بیوگرافی ریچارد برانسون ، شجاع ترین الگوی کارآفرینی دنیا برای کسانی که عاشق ریسک کردن و نوآوری در زندگی هستند، مانند یک معجون انگیزه بخش خواهد بود.

ریچارد چارلز نیکولاس برانسون ، این اعجوبه نترس که با سکون و راکد ماندن بیگانه است. او که نه اختلال­های مادرزادیش و نه سن و سال کم و نه عدم داشتن سواد آکادمیک نتوانست موجب ناتوانی در پیشرفتش باشد. بی­پروایی و نترس بودنش شاید شاه کلید موفقیت­های چشم­گیر او باشد. اگر بخواهیم یک سری از ویژگی ­های ریچارد را بیان کنیم وجه اشتراک همه آن­ها رهایی و در قید و بند نبودن است.

ریچارد برانسون در تمام حیطه های کاری خود به تمام معنا یک نوآور بی­ کم و کاست به شمار می رود که در هر زمینه­ای که بخواهد فعالیتی داشته باشد ، اصل ناب بودن موضوع برایش بسیار حائز اهمیت است. دوست ندارد دوباره کاری از روی کارهای دیگران باشد ، او از انتخابات کلیشه ای به دور است در هر زمینه ای صاحب سبک به حساب می ­آید. تنوع طلبی را از مجموعه فعالیت هایش می توان حدس زد  ریچارد به هیچ وجه دنباله رو خط مستقیم نیست و همواره در انحناها سیر می­کند!

او همواره از هر قید و بندی بیزار بوده حتی به افراد سرشناس همیشه این ایراد را وارد می­داند که در همه جا با لباس رسمی ظاهر می­شوند. این قید و بند گریزی او سبب شده که ریچارد حتی در دیدارها و جلسات کاملا رسمی از به تن داشتن لباس رسمی خودداری کند.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی لری پیج مؤسس گوگل، کارآفرین و مبتکر آمریکایی

دوران کودکی ریچارد برانسون

ریچارد برانسون در 18 ژوئیه سال 1950 در بلک هیث در جنوب شرقی لندن متولد شد. او فرزند ارشد خانواده بود پدرش ادوارد جیمز برانسون دادیار بود و مادرش ایوهانتلی برانسون مهماندار هواپیما و هنرمند باله بود. البته مادر ریچارد علاوه بر این کارآفرینی هم می­کرد او در ساخت جعبه­ های کوچک چوبی برای جای دستمال کاغذی یا زباله فاعلیت داشت. شاید در کارآفرینی­ های بعدهای ریچارد بی ­تأثیر نبوده است. پدربزرگ ریچارد سرجورج آرتور هاروین نیز قاضی بوده است که یکی از شغل­های معتبر نزد پادشاه انگلستان است.

دوران مدرسه ریچارد با شروع در مدرسه ابتدایی اسکای تکلیف آغاز شد و بعد در مدرسه کلیف ویو هاوس مشغول به تحصیل شد و آخرین مدرسه ای که ریچارد در آن مدتی را سپری کرد مدرسه غیر انتفاعی استو در باکینگ همپشایر بود. ریچارد دچار اختلال خوانش پریشی یا دیسلکسیا بود, اختلالی که در آن سطح هوش نوشتاری پایین­تر از سطح معلومات و هوش عمومی  فرد است و بیش از هرچیز در دیکته و هجای کلمات با مشکل مواجه می شوند.

دوران کودکی ریچارد برانسون

تغییر مسیر زندگی ریچارد

او با این اختلال تحصیل را برای خودش سخت دید و در 16 سالگی برای همیشه با فضای آموزشی خداحافظی کرد. در همان سال که او تازه وارد دوران نوجوانی شده بود مجله ای را راه اندازی کرد به نام “دانش ­آموز” Student  مجله ریچارد بسیار خوب جواب داد و در اکثر مدارس به فروش رفت به طوری که در  دهه 1960 به چنان آوازه­ای دست­ی افته بود که با چندین تن از چهره­ های سرشناس آن زمان  از جمله: رونالد دیوید لینگ و پیج جگر مصاحبه کرد.

او در همان کسب و کار اولیه­ اش هم ردپایی از موسیقی را مشاهده می­کرد. چیزی که بعدها موجب شهرت و ثروت بی­شمار وی شد. در همان سال­ها هم به معرفی چندین آلبوم موسیقی در مجله­اش پرداخت که با استقبال بی­نظیری رو به­ رو شد. این ورود کم و بیش و جسته و گریخته­ اش به دنیای موسیقی علاوه بر رونق کاری موجب کشف علاقه­اش در این زمینه شد. او پس از مدتی شروع کرد به فروختن آهنگ­ها و آلبوم­های موسیقی تحت عنوان ویرجین که در همان ابتدا رونق خوبی داشت و پول خوبی عایدش می­ شد.

تاسیس شرکت ویرجین رکوردز Virgin Records

همانطور که گفتیم ورجین در همان ابتدای کار پر رونق بود و توانست درآمد خوبی برای برانسون به ارمغان آورد بنابراین ریچارد در سال 1972 تصمیم به تاسیس شرکت ضبط موسیقی ویرجین رکوردز با کمک نیک پاول گرفت. آن­ها در ابتدا زمینی در شمال آکسفورد را برای این کار خریداری کردند. نکته بسیار جالب در مورد انتخاب ورجین نا آشنا بودن اکثر کارکنان این شرکت با موسیقی بود!

اولین مشتری سرشناس آن­ها مایک اولدفیلد بود که آلبوم Tubular Bells را با کمک شرکت ورجین بیرون داد. این آلبوم به فروش قابل توجهی رسید و محبوبیت چشمگیری به دست آورد و بعد از آن قراردادهای فراوانی با شرکت ویرجین رکوردز بسته شد. از جمله آن­ها می توان به؛ رولینگ استونز ، پیتر گابریل ، استیو وینوود ،پائولا عبدل اشاره کرد و این روند کاری ادامه داشت و روز به روز شناخته ­تر می­شد و قراردادهای بیشتری می­ بست. در سال 1980 شرکت ویرجین رکوردز با معرفی ستاره مشهوری چون کالچر کلاب به اوج خود رسید.

کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

تاسیس شرکت هواپیمایی ویرجین آتلانتیک ایرویز

 برانسون در سال 1984 شرکت هواپیمایی Virgin Atlantic Airways را تاسیس کرد. او تحت تأثیر روحیه بی پروایی و نترس بودنش  و همین­طور تنوع طلبی بی حد و مرزش دست به هرکاری می­زد. او این باور را داشت که باید در آن به موفقیت برسد. خودش هم در اتوبیوگرافی در مورد علت تاسیس شرکت هواپیمایی اینگونه می گوید: علاقه اصلی من به زندگی ، مواجه با مشکلات بزرگ و شرایط دشوار است.  من دوست دارم زندگی را در حد نهایت تجربه کنم و می­خواستم همه چیز را امتحان کنم.

گرچه در ابتدای راه اندازی این شرکت برانسون با مشکلاتی مواجه شد اما او دست بردار نبود تا در این حیطه هم به موفقیت برسد. در ابتدای کار مشکلاتی بین ریچارد و بریتیش ایرویز پیش آمد.  بریتیش ایرویز شکایاتی را از ریچارد کرد و برانسون هم در جواب از او به خاطر تلاش ناعادلانه برای جذب مسافر ، هک کردن سیستم­ های کامپیوتری و افشای اسرار این شرکت شکایت کرد و در نهایت هم با اثبات ادعاهایش پیروز شد.

شروع موفقیت های ریچارد 

با این حساب بریتیش ایرویز مجبور شد علاوه بر پرداخت 500 هزار پوند به خود برانسون و تقبل 3 میلیون پوند هزینه های قانونی ، 110 هزار پوند هم به شرکت ویرجین آتلانتیک ایرویز پرداخت کند که برانسون آن را در بین کارکنان شرکت پخش کرد.

او در سال 1992 برای حفظ شرکت هواپیمایی مجبور به فروش ویرجین رکوردز شد. هرچند این کار را از روی اجبار انجام داد نه از روی ارده قلبی به طوری که حتی در هنگام فروشش شروع به گریه کردن کرد. اما در آن برهه چاره دیگری جز فروش آن به قیمت 500 میلیون پوند به شرکت EMI نداشت. اما این پایان کار در عرصه موسیقی برای برانسون نبود. او چند سال بعد در سال 1996 برند V2 Records را راه اندازی کرد اما تنها 5 درصد از شرکت جدید را صاحب بود.

 او شرکت هواپیمایی خود را در کشورهای مختلفی توسعه داد از جمله؛  شرکت هواپیمایی بلژیکی  Euro Belgian Airlines را خریداری کرد و به ورجین اکسپرس تغییر داد همچنین در نیجریه و آمریکا در سال2006 شرکت­های Vergian Nigeria , Vergian America را تأسیس کرد.

شروع موفقیت های ریچارد 

کسب و کار و رویای سفر به فضا تا فعالیت های ریز و درشت برانسون

برانسون در سال 2004 گفت که قصد دارد شرکت گردشگری فضایی را تاسیس کند این شرکت با کوک پل آلن و برت روتان تأسیس شد. تکنولوژِی اولیه مدنظر آن حمل و نقل مسافران به قضا بود  او اعلام کرد که قصد دارد ، در افتتاحیه این پروژه دو فرزند خود را به فضا ببرد و همچنین تبلیغات این شرکت را بر روی جت شخصی خود پیاده کرد.

برانسون در حیطه حفاظت از محیط زیست نیز فعالیت داشته است او شرکت Virgin fuel را برای تامین سوخت با قیمت مناسب برای هواپیماها و ماشین­ها راه اندازی کرد و سرمایه ­ای حدود 3 میلیارد دلار را برای کمک به حفاظت از محیط زیست برآورد کرد. او پارک آبی Seaworld را ساخت  و چالش زمین ورجین را برای تشویق دانشمندان برای ارائه راه­کاری برای خارج کردن کامل گازهای گلخانه ­ای از جو زمین را داد که جایزه این چالش 25 میلیون دلار است.

روی آوردن ریچارد به صنعت موبایل

او در سال 1999 به صنعت موبایل روی آورد و شرکت ورجین موبایل را تأسیس کرد. اما در سال 2006 آن را به قیمت  یک میلیارد پوند به تلویزیون کابلی انگلیس فروخت و دوباره در سال 2007 با شرکت میدیا به این صنعت بازگشت. از دیگر فعالیت­های او به کار در حوزه انیمیشن می توان اشاره کرد. در حوزه کارهای بشر دوستانه برانسون علاوه بر تاسیس چندین نهاد کارآفرینی در آفریقا  و دیدار با ماندلا و قانع کردن وی برای تاسیس سازمانی غیر انتفاعی برای کمک به این قاره در تاسیس موسسه کمک به کودکان گم شده تأسیس بنیادی برای ذخیره بند ناف کودکان نقش داشته است.

 او در سینما هم به نقش آفرینی پرداخته است. از جمله فیلم­ هایی که او بازی کرده میتوان Friends ,Live and Kicking   و دور دنیا در 80 روز  و بازگشت سوپرمن را نام برد. او علاقه زیادی هم به شرط­ بندی در مسابقات دارد و در حوزه سیاست هم چند باری ظاهر شده مانند: نامزد شهرداری لندن ، موافقت در عضویت لندن در اتحادیه اروپا و مخالفت و انجام رفراندوم در این زمینه.

او همچنین در نویسندگی هم مهارت دارد و یکی از کتابهایش با نام Losing my virginity به یکی از پرفروش ترین کتاب­های جهان تبدیل شد. در ورزش هم این اعجوبه بی نصیب نبوده وبا علاقه زیادی که به موج سواری با کایت دارد تعدادی رکورد جهانی به نام خود ثبت کرده است.

زندگی شخصی ریچارد برانسون

 ریچارد در سال 1972 با کریستین توماسی ازدواج کرد و بعد از 7 سال از هم جدا شدند و اینبار در سال 1989 با تمپلمن ازدواج کرد و مراسمش راهم در جزیره شخصی خود نکر برگزار کرد. حاصل این ازدواج یک دختر به نام هولی و یک پسر به نام سم است. او در این جزیره در 2017 بابت طوفان ایرما  و در 2011 بابت آتش سوزی بر اثر طوفان آیرین خسارات زیادی به محل سکونت خانوادگیش وارد شد.

زندگی شخصی ریچارد برانسون

جوایز و افتخارات برانسون

علاوه بر جوایز متعددش در حیطه موسیقی از دیگر جوایز می­توان به: اهدای نشان شوالیه دوم از طرف ملکه الیزابت ، اهدای تونی جانسون ، قرار گرفتن در رتبه 85 درصد فرد برتر بریتانیا از دید مخاطبان بی بی سی ، قرار گرفتن در بین 100 نفر برتر جهان از دید مجله تایم ، گرفتن جایزه شهروند جهانی از سازمان خبرنگاران سازمان ملل ، جایزه رسانه ­ای آلمان ، جایزه صلح نروژ  و مجله ساندی تایمز او را به عنوان نفر اول کسب و کار در پنج دهه اخیر معرفی کرد.

الگوبرداری از بیوگرافی ریچارد برانسون

مطالعه بیوگرافی ریچارد برانسون نشان می دهد که این فرد در زمینه های زیادی استاد بوده است. این نشان می دهد که برای دست یابی به موفقیت ،تحصیل دانش فقط در یک زمینه خاص برای رسیدن به موفقیت کافی نیست. مطالعه بیوگرافی و الگوی موفقیت افراد زیادی نشان داده است که داشتن آگاهی کلی در همه زمینه ها به موفقیت افراد کمک زیادی می کند.

تنوع برای بقا در طبیعت نیز یک ضرورت است. تنوع همیشه با کاهش ریسک و افزایش سود همراه بوده است. شکست در یک زمینه با تبحر در سایر زمینه ها جبران می شود. اگر خواهان موفقیت در زندگی هستید ، در همه زمینه ها تا جایی که برایتان ممکن است ، مطالعه کنید و دانش عمومی و تخصصی خود را افزایش دهید. منظور از دانش تخصصی دانشی آکادمیک و دانشگاهی نیست. بلکه در رابطه با حرفه خود متخصص و دانش روز را یاد بگیرید و اطلاعات جدید و مدرن روز را کسب نمایید.

زندگینامه های مشابه

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ریچارد برانسون یکی از الگوهای موفق برای کسانیه که علاقمندند که در حوزه های مختلف وارد بشند. اون شخصیت بی نهایت جسوری داره. از اینکه وارد یه حوزه جدید بشه اصلا نمی ترسه. شخصیت شوخ طبع و فعالی داره و همیشه در حال لذت بردن از زندگیشه. یه بار یه عکس ازش دیدم که قیافه خودشو عوض کرده بود و اشکال خنده دار از خودش در آورده بود. تصور ماها اینه که ثروتمندان باید همیشه خیلی جدی و منظبت باشند و مواظب باشند که دیگران در موردشون چی میگن. برخلاف این باور، ریچارد برانسون اصلا براش مهم نیست کی در موردش چی فکر می کنه. واقعا همه ثروتمندا اینجوریند. بنظرم از بیوگرافی این مرد بزرگ میشه درس های زیر رو گرفت:
  1- فقط برای خودت زندگی کن تا موفقیت برات راحت تر بشه.
  2- در هر حوزه ای وارد شدی بهترین باش و بیشترین تلاشت رو بکن
  3- اگر راهی رو رفتی و نتیجه گرفتی به معنی شکست نیست لابد باید راه دیگه ای رو امتحان کرد.
  4- از همه پتانسیل ها و خلاقیت های ذهنیت استفاده کن.
  5- ترس ها رو بذار کنار این زندگی همش تجربست باید ازش لدت برد.
  6- ثروتمند شدن قرار نیست فقط از یه ایده یا راه خاص باشه، بینهایت راه برای ثروتمند شدن وجود داره.
  7- شکست در زندگی معنی نداره همه چیز تجربست. باید در یه مسیری تکامل طی کنی تا به موفقیت برسی

  پاسخ
 • ادم ریسک کردن بوده خخخ من تو زندگیم اصلا جرات ریسک کردن نداشتم تو عمرم
  قیافه باحالی داره

  پاسخ
 • رضا فرهودی
  8 آبان 1399 9:12 ب.ظ

  چه کارهای بزرگی تو این مغز و فکر کوچیک جا میشه سفر به فضا …میخواد شرکت سفر به فضا تاسیس کنه ?? بیاید ماهم ذهنمونو محدود نکنیم و کارهای بزرگتری انجام بدیم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست