بیوگرافی فیروز نادری نابغه ایرانی تبار ناسا

1 دیدگاه

بیوگرافی فیروز نادری، شما را از زمین و زمان دور خواهد کرد و وسعت ذهن شما را تا مریخ خواهد گستراند تا شاهد روایت موفقیت های دور و دراز این نابغه ایرانی باشید.

بیوگرافی فیروز نادری، نابغه ایرانی تبار ناسا کسی که بلند پروازی از شاخصه های اصلی اوست پر از کشف کردن ها و آزمون و خطا است که خواندنش کمک می کند تا هزارتوهای ذهنی این نابغه را در ترسیم سفر از زمین به مریخ را مسافر باشیم. فیروز نادری که اصالتش به طایفه دره شوری تیره ندرلوی ایل قشقایی باز می گردد زمانی که چهار سال داشت پدر و مادرش از هم جدا شدند و او با پدرش زندگی کرد و دیگر اجازه دیدن مادرش را نداشت. خودش می گوید خاطره چندانی از مادرش به خاطر ندارد. پدر او بسیار خوش سفر بود و همیشه در سفرهایش فیروز نادری را هم به همراه داشت، شاید همین سفرهای مداوم او را از سکونتی حتی به وسعت زمین هم خسته کرد و به فکر سفر به مریخ افتاد! در ادامه با سایت گرداب جذب همراه باشید.

بی شک فیروز نادری از قافله افراد موفق مستثنا نیست و او هم از محدودیت هایش در راستای پیشرفت و تبدیل کردنشان به فرصت استفاده کرده است. خودش در این باره می گوید: چون از داشتن خانواده به شکل درست و سنتیش محروم بودم همین مسئله باعث شد با دنیای اطرافم رابطه نزدیک تری برقرار کنم.

خواندن این بیوگرافی هم برای شما جذاب خواهدبود: بیوگرافی مریم میرزاخانی نابغه دنیای ریاضیات

تولد و تحصیل فیروز نادری

فیروز مایکل نادری در 26 اسفند 1324 در شیراز به دنیا آمد. اما شناسنامه او را به تاریخ 5 فروردین 1325 صادر کردند. فیروز سالهای کودکیش را در شیراز گذراند و در دوازده سالگی به همراه پدرش به تهران رفت و در دبیرستان اندیشه مشغول تحصیل شد.ا و مدرک دیپلمش را در تهران گرفت و برای تحصیلات دانشگاهی راهی آمریکا شد. این سفر آغاز راه موفقیت فیروز به حساب می آید.

او در ابتدا هیچ فکری برای تحصیل در زمینه هوا فضا نداشت و قصد خواندن معماری را کرده بود. در یکی از مصاحبه هایش گفته است “بسیاری از همکارانم فرود فضاپیمای آپولو را دیده بودند و همین منشأ تصمیم برای آینده شغلیشان شده بود اما داستان زندگی من این نیست و کاملا فرق می کند من رویای معماری را در سر می پروراندم ولی خیلی زود فهمیدم که در این رشته استعدادی ندارم. در قدم بعدی علاقه ام به ورزش را در نظر گرفتم و می خواستم ورزشکار حرفه ای شوم و اما دنیا قمار پیچیده ای است و باید با تمام ورق های آن بازی کنی و در آخر رفتم و مهندسی خواندم”.

همانطور که در ابتدای بیوگرافی فیروز نادری گفتیم او هم همان راه افراد موفق را پیش و رو داشت و شاید از قانون “هرچه می خواهی باش اما بهترینش” نادانسته پیروی می کرده است.

تولد و تحصیل فیروز نادری

 

تحصیل  فیروز در دانشگاه ایالتی آیووا

او لیسانس خود را در دانشگاه ایالاتی آیووا در رشته مهندسی برق به پایان رساند. برای گذراندن مقطع فوق لیسانس به کالیفرنیا رفت و در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی ارشد خود را باز هم در رشته مهندسی برق گرفت و برای دکترایش رشته مهندسی الکترونیک را انتخاب کرد و در همان دانشگاه آن را به اتمام رساند نکته جالب اینجاست که دقیقا در روز دفاع از پایاننامه دکترایش دماغش می شکند خودش در این مورد می گوید : بعد از دانشگاه به تماشای مسابقه فوتبال رفتم و در یکی از دستهایم ساندویچ و در دیگری نوشیدنی بود در همین حال توپ به صورتم خورد و به زمین بازگشت که منجر به شکسته شدن دماغم شد من هیچ وقت مداوایش نکردم و به عنوان یادگاری از خاطره آن روز با خودم دارمش.همراه با کتاب صوتی بیوگرافی فیروز نادری را دنبال نمایید.

بازگشت نادری به ایران

وی پس از اخذ دکترایش به ایران بازگشت. جریان بازگشت او به ایران یادآور شنا کردن برخلاف جریان آب است! در سالهای اخیر اکثرا شاهد فرار مغزها به گونه ای هستیم که پس از گذراندن تحصیلات به خارج از کشور میروند اما فیروز نادری با مدرک دکترایش به ایران بازگشت ولی ظاهرا خدمتی درخورتر از خدمت سربازی در وطنش انتظارش را نمی کشید!نادری در ضمن خدمت سربازیش در ایران مدتی را هم در مرکز سنجش از راه دور به فعالیت مشغول شد و در نهایت بازهم به آمریکا باز گشت و این آخرین سفر به قصد ماندگاریش در ایران شد.

شروع فعالیت های فیروز نادری در ناسا

در ادامه بیوگرافی فیروز نادری به شرح فعالیت های او در سازمان ناسا می پردازیم. در سال 1979 به استخدام ناسا درآمد و در ابتدا در بخش پیشرانش جت JPL در مرکز تحقیقاتی پاسادنا واقع در کالیفرنیای این سازمان مشغول فعالیت شد. کار اصلی JPL طراحی و ساخت پرتابه های بی سرنشین برای پرتاب به نقاط خارج از منظومه شمسی بود. نادری در خدمت 6 ساله خود در آزمایشگاه JPL پست های متعددی را به عهده گرفت از جمله : مهندس سیستم، مسئول توسعه فناوری، مدیر آزمایشات مطالعه زمین از راه دور، مدیر آزمایشهای فیزیک نجومی، مدیر سیستم های سیاره ای، مدیر پروژه و برنامه سیستم های ارتباطی ماهواره ای.

شروع فعالیت های فیروز نادری در ناسا

دریافت جایزه رهبری برجسته ناسا

نادری در آزمایشگاه JPL مدتی را روی پروژه Scatterometer کار کرد. اهداف این پروژه بررسی بادهای روی اقیانوسها به منظور پیش بینی وضع هوا بود. با عملکرد عالی که در این پروژه از خود به نمایش گذاشت موفق به دریافت جایزه رهبری برجسته ناسا شد. اما بلندپروازی های فیروز نادری با حمایت در بستر سازمانی ناسا افق های روشنی را در پیش داشت و یکی از این اهداف بلند پروازانه پروژه Origins با هدف پیدا کردن سیاره ای مانند زمین در دیگر منظومه ها بود. ناسا در سال 1999 با دو شکست بزرگی که در پروژه کشف مریخ در کارنامه خود به ثبت رسانده بود وجهه خود را در خطر میدید و در سال 2000 فیروز نادری را به عنوان مدیر این پروژه انتخاب کرد.

استارت موفقیت های فیروز نادری

نادری به محض شروع فعالیتش در پروژه کشف مریخ با برنامه ریزی دقیق و حساب شده علمی عملیاتی استارت موفقیت هایش را زد. او در سال 2004 دو مریخ نورد “روح” و “فرصت” را روی مریخ پیاده کرد. او در این باره می گوید: روح را به بستر خشک دریاچه فرستادیم که فکر می کردیم نشانه هایی از وجود آب یا حیات در گذشته در آن وجود دارد اما تیرمان به خطا رفت و فرصت را به منطقه ای فرستادیم برای کشف مواد معدنی که ردپای حیات در گذشته را در آن نشان می داد و این یکی به ثمر نشست.

نادری در خاطراتش می گوید: اولین شب فرود مریخ نورد را کاملا به خاطر دارم برای اولین بار صدای ضربان قلبم را احساس می کردم. همه در اتاق کنترل جمع شده بودیم وقتی گفتند فرود با موفقیت صورت گرفت دیگر کنترل چشم هایم را نداشتم و به گوشه ای دور از نگاه دوربین ها رفتم و یکی از همکارانم را در آغوش کشیدم و با هم گریه کردیم.

کتاب بیوگرافی افراد موفق و ثروتمند در جهان

دریافت مدال خدمات برجسته ناسا

فیروز نادری به مدت 5 سال در این پست مشغول کار بود و موفقیت های چشمگیری به دست آورد او به خاطر مدیریت عالی در این پروژه بالاترین نشان ناسا یعنی “مدال خدمات برجسته ناسا” را دریافت کرد.پس از این پروژه او به عنوان معاون اول آزمایشگاه jpl منصوب شد و در طول 6 سال فعالیتش در این پست سرمایه ای حدود 100 میلیارد دلار برای شناسایی و به بلوغ رساندن فناوری های نوپا جذب کرد.

نادری در 5 سال آخر فعالیتش در ناسا مدیر اکتشافات منظومه شمسی بود و در این زمینه هم کارهای ارزشمندی به ثمر رساند. سرانجام پروفسور فیروز نادری بعد از 36 سال فعالیت در این سازمان در فوریه 2016 تصمیم به بازنشستگی گرفت. ناسا به پاس قدردانی از زحمات فیروز نادری در مهمانی که به افتخار او برگزار کرد سیارکی را با نام او نامگذاری کرد.

نادری در همین مهمانی خطاب به همکارانش گفت: 36 سال پیش وقتی کار در ناسا را شروع کردم فکر می کردم زمانی که شور و شوقم در این زمینه را در حال کمرنگ شدن ببینم تصمیم به خداحافظی میگیرم اما حالا بعد از 36 سال نه تنها این اشتیاق کم نشده که بیشتر از روز اول هم است .اما احساس می کنم حالا بهترین زمان است و باید مشعل را به کس دیگری بدهم.

دریافت مدال خدمات برجسته ناسا

 استارت کارهای بعدی فیروز نادری

نادری پس از بازنشستگی به عنوان مشاور در ناسا و استارتاپهای نوپا فعالیت می کند او یک سخنران است و در اکثر دانشگاه ها سخنرانی انگیزشی برگزار می کند و همچنین به عنوان مربی برای پرورش رهبران آینده در یک انجمن ایرانی_آمریکایی نیز فعالیت دارد و در دانشگاه ها هم دوره های آموزش مدیریت برگزار می کند.

 

نظر فیروز نادری در مورد هویت ایرانی آمریکاییش

فیروز نادری در این باره می گوید : من عاشق ایرانم. ریشه هایم در ایران است و جایی ست که یکی از قدیمی ترین تمدن ها در آن شکل گرفته است. از سوی دیگر من دو سوم عمرم را در آمریکا گذرانده ام و عاشق این کشورم. من همانقدر که ایرانی هستم آمریکایی نیز هستم و این دو بخش جدا نشدنی هستند. اما چیزی که از فضا یاد گرفته ام این است که همه ما در انسان بودنمان مشترکیم و هر وقت مغرور شویم باید برویم و از فضا به خودمان بنگریم که نقطه ای بیش نیستیم و از آنجا دیگر هر نژاد و ملیتی رنگ می بازد.

اعتقادات فیروز نادری

اعتقادات بخش جدا نشدنی هر فرد است که ما هم در بیوگرافی فیروز نادری به آن می پردازیم. تنها جایی که فیروز نادری در مورد اعتقاداتش اظهار نظر کرد در مصاحبه ای بود که از او در مورد نظریه هاوکینگ در مورد عدم وجود خدا پرسیدند و او در پاسخ گفت: من به هیچ کدام از ادیان و مذاهب اعتقادی ندارم اما اعتقاد به خدا را سوای از اعتقاد به آن ها می دانم.

 

جوایز و افتخارات فیروز نادری

 در انتهای بیو گرافی فیروز نادری یک سری از دستاوردها و جوایزش را نام میبریم بالاترین نشان ناسا، مدال خدمات برجسته از ناسا، انتخاب به عنوان فرد موثر ایالات متحده آمریکا، دریافت جایزه لیبرال سال 20014، دریافت نشان افتخار الیس آیلند در سال 2005، عنوان رهبر برجسته تاریخ ناسا و نامگذاری سیارکی از طرف ناسا به نام او که خودش آن را به یادماندنی ترین و ماندگارترین دستاوردش می داند. همچنین او در سال 2017 به مناسب مراسم اسکار جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی را به همراه انوشه انصاری به نیابت از اصغر فرهادی که به نشانه اعتراض به سیاست های ضد مهاجرتی ترامپ در این مراسم شرکت نکرده بود را دریافت کرد.

موفقیت فیروز نادری الگویی برای موفقیت

بیوگرافی فیروز نادری به ما می گوید که محدودیت ها در زندگی هیچ گاه عاملی برای باز ماندن از موفقیت نیست. با وجود اینکه نادری از دیدن مادر و دریافت مهر مادرانه محروم بود. اما این محدودیت هیچ گاه او را از موفقیت باز نداشت. او برای رسیدن به رویاهایش تلاش کرد و شغل هایی که به آن علاقه نداشت را به سادگی رها کرد و عمر و زندگی خویش را در فعالیت هایی سپری کرد که به آن علاقه و شور فراوان داشت. علاقه و تلاش صادقانه و پشتکار از جمله عواملی بودند که در موفقیت نادری تاثیر گذار بودند. با مراجعه به سایت گرداب جذب می توانید با بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان آشنا شوید و از باورهای سازنده ها آن ها در جهت رسیدن به اهداف خود استفاده کنید.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • چه نابغه هایی تو ایران داشتیم و داریم و ازشون بی خبریشم
    خیلی زیبا توضیح دادین و برام خیلی جالب بودایشونو شناختم حیفن این جور ادما ازشون نام نبریم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست