وارن بافِت در سی ام آوریل سال ۱۹۳۰در اوماهای ایالت متحده آمریکا دنیا آمد، او دومین فرزند و تنها فرزند پسر خانواده  ۵ نفره خود است. پدرش هاوارد بافت از تجار ، سرمایه گذاران و سیاستمداران آمریکایی بود. وارن بافت کارآفرین ، بازرگان ، سرمایه‌گذار و نیکوکار و به نوعی ادامه دهنده ی شغل پدری است که به‌عنوان موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم و با عنوان باهوش اوماها یا دانشمند اوماها شناخته می‌شود. او تحصیلات خود را در دانشگاه های نبراسکا در لینکلن ، دانشگاه پنسیلوانیا و کلمبیا به اتمام رساند و دارای لیسانس مدیریت بازرگانی و فوق لیسانس اقتصاد است.

وارن بافت در سال ۱۹۵۲ با همسر اول خود سوزان بافت ازدواج کرد و با درگذشت ایشان در سال ۲۰۰۶ دو سال پس از مرگ همسر اول خود با استرید مینکس پیمان زناشویی بست. حاصل زندگی مشترک بافت با همسران خود سه فرزند به نام های سوزان آلیس ، هاوارد گراهام و پیتر است. هاوارد مدیر ارشد اجرایی در شرکت‌های برکشایر هاتاوی ، شرکت کوکاکولا و آرچر دانیلز میدلند فعالیت است ولی فعالیت اصلی‌اش در زمینه کشاورزی است. بافت علیرغم وجود ثروت زیاد ، زندگی فروتنانه ای در پیش گرفته او کماکان در خانه ای در مرکز داندی در همسایگی اوماها، نبراسکا که در سال ۱۹۸۵ خریداری کرده‌، زندگی می‌کند. در ای بخش از بیوگرافی افراد موفق به معرفی وارن بافت و موفقیت های او خواهیم پرداخت.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی جان پل گتی صاحب اقتصادی ترین ذهن تاریخ

دوران جوانی وارن بافت

یکی از نکات مهمی که در بیوگرافی وارن بافت مورد توجه است این نکته می باشد که او با دستفروشی و رفتن به درب خانه‌ها و فروش اقلامی مانند آدامس ، نوشابه کوکاکولا و مجلات هفتگی به صورت خرده فروشی شروع به کار کرد. او همچنین برای مدتی نیز در مغازه پدربزرگش مشغول بود. در ۱۱ سالگی سه سهم شرکت citesservice را خرید و با ۲ دلار سود ،هر سهم را 4۰ دلار فروخت اما خیلی زود پشیمان شد، چون پس از مدت کوتاهی ارزش سهام به ۲۰۰ دلار رسید. این تجربه سبب شد تا یکی از اصول مهم سرمایه‌گذاری، یعنی صبر و شکیبایی را بیاموزد.

او پس از پایان تحصیلاتش در وال استریت به عنوان دلال سهام کار خود را آغاز کرد ولی آنچنان که انتظار داشت نتوانست به درآمد خوبی دست پیدا کند. او پمپ بنزین سینکلایر را خرید؛ اما پمپ بنزین بازدهی نداشت. بافت مجبور شد به خانه‌اش در اوماها برگردد و در بنگاه پدرش مشغول به كار شود . وارن بافت از سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۵4 در شرکت بافت فالک به عنوان فروشنده، از سال ۱۹۵4 تا 56 به عنوان تحلیلگر اوراق بهادار در شرکت گراهام نیومن و  از ۱۹۵۶ تا ۶۹ به عنوان شریک عمومی با شرکت بافت همکاری داشت.

دوران جوانی وارن بافت

تدریس در دانشگاه

پس از ازدواج با سوزان در سال ۱۹۵۲ سرمایه گذاری های وارن تنها به ایستگاه Texaco و چند مشاور املاك محدود می شد كه البته هیچكدام موفقیتی در پی نداشت. در این دوران برای کسب درآمد، در دانشگاه اوماها تدریس اصول سرمایه گذاری را برای دانشجویانی که میانگین سنی آنها دو برابر سن خودش شروع كرد.

در سال ۱۹۵4؛ بن گراهام یکی از اساتید دانشگاه کلمبیا و استاد مورد علاقه ی بافت و سرمایه گذار مشهور، از او دعوت كرد تا برایش با حقوق سالانه ۱۲۰۰۰ دلار كار كند. بافت به تحلیل و تحقیق در رابطه با زمینه‌های موفقیت در سرمایه‌گذاری می‌پرداخت، او می‌خواست بداند علت برتری یک شرکت در بین سایر رقبا چیست؟. وارن عامل اصلی و اساسی در سرمایه گذاری را مدیریت شرکت می دانست.

دوران شکوفایی وارن بافت

وارن بافت در سال ۱۹۵۶ به اوماها برگشت و مؤسسه‌ی سرمایه‌گذاری بافت موسوم به Buffet Association Ltd را با توجه به تجاربی که در این مدت در کنار استاد خود گراهام کسب کرده بود و با تمام سرمایه‌ی خود و شراکت خواهرش دور ریز، تاسیس کرد و تا پایان سال سه برابر سرمایه ی اولیه اش سود کرد. در سال ۱۹۵۷ موسسه‌ی سرمایه‌گذاری بافت مالك سه شركت ، در سال ۱۹۵8 صاحب ۷ شركت شد. در ۱۹۶۲ وارن بافت تبدیل به یک میلیونر شد. چون شرکتش توانست به سرمایه ۷ میلیون دلاری برسد که یک میلیون آن به بافت ‌رسید.

او در سال ۱۹۶۶ تمامی شركت‌ها را در يك شركت به نام برکشایر هاتاوی تلفیق كرد. بافت در سال ۱۹۶۷ رئیس هیات مدیره فروشگاه خرده فروشی خصوصی برکشایر هاتاوی در بالتیمور شد و در سال ۱۹۷۰ برای اولین بار رئیس برکشایر هاتاوی شد. بعد از چندین سرمایه گذاری در سال‌های ۱۹۶۵ تا ۱۹۷5 ارزش هر سهم برکشایر، از ۲۰ دلار به ۹5 دلار رسید که سبب شد دارایی خالص او افزایش پیدا کند. در طول این دوره بافت  سهام خود و همسرش را از 3۲ درصد به 4۶ درصد رساند.

کتاب بیوگرافی افراد موفق

دارایی خالص وارن بافت

با مطالعه ی زندگینامه ی وارن بافت به سادگی مشهود است که دهه ی 1970  میلادی از نقاط عطف زندگی ایشان محسوب می شود. بزرگترین سرمایه گذاری برکشایر هاتاوی در دهه ی ۱۹۷۰ رخ داد. وارن شرکتی به نام see’s candy و سهام شرکت واشنگتن پست و در اواخر دهه سهام شرکت  ABC را خرید. بافت با سرمایه گذاری در صنایع مختلف حیطه ی کاری شرکت برکشایر هاتاوی را توسعه داد و در سال ۱۹۷۹ با دارایی ۱4۰ میلیون دلار ی سهام ABC را خرید. او هر سهم ۲۹۰ دلاری را  پس از مدت كوتاهی، به  ۷۷۵ دلار رساند و با 3۱۰ , ۱ دلار به کارش در ABC پایان داد. با این سرمایه گذاری ثروت خالص بافت ، به ۶۲۰ میلیون دلار رسید و نامش در مجله ی فوربس به عنوان یکی از 4۰۰ ثروتمند دنیا ثبت شد.

استراتژی دوگانه در شرکت وارن بافت

یکی از دلایل مهمی که سبب شد تا شركت بافت به پیشرفت جهانی برسد و خسارت مهم قابل توجهی به این شركت وارد نشود ، استراتژی دوگانه و متضاد بافت است. او برای خرید به زمان خرید بسیار توجه دارد بدین معنا که او منتظر رکود بازار می ماند تا سهام شرکت های مطمئن و با قیمت پایین را خریداری کند. او معتقد است کسادی و رکود بازار سهام فرصت خرید ایجاد می کند. بنابراین زمانی که سایرین نگران سرمایه گذاری هستند و محافظه کار میشوند؛ بافت پر تكاپو می‌شود و زمانی که جنبش و تکاپو در بازار حکمفرما باشد بافت محافظه‌كار می‌شود.

وارن بافت چون به دلار بدبین است و معتقد است که ارزش دلار آمریکا برای مدت طولانی سقوط خواهد کرد ، برای نخستین بار در سال ۲۰۰۲ وارد بازار پول خارجی شد. او به دنبال شركت‌هایی است كه در خارج ایالات متحده سرمایه گذاری کرده اند. از جمله ی این شرکت ها، شركت پتروچین است و در وب سایت بركشایر هاتاوی این موضوع را مورد بحث قرار داد كه چرا از آن چشم پوشی نمی‌كند. او همچنین در همان سال ، ۲  میلیارد دلار از طریق سرمایه گذاری در شركت‌هایی كه سهام آنها به ارزش واقعی خود نرسیده اند ، ثروت خود را افزایش دهد و همچنین دلار آمریكا را در برابر دیگر پول‌های در گردش نجات دهد.

استراتژی دوگانه در شرکت وارن بافت

پولت را نسوزان

او هم‌اکنون به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway)  در کنار چارلی مانگر فعالیت می‌کند. او دو قانون را سرلوحه ی فعالیت های خودش قرار داده است “اول پول سهامداران را نسوزان و دوم قانون اول را فراموش نکن.” . وارن بافت از طریق شرکت برکشایر هاتاوی و استراتژی قوی خود ، کنترل و مدیریت شرکت‌های فراوانی را بر عهده دارد. به‌عنوان نمونه می‌توان به گایکو ، دیری کوئین ، هاینز و مارس اینکورپوریتد اشاره نمود. وی همچنین سهامدار شمار زیادی از شرکت‌ها از: جمله  ولز فارگو ، شرکت کوکاکولا ، امریکن اکسپرس و آی‌بی‌ام می باشد. وی سومین میلیاردر جهان در سال ۲۰۱۷ است.

زندگینامه های مشابه

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • حسین مولایی
  13 مهر 1399 12:42 ق.ظ

  متوجه نشدم بعد اتمام تحصیلات تدریسو شروع نکرده رفته دنبال کار بعد کارا که جواب نداده باز برگشته به درس
  گیج شدم که?

  پاسخ
 • خیلی این زندگی وارن عالی بود بالاخره یه فرد موفق و ثروتمند پیدا کردم که هم در زمینه مالی و هم شخصی موفق بوده باشد.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست