بیوگرافی انوشه انصاری زنی ؛ اولین زن ایرانی فضا نورد
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی انوشه انصاری ؛ اولین بانوی فضانورد ایرانی

نام فارسیانوشه انصاری
نام انگلیسیAnousheh Ansari
تاریخ تولد21 شهریور سال 1345
محل زندگی ایالات متحده آمریکا
نام همسرحمید انصاری
شغلمدیر کل و یکی از مؤسسین شرکت پرودیا سیستمز (Prodea Systems)

برترین‌ها و اولین‌ها همیشه افتخارآفرین بوده‌اند. با مطالعه بیوگرافی انوشه انصاری اولین بانوی فضانورد ایرانی  شما هم مشتاق خواهید شد، جزء برترین‌ها باشید.

جهان به‌اندازه‌ای بزرگ است که تا بی‌نهایت کشفیات بزرگی را می‌توان از آن به دست آورد و به نام خود ثبت کرد. اگر کاری که تابه‌حال در منطقه، شهر یا کشورمان یا در تمام دنیا انجام نشده؛ بهترین فرصت است که آن را به نام خود ثبت کنید. طی‌کردن مسیرهای کشف شده قطعاً راحت‌تر از مسیرهایی است که برای بار اول قرار است در آن قدم بگذارید. اما نتیجة به‌دست‌آمده از چنین اتفاقی بی‌نهایت شیرین و دلنشین خواهد بود. چرا که بدون هیچ الگویی و هیچ کمکی؛ مسیری  را توانسته‌اید طی کنید. به نحوی اصلاً وجود نداشته است.

بیوگرافی انوشه انصاری و دوران کودکی

انوشه انصاری یا بهتر است بگویم انوشه رئیسیان اولین زن گردشگر فضایی؛ ۲۱ شهریور سال ۱۳۴۵ در مشهد به دنیا آمد. وی قبل از ازدواج با فامیلی پدرش یعنی رئیسیان شناخته می‌شد؛ ولی بعد از ازدواجش با حمید انصاری؛ شهرتش از رئیسیان به انصاری تغییر کرد.

انوشه دوران کودکی و نوجوانی‌اش را در ایران گذراند و سپس در سال ۱۳۶۳ به همراه خانواده‌اش در سن ۱۸ سالگی به آمریکا مهاجرت کرد. او از دانشگاه جرج میسون آمریکا در رشته مهندسی الکترونیک و علوم رایانه توانست مدرک کارشناسی  و سپس با ادامه تحصیل در دانشگاه جورج واشنگتن توانست مدرک کارشناسی ارشدش را در زمینه مهندسی الکترونیک کسب نماید.

موفق ترین کارآفرینان جهان

کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان تهیه شده در گرداب جذب گوینده میلاد مشعشع
39,000 تومان

سفارش محصول

انوشه انصاری و سفربه فضا

در آن زمان انوشه انصاری در همه حال در پی یافتن راهی بوده که به فضا راه پیدا کند. چرا که همیشه عاشق  فضا و فضانوردی بوده است. تا که سازمان فضایی روسیه در 18 اردیبهشت سال 1385(8 مه 2006) رسماً اعلام می‌کند که انوشه انصاری در یکی  از پروازهای فضاپیمای سایوز به‌عنوان اولین زن گردشگر فضایی در بهار 85 به مدار زمین سفر خواهد کرد. اما  این سفر به دلیل رد صلاحیت پزشکی «دایسوکه انوموتور» که یکی از داوطلبان ژاپنی این سفر بود به 23 شهریور 85 موکول شد که انوشه انصاری در این تاریخ با تیم مأموریت سایوز تی ام ی –9 همراه شد.

در هنگام اولین سفر انوشه انصاری به فضا؛ سازمان فضایی ایران ضمن حمایت از فعالیت‌های انوشه انصاری در توسعه و ترویج فناوری فضایی او را برای تمام ایرانیان به‌عنوان افتخاری غرورآمیز توصیف کرد.

سفر انوشه انصاری به فضا

 بیوگرافی انوشه انصاری و ماموریت سایوز تی ام ای ۹

سفر انوشه انصاری به فضا در مأموریت سایوز تی ام ای -۹ همراه با  میخاییل تیورین فرمانده روسی تیم و مایکل لوپز الگریا مهندس پرواز اسپانیایی – آمریکایی از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان دوشنبه ۱۸ سپتامبر سال ۲۰۰۶ با پرتاب فضاپیمای سایوز به فضا آغاز شد.

سپس اقامت ۹ روزه انوشه انصاری در ایستگاه فضایی؛ بعد از ۲ روز از گذشت قرارگرفتن در مدار زمین و ملحق شدن فضاپیمای سایوز در ۲۰ سپتامبر ۲۰۰۶ به ایستگاه بین‌المللی فضایی آغاز شد.

مطالعات انوشه در ماموریت سایوز تی ام ای ۹

در بیوگرافی انوشه انصاری می‌توان به مجموعه پژوهش‌های او در طی ۹ روز اقامتش در ایستگاه بین‌المللی فضایی به شرح زیر پرداخت:

 • تأثیر تشعشعات فضایی بر روی گونه‌های میکروبی و فضانوردان ساکن در ایستگاه بین‌المللی فضایی
 • علل کم‌خونی
 • تأثیرات تغییر ماهیچه‌ای بر کمردرد

سرانجام در سحرگاه ۷ مهر ۱۳۸۵ بعد از گذشت ۹ روز پژوهش و تحقیق در ایستگاه بین‌المللی فضایی؛ مصادف با ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۶ بانو انوشه انصاری به همراه دو تن از فضانوردان ایستگاه بین‌المللی فضایی جفری ویلیامز آمریکایی و وینوگرادف روسی به زمین بازگشت.

کتاب صوتی بیوگرافی ثروتمندترین زنان جهان

کتاب صوتی بیوگرافی ثروتمندترین زنان جهان

بیوگرافی ثروتمندترین زنان جهان تهیه شده در گروه گرداب جذب گوینده : میلاد مشعشع
39,000 تومان

سفارش محصول

بیوگرافی انوشه انصاری و بازگشت از فضا

انوشه انصاری از طرف همسر، خانواده، مقامات محلی و مسئولان سازمان فضایی روسیه بعد از فرود در 90 کیلومتری شمال آرکالیک در قزاقستان با استقبال گرم مواجه شد. سپس بعد از انجام معاینات پزشکی برای مراسم خوش آمد گویی به شهر قوستانای در (قزاقستان) با بالگرد منتقل شد.

انوشه انصاری به‌عنوان چهارمین نفری که هزینة سفر فضایی خود را پرداخت کرده و اولین کیهان گرد زن؛ در کل دنیا با اصلیت ایرانی شناخته شده است. همچنین در ردة فضانوردان فارسی‌زبان انوشه انصاری بعد از فضانورد افغان عبدالواحد مومند به‌عنوان دومین فضانورد فارسی‌زبان به‌حساب می‌آید. انوشه انصاری موفقیت و پیشرفت خود را مدیون دو کشور ایران و آمریکا می‌داند؛ ازاین‌رو پرچم‌های این دو کشور را  جهت اظهار دِین؛ بر روی لباس خود نقش کرده است.

بازگشت انوشه از فضا

فعالیت های انوشه انصاری بعد از سفر به فضا

تصمیم به تحصیل در زمینة فضا اولین اقدام انوشه انصاری بعد از بازگشت از فضا بود که توانست دومین مدرک فوق‌لیسانس خود را در رشته ستاره‌شناسی از دانشگاه سوئین بورن دریافت کند.

علاوه بر ادامه تحصیل؛ انوشه انصاری به همراه برادر همسرش؛ جمشید انصاری مؤسسه خیریه «بنیاد اهورا» را حمایت مالی  و اداره می‌کند.

همچنین شرکت پرودیا سیستمز را به همراه امیر و وحید انصاری جهت آمیختن و استفاده راحت‌تر از تولیدات و محصولات و فایل‌های ابزار خانگی دیجیتال مانند: ویدئو، صدا و فیلم باهدف راه‌اندازی یک سیستم پیشرفته؛ در حوزه خانه دیجیتال تأسیس کرد که این شرکت دفاتر رسمی در تگزاس و هندوستان دارد.

کتاب انوشه انصاری

کتاب انوشه انصاری با عنوان «رؤیاهای من برای ستارگان» که به کمک یکی از نویسندگان محبوب خود در باب زندگی‌نامه‌اش نوشته شده است. این کتاب به توضیح دوره‌های آموزشی که او را با انواع خطرها در یک سفر فضایی واقعی که ممکن است با آن‌ها رودررو شود، پرداخته است. در صورت مشاهده ضعف و ناتوانی وجودی یا داشتن ذره‌ای تردید، از فهرست مسافران حذف شود.

چیز دیگری که انوشه انصاری در این کتاب به آن پرداخته است موقعیت‌هایی است که در دوره‌های آموزشی بارهاوبارها با آن‌ها رو به شده که در حالت عادی حاضر به انجام و رودررویی با آن‌ها نبوده است. اما به دلیل اینکه تنها شانس خود برای سفر به فضا را به خطر نیندازد هیچ‌گونه مخالفتی با آن‌ها نکرده است.

افتخارات و جوایز انوشه انصاری

 بیوگرافی انوشه انصاری و افتخارات او

در بیوگرافی انوشه انصاری می‌توان از افتخارات و جوایز او که نه‌تنها به‌خاطر اولین زن گردشگر فضایی دنیا، بلکه به‌خاطر اولین ایرانی  و اولین مسلمان فضانورد که از طرف جوامع و نهادهای مختلف دریافت کرده با افتخار و غرور از آن‌ها نام برد.

 • عنوان برترین کارآفرین زن در سال ۲۰۰۰ از سوی مجله زن شاغل آمریکا
 • دریافت دکترای افتخاری علوم در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۲ از دانشگاه جرج میسون
 • دریافت جایزه ملی پیش‌گامان فضا ایالات متحده به‌پاس خدمت به جامعه فضایی در سال ۲۰۱۵
 • معرفی به‌عنوان تاجر موفق در مجله معتبر فورچون آمریکا در سال ۲۰۰۱
 • معرفی به‌عنوان کارآفرین موفق زن با دریافت جایزه نوآور سیمونز توسط NCUT در سال ۲۰۰۹
 • در فوریه ۲۰۱۷ بر اساس تحریمات صادر شده توسط ترامپ مبنی بر منع مهاجرت هفت کشور مسلمان از جمله  ایران؛ انوشه انصاری جایزه اسکار متعلق به اصغر فرهادی برای فیلم فروشنده را دریافت و به‌جای او در این مراسم سخنرانی کرد.

انوشه انصاری مدیر عامل بنیاد XPRIZE، رهبر جهان در طراحی و اجرای مسابقات تشویقی برای حل چالش‌های بزرگ بشریت است.

زندگینامه های مشابه

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • انوش ضرغامی
  2 اسفند 1397 7:19 ق.ظ

  به ایرانیان موفق باید افتخارکرد.

  پاسخ
  • دقیقا ????ممنون از سایت خوب گرداب جذب برای معرفی افراد موفق ایرانی

   پاسخ
 • همسر ایشان چه شغلی دارند؟ این همه پول که خودشان دادند تا به فضا بروند ، چگونه بدست آمده است؟ کا بیشتر توضیح دهید

  پاسخ
 • صد البته که اگر پول و توان مالی ایشون رو داشتم من هم برای اهدافم تمرکز میکردم و موفق میشدم ، ایشون باعث افتخار جامعه ایرانی و جهانی هستن

  پاسخ
  • سلام لیلا عزیز بله کاملا درسته خانم انوشه انصاری واقعا الگو زنان ایرانی هستند.

   پاسخ
 • الهام رسولی
  18 مهر 1399 5:44 ب.ظ

  اولا میتونیم بگیم توانایی مالی یکی از دلایل مهم سفرش بودا بعد کنجکاوی و ارادا قوی هم دخیله تو سفرش اینکه بعد فوق لیسناسشم باز فضانوردی خونده شایان تقدیره همیشه پیروز باشی باتوی عزیز

  پاسخ
 • بنظرم پول کشیدتش بالا نمیدونم حرفم درسته یا نه الان زنای ما بودن میرفتن اون پول خرج عمل زیبایی میکردن ن؟

  پاسخ
 • کم نیستند اینجور ادما بخصوص زنای موفق ایرانی فقط چیزیه که ما درموردشون اطلاعی نداریم وگرنه زیادن

  پاسخ
 • خیلی عالیه که این زنان موفق ایرانی رو می‌نویسید و همه‌ی ما رو با آن‌ها آشنا می‌کنید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه