام اولین مزرعه پرورش کروکدیل داخل کشور، در بهمن‌ماه سال 1389 رسماً شروع به کارکرد. در کنار این مزرعه، پارک نوپک به‌عنوان اولین پارک کروکدیل خاورمیانه شروع به کارکرده است. فعالیت‌های مستمر این مزرعه و نتیجه‌های موفقیت‌آمیز آن در سال 1392 پس از تلاش بسیار، بازتاب رسانه‌ای گسترده‌ای داشت.

افتخارآفرینی مژگان روستایی

در پی همة اینها، به خانم روستایی و همسرش عنوان کارآفرین برتر کشور و کارآفرین برتر استان هرمزگان در سال 1393 اعطا گردید. این افتخار بزرگ، با طرح یک ایده و در پی آن تلاش مضاعف برای خانم روستایی به دست آمد. شیرینی این موفقیت، سختی‌ها را برای او و خانواده‌اش ناچیز به‌حساب می‌آورد.

افتخار آفرینی مژگان روستایی

شروع کار مژگان روستایی

در بیوگرافی مژگان روستایی شروع کار او  به گفته خود ایشان چنین آمده است:

” مزرعه پرورش کروکدیل از سال 1386 فعالیت‌های خود را به‌صورت جزئی شروع کرد.  بااین‌حال تا گرفتن مجوز نهایی مدت‌زمان زیادی طول کشید. این شد که در سال 1389 مجوز نهایی برای این مزرعه صادر شد”.

در طول همین مدت تا مجوز نهایی صادر شد، مژگان روستایی به همراه همسرش به ساخت مزرعه پرداخت و اولین محموله کروکدیل آن‌ها در دی‌ماه سال 1389 بعد از صدور مجوز با موفقیت وارد ایران شد.

موفق ترین کارآفرینان جهان

کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

تهیه شده در گرداب جذب

گوینده میلاد مشعشع

29,000 تومان

سفارش محصول

ساخت چرم کروکدیل برای بار اول در ایران توسط مژگان روستایی

یک برنامة ۱۰ساله برای برنامه‌ریزی کاری مزرعه توسط مژگان روستایی در نظر گرفته شده است. به گفتة خود ایشان، تاکنون کار را آن‌طور که پیش‌بینی کرده بودند پیش رفته است و برنامة آن‌ها پس از تخم‌ریزی و تکثیر پوست کندن کروکدیل‌ها است.  از پوست کروکدیل‌ها می‌خواهند به تولید انبوه چرم کروکدیل بپردازند.

او می‌گوید تولید چرم کروکدیل در خارج از کشور با وجود امکانات بیشتر، پروسه‌های سخت و سنگینی دارد و مطمئناً  نظارت کار از عهدة ما خارج می‌شود. ازاین‌رو مژگان روستایی به همراه همسرش توانستند با تلاش بسیار، برای اولین‌بار در ایران و شهر ورامین پوست کروکدیل را به چرم تبدیل کنند.

درباره پارک کروکودیل

درباره پارک کروکدیل

پارک نوپک کروکدیل، پارکی در کنار مزرعه پرورش کروکدیل است. این امکان را برای دوستداران این حیوانات فراهم آورده است تا لحظاتی دلپذیر و دور از خطر را در پشت حصارها به تماشای کروکدیل‌ها بنشینند.

مژگان روستایی با فراهم‌آوردن این امکانات، سالانه گردشگران بسیاری را جذب پارک نوپک کرده که می‌توانند با حضورشان در این پارک به تماشای کروکدیل‌ها بنشینند. تماشا گرانی که به بازدید پارک کروکدیل می‌آیند، توسط راهنماها در مسیر به طور کامل با نحوة زیست کروکدیل‌ها آشنا می‌شوند.

این پارک در صفحة اینستاگرام علاقه‌مندان زیادی را جذب خودکرده است و حتی سوژه‌های فوق‌العاده‌ای برای تماشاچیان برای قراردادن تصاویرشان در اینستاگرام فراهم می‌آورد.

این پارک با داشتن 150 سر کروکدیل با سایزهای 50 سانتی‌متر تا 4 متر، قصد دارد، تعداد آن‌ها را به 600 سر کروکدیل برساند. برای رفتن به این پارک باید به جزیرة زیبای قشم سفر کنید تا شما هم از لذت تماشای کروکدیل‌ها بهره‌مند شوید.

زندگینامه های مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • اینکه زن باشی و این حرفه رو ادامه بدی خیلی عالیه انگیزه فوق العاده برای ماست خیلی خوشم اومد از پشتکار و اراده عالیتون

  پاسخ
 • شنیا اسدی
  27 دی 1399 8:47 ب.ظ

  من خودم به شدت از کروکودیل میترسم ولی ایول به این خانم روستایی که اینقدر در این حوزه موفق شده. پرچم عمه ی خانم ها بالاست✌✌

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست