زندگی نامه دکتر محمود حسابی، پدر علم فیزیک ایران و استاد عشق و عرفان، را از گرداب جذب بخوانید و عشق و شور زندگی را به زندگی و وجودتان راه دهید.

سید محمود حسابی با نام اصلی، محمود خان میرزا حسابی، فیزیکدان، سناتور و از وزیران آموزش و پرورش در دوره سلطنت پهلوی و بنیانگذار فیزیک دانشگاهی در ایران است. این استاد بزرگوار به پدر فیزیک ایران و استاد عشق شهرت دارند. افتخارات و مدارک و درجات علمی این استاد فرهیخته بیشمارند. استاد عشق زندگی و عمرش را برای یادگیری و خدمت به خلق سپری کرد. وی در طول زندگی پرمایه خود مشقت و سختی های فراوانی را پشت سر نهاد و هیچ گاه تسلیم ناملایمات زندگی نشد.

دکتر محمود حسابی در 3 اسفند 1281 ه ش در شهرستان تفریش به دنیا آمد. وی از آغاز طفولیت به همراه خانواده اش به تهران رفت و چهار سال اولیه عمرش را آنجا گذراند. سپس همراه والدینش به شامات مهاجرت کرد. در بیروت در سن هفت سالگی در مدرسه کشیش های فرانسوی دوران ابتدایی را آغاز کرد. همزمان مادر دلسوز و فداکار در منزل ادبیات فارسی و تعلیمات دینی را به او آموزش داد. او از کودکی نزد خواندن، قرآن و دیوان حافظ را حفظ کرد. همچنین بوستان سعدی، گلستان سعدی، شاهنامه فردوسی، مثنوی معنوی مولوی و منشات قائم مقام فراوانی را در سنین نوجوانی به طور کامل آموخت.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی ویلیام شاکلی فیزیکدان آمریکایی و مخترع ترانزیستور

تحصیلات دکتر محمود حسابی

همزمان با شروع جنگ اول جهانی اول، مدارس بیروت تعطیل شد و دکتر به مدت دوسال در منزل آموزش های اولیه دوره متوسطه را می گذراند. سپس در کالج آمریکایی بیروت در سن 17 سالگی موفق به اخذ مدرک لیسانس ادبیات شد و در 19 سالگی لیسانس بیولوژی را کسب کرد. پس از آن در رشته مهندسی راه و ساختمان در دانشکده مهندسی بیروت، مشغول به تحصیل شد. دکتر در این دوران  با نقشه کشی و راه سازی امرار معاش می کردند. وی همچنین تحصیلات دانشگاهی را در رشته پزشکی، ریاضیات و ستاره شناسی به پایان رساندند. وی با موسیقی و شعر ایران و موسیقی کلاسیک غرب آشنایی کامل داشت و در چند زمینه ورزشی فعالیت می کرد.

دکتر حسابی در دانشگاه سوربن فرانسه، در رشته فیزیک، دکترای فیزیک خود را در سن 25 سالگی با ارائه رساله ای با عنوان « حساسیت سلول های فتوالکتریک» با کسب درجه عالی اخذ کرد.

تحصیلات دکتر محمود حسابی

منصب های سیاسی دکتر حسابی

در زمان حکومت پهلوی دکتر حسابی، سناتور انتخابی شهر تهران در سه دوره اول مجلس سنای ایران بود. او همچنین در کابینه دکتر مصدق ( 1951و1952) وزیر آموزش و پرورش بود.

فعالیت های شغلی و اجتماعی دکتر محمود حسابی

با وجود این که تمام شرایط برای کار و تحقیق دکتر حسابی در خارج از کشور مهیا بود. اما او زندگی در ایران را با دلارهای آمریکایی عوض نمی کند. با وجود شرایط مرفه کاری در آزمایشگاه های مجهز امریکا جناب دکتر  تصمیم میگیرید به ایران برگردد. عشق به آب، خاک و میهن مانع از آن شد که دکتر در آمریکا ماندگار شود و پژوهش هایش را در شرایط مرفه انجام دهد. وی تلاش های عملی و اجرایی زیادی در عمران و آبادانی کشور به انجام رسانیده است که تاثیری شگرف در توسعه کشور داشته است. چند نمونه از اقدامات ایشان را برای آشنای بیشتر با فعالیت های این استاد برجسته و عالی قدر ذکر می کنم.

کتاب بیوگرافی افراد موفق

اقدامات عملی و اجرایی دکتر محمود حسابی

اولین نقشه برداری فنی و تخصصی در کشور (راه بندر لنگه به بوشهر) و اولین راه سازی مدرن در ایران (راه تهران تمشک) کار دکتر حسابی بود.

به پاس تلاش های دکتر پایه گذاری ( اولین مدرسه عشایر، دارالمعلمین، دانشسرای عالی، اولین بیمارستان خصوصی در ایران)  انجام شد.

به برکت تلاش دکتر حسابی برای اولین بار در کشور تجهیزات ( رادیو، اولین آنتن فرستنده، مرکز زلزله شناسی، رآکتور اتمی سازمان انرژی کشور، دستگاه رادیولوژی) در کشور ساخته شد.

شرکت در پایه گذاری فرهنگستان ایران و ایجاد انجمن زبان فارسی، تدوین اساسنامه طرح تاسیس دانشگاه تهران  و …. از جمله فعالیت های اجرایی دکتر حسابی در کشور است.

اقدامات عملی و اجرایی دکتر حسابی بسیار زیاد است و عنوان تک تک آن ها در این مطلب نمی گنجد. در ادامه برخی از جوایز و افتخارات دکتر حسابی آمده است.

جوایز و افتخارات دکتر محمود حسابی

 • دریافت عنوان «استاد برجسته دانشگاه تهران»،
 • نشان لژیون دونور فرانسه
 • برگزاری کنفرانس سالانه ایران در سال 1365 بزرگداشت دکتر محمود حسابی
 • موزه پروفسور محمود حسابی

پس از مرگ دکتر در سال 1372 خانه او تبدیل به موزه شد. در این موزه وسایل و مدارک و درجات علمی، نشان های افتخار، تقدیر نامه ها، عکس های قدیمی و متن سخنرانی های دکتر حسابی نگهداری می شود. این موزه در خیابان تجریش، خیابان مقصود بیک قرار دارد. علاقه مندان و دوستداران جناب دکتر حسابی هر روزه از این موزه دیدن می کنند و با آثار به جا مانده از این شخصیت علمی، ادبی و فرهنگی بیشتر آشنا می شوند.

جوایز و افتخارات دکتر محمود حسابی

آثار دکتر محمود حسابی

 • از دکتر حسابی در زمینه فیزیک، زبان فارسی و پژوهش های فرهنگی، 21 کتاب و مقاله به جا مانده است.  در ادامه برای نمونه چند تا از آثار دکتر حسابی را بیان می کنم.
 • کتاب های دکتر محمود حسابی
 • در سال 1312 کتاب قانون تأسیس دانشگاه تهران
 • در سال 1946 کتابی در تفسیر امواج دوبر در شش رساله، چاپ دانشگاه تهران
 • در سال 1318، کتاب های فیزیک دبیرستان
 • در سال 1319 کتاب نام های ایرانی
 • در سال 1333 کتاب آیین نامه امور مالی دانشگاه تهران
 • در سال 1340 کتاب دیدگانی فیزیک، چاپ دانشگاه تهران
 • مقاله های دکتر محمود حسابی
 • ذرات پیوسته، نشریه آکادمی آمریکا
 • اثبات نظری بیشتر بودن جرم ذرات شارژ شده به وسیله نور نسبت به الکترون ( پیشنهاد تفسیر قانون جاذبه عمومی نیوتون و قانون میدان الکتریکی ماکسول) گزارش نشریه انجمن آمریکا 1948
 • مقاله ذرات بی نهایت گسترده، نشریه فیزیک فرانسه در سال 1957
 • وندها و گهواژه های فارسی در سال 1368
 • فرهنگ لغت حسابی (انگلیسی به فارسی)

زبان هایی که دکتر محمود حسابی بر آنها مسلط بودند

دکتر محمود حسابی به زبان عربی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی تسلط کامل داشت. او در تحقیقاتش از زبان های سانسکریت، لاتین، پهلوی یونانی، ایتالیایی، روسی و ترکی استفاده کرده است.

زبان هایی که دکتر محمود حسابی بر آنها مسلط بودند

تئوری مخصوص دکتر محمود حسابی در رابطه با ذرات

دکتر محمود حسابی زمانی که در رابطه با خواص ذرات پژوهش می کرد، به این فکر می افتد که شاید، علت وجود خاصیت های ذرات اصلی در این باشد که این ذرات بی نهایت گسترده اند. به طوری که هر ذره ای در تمام فضا گسترش یافته است. نیز هر ذره ای بر ذرات دیگر تاثیر می گذارد. او با خود فکر می کند. اگر این تئوری صحیح باشد، چگالی یک ذره مادی نباید یک مرتبه به صفر برسد. بلکه باید به تدریج با فاصله از آن کم شود. با این حساب باید ذره ماده شعاع معینی داشته باشد.

ارتباط فلسفی تئوری دکتر محمود حسابی با فلسفه وحدت وجود

در تئوری دکتر حسابی، همه ذرات جهان با هم ارتباط دارند. چون که در این تئوری، فرض را بر این می گیرند که هر ذره در جهان تا بی نهایت گسترده است. و همه ذرات جهان در نقاط مختلف جهان با هم وجود دارند. یعنی در واقع قسمت کوچکی از تمام جهان در هر نقطه ای وجود دارد. این دقیقاً همان چیزی است که در فلسفه وحدت وجود گفته می شود.

دکتر  محمود حسابی از شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی ایران است. پس از 90 سال عمر با برکت و مفید در سال 1371 از این جهان رخت بر می بندد و به دیار باقی می شتابد. ایشان فعالیت های فراوانی در توسعه و آبادانی کشور عزیزمان به اجرا درمی آورد. دکتر حسابی در آبادانی کشور، پایه گذاری و تاسیس خدمات توسعه ای و زیربنایی در کشور نقش فعال داشتند. تلاش های ایشان به راستی قابل تقدیر است. از این استاد بزرگوار بیش از 20 مقاله و کتاب در زمینه فیزیک، ادبیات، عمران و … به یادگار مانده است. به پاس تلاش های این استاد عالی مقام در سال 1365 کنفرانسی برگزار شد. در این کنفرانس از تلاش های موثر و مفید این استاد دلسوز و تلاشگر، قدردانی و سپاسگزاری شد. برای آشنایی با بیوگرافی دیگر افراد موفق می توانید به بخش زندگینامه افراد موفق در سایت گرداب جذب مراجعه کنید.

زندگینامه های مشابه

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • واقعا سایت گرداب جذب خیلی خوبه که بیوگرافی همه‌ی افراد چه ایرانی و چه کشورهای دیگر رو هم میزارن. من هر روز میام و یک بیوگرافی میخونم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست