بیوگرافی آرش فردوسی جوان مخترع ایرانی دراپ باکس، برای افرادی که در مطرح کردن ایده های جسورانه خود تردید دارند، جالب، به یاد ماندنی و خواندنی خواهد بود.

آرش فردوسی که متولد شهر اورلند پارک، ایالات کانزاس آمریکا است به عنوان یکی از موسسان شرکت دراپ باکس به حساب می آید. ایشان دراپ باکس را به کمک درو هوستون که در دانشگاه با هم آشنا شده بودند راه اندازی کرد. برای نشان دادن موفقیت این دو در آن سال ها همین بس که اشاره کنیم ؛ در سال 2009 پیشنهاد خریدی از طرف استیو جابز به آنها داده شد اما این دو مخترع جوان آن را رد کردند.

هرچند به عقیده بسیاری این کار، بزرگترین اشتباهشون بود اما خود آن ها نظری خلاف این دارند. فردوسی در حال حاضر در شرکتی که خودش تاسیس کرده مشغول به کار است و ثروتی در حدود میلیون دلار دارد. با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشید تا بیشتر با موفقیت این مخترع ایرانی آشنا شوید.

دوران کودکی و تحصیل آرش فردوسی

آرش فردوسی متولد 7 اکتبر 1985 در شهر اورلند پارک ایالات کانزاس آمریکا است که از یک پدر و مادر ایرانی متولد شده است و به همین خاطر یک شهروند ایرانی _ آمریکایی محسوب می شود. آرش فردوسی در همان سال های ابتدایی تحصیلش نشانه هایی از هوش سرشار را به نمایش گذاشته بود. او در سال 2004 از دبیرستان بلو ولی نورث وست (Blue valley northwest) فارغ التحصیل شد و حالا وقت عملی کردن رویای کودکی هایش بود.

یعنی تحصیل در دانشگاه MIT. شاید پیدایش این علاقه و تولد این رویا در دل آرش فردوسی، بازگردد به آموزش هایی که پدرش در زمینه برنامه نویسی کیو بیسیک در همان زمان تحصیل به او داده بود. چرا که همواره علاقه آدمیزاد در گرو توانایی های اوست و آرش فردوسی این توانایی را وامدار دانش پدرش و انتقال آن به وی بود.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی نیل آرمسترانگ اولین فضانورد راه یافته به ماه

ورود آرش فردوسی به دانشگاه MIT

آرش فردوسی بعد از زبان برنامه نویسی کیو بیسیک در دوره های آموزشی ++c نیز شرکت کرد و به این زبان برنامه نویسی هم علاقه مند شد. او رویای تحصیل در MIT را نیز بر اساس پیشرفت در علم برنامه نویسی پایه ریزی کرده بود. در دانشگاه MIT یک دوره برنامه نویسی مخصوص طراحی و پیاده سازی الگوریتم ها وجود داشت که آرش فردوسی عاشق این دوره های 6.046 بود و همواره در مصاحبه های خود این موضوع را عنوان کرده است که عاشق الگوریتم ها و بهینه سازی و نرم افزارها و کدهای برنامه نویسی است.

او در راستای کاربردی کردن این علاقه خود بسیار تلاش کرد تا با استفاده از الگوریتم های مناسب زمان اجرای برنامه ها را تا حد امکان کوتاه کند. فردوسی که در دوره های 6.046 به خوبی با الگوریتم های مقیاس آشنا شده بود آموخته های خود را در این دوره به عنوان پایه های برنامه نویسی دراپ باکس و سرویس قابل مقیاسش به کار ببرد.

ورود آرش فردوسی به دانشگاه MIT

تاسیس شرکت دراپ باکس

ذهنیتی که فردوسی در آن سال ها از تأسیس شرکت داشت به گونه ای بود که فکر می کرد برای این کار حتما نیاز به داشتن تحصیلات مدیریتی است. اما این طرز تفکر او در نشست و برخاست با دوستانش تغییر کرد و متقاعد شد که با تفکرات نوانیشانه نیز می توان شرکتی موفق تاسیس کرد. او کار را از همان سال های تحصیلش شروع کرد و به همراه دوستانش سرویسی را برای قرض دادن کتاب راه انداخت و نامش را Books@mit گذاشت. همچنین در راستای علاقه فراوانش به سیستم های مقیاس پذیر به فیسبوک و سرویس گسترده آن نیز علاقه مند شد و در دوران تحصیل، برای کارآموزی در این شرکت اقدام کرد.

آشنایی آرش فردوسی با درو هوستون

آشنایی فردوسی و درو هوستون به همان سال های تحصیل در دانشگاه MIT برمی گردد این دو با هم همکلاسی بودند و دوستی آن ها در نهایت به تولید موفق دراپ باکس انجامید. درو هوستون که متولد 4 مارس 1983 شهر اکتون ایالات ماساچوست آمریکا بود از دوسالگی رایانه در اختیار داشت و با آن بازی می کرد.

پدرش مهندس برق بود و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد. او برای دور یک رایانه Pcir آی بی ام خریده بود و برنامه نویسی بیسیک را یادش داده بود. درو که روی رایانه پدرش کار می کرد به طور خودآموز برنامه نویسی به زبان c را آموخت. در هنگام بازی ها هم همواره ذهنش درگیر این بود که این بازی ها چطور کار می کنند و 14 سال بیشتر نداشت که چند حفره امنیتی در یک بازی رایانه ای پیدا کرد و به تولید کننده گزارش داد.

موفقیت های درو هوستون

آن شرکت هم از او دعوت به همکاری کرد. درو دارای شخصیتی بسیار فروتن است و همواره در مصاحبه هایش اعتبار کارها را بیشتر به شریکش آرش فردوسی و آموزش های دانشگاه MIT نسبت می دهد. او همیشه به این معتقد است که اگر کسی به دنبال رسیدن به موفقیت است باید با آدم های با انگیزه نشست و برخاست کند و می گوید: کسانی که زمانتان را با آن ها می گذرانید نقش بسیار بزرگی در زندگی شغلی و کل شخصیت شما ایفا می کنند.

در یک سال زودتر از آرش فردوسی فارغ التحصیل شد و به محض رسیدن ایده دراپ باکس به ذهنش آن را با آرش در میان گذاشت و آرش فردوسی که با صحبت های درب و دوست صمیمیش تمام شبکه هایی که در این زمینه در ذهن داشت برطرف شده بود از تحصیل دست کشید و تمام وقتش را روی این پروژه گذاشت.

البته فردوسی سیستم قوی دانشگاه MIT را در این تصمیم موثر می داند و می گوید: اگر شما در دوره های تحصیلی دانشگاه MIT موفق باشید، می توانید زمانی را به کار روی پروژه های شخصی اختصاص دهید. اگر پروژه شما شکست بخورد باز هم می توانید برای ادامه تحصیل به دانشگاه بازگردید.

بیوگرافی زنان و مردان موفق و ثروتمند در جهان

دراپ باکس از ایده اولیه تا موفقیت نهایی

ایده اولیه طراحی دراپ باکس در ابتدا به ذهن درو هوستون رسید و او با مطرح کردنش با آرش فردوسی گام های بعدی را برداشت. خودش درباره جرقه این ایده چنین می گوید: روزی در اوایل 2007 میلادی در یک ایستگاه اتوبوس در شهر بوستون آمریکا لب تابم را باز کردم تا حین انتظار برای آمدن اتوبوس به برخی از کارهایم رسیدگی کنم.

اما ناگهان به خاطر آوردم که فلش درایو را روی میز جا گذاشتم. این یعنی دیگر هیچ کاری نمی توانستم انجام دهم. حدود یک ربع به فکر فرو رفتم و بعد مثل هر مهندس دیگری شروع به حل مسئله و کدنویسی کردم. آن موقع اصلا نمی دانستم نتیجه کارم به کجا ختم می شود. آنچه بعداً از آن روز به بار نشست، تأسیس دراپ باکس بود.

چگونگی کار دراپ باکس

کار دراپ باکس اینگونه است؛ خاطرتان هست که در گذشته اطلاعات را روی یک فلش USB ذخیره می کردید و هرجا می خواستید با خود می بردید؟ حالا دیگر نیازی به این کار نیست چون وقتی اینترنت در دسترس باشد می توانید به صورت آنلاین به این فایل ها دست پیدا کنید. در واقع دراپ باکس سرویس به اشتراک گذاری فایل روی فضای رایانش ابری است. هیچ معلوم نیست اولین بار کی از واژه ابر برای پردازش و ذخیره سازی اشتراک گذاری در اینترنت استفاده کرد.

اما کارایی این واژه با راه اندازی سیستم دراپ باکس به اوج خود رسید. هوستون که پی برده بود ایده خوبی به ذهنش رسیده فورا آن را با دوستش مطرح کرد و بنابراین هوستون و فردوسی به سرعت کار برنامه نویسی و توسعه ایده خود را شروع کردند.

تعاون و همکاری آرش فردوسی و درو

این تیم دو نفره به تمام معنا همدیگر را تکمیل می کردند. آرش که تفکر و سابقه مدیریت استارتاپ نداشت اما در عوض درو علاقه زیادی به مدیریت شرکت داشت و از آن طرف دیدگاه های منطقی فردوسی در کنار دیدگاه های خوشبینانه هوستون توازن لازم را برای اداره شرکت ایجاد می کرد.

در همان سال های اولیه آن ها دفتر اصلی دراپ باکس را در سانفرانسیسکو تأسیس کردند و توانستند سرمایه گذاری خطر پذیری برای شرکت خود پیدا کنند. این سرمایه اولیه چیزی حدود 7.2میلیون دلار بود و باعث شد که دراپ باکس با سرعت مسیر پیشرفتش را بپیماید. یکی از سرمایه گذاران اولیه دراپ باکس پژمان نوزاد، تاجر ایرانی فرش بود. از وظایف اصلی آرش فردوسی در دراپ باکس، مصاحبه و کیفیت سنجی افراد استخدامی بود.

همچنین او مسئول بررسی محصول نهایی و کارپسند بودن آن است و در این راستا جلسات منظمی را با توسعه دهندگان در آخر هفته برگزار و برنامه های آتی توسعه محصول را به کمک آن ها تدوین می کند. دراپ باکس در حال حاضر در 13 شهر دفتر دارد و در بیش از 200 کشور دنیا خدمت رسانی می کند.

تعاون و همکاری آرش فردوسی و درو

اوج گیری دراپ باکس

امروزه دراپ باکس به 20 زبان زنده دنیا عرضه می شود و تعداد کاربرانش چیزی حدود 500 میلیون نفر گزارش شده است. در حال حاضر ارزش دراپ باکس 10 میلیارد دلار تخمین زده شده است. استیو جابز در سال 2009 زمانی که این سرویس هنوز محبوبیت آنچنانی نداشت با مبلغی 9 رقمی پیشنهاد وسوسه انگیزی برای خرید به آنها داد. اما درو و آرش آن را رد کردند و به دنبال هدف خود یعنی گسترش شرکتشان رفتند.

استیو جابز پس از رد کردن پیشنهادش به آنها گفت: که سرویسشان یک محصول نیست و تنها می توان به عنوان یک ویژگی خاص به آن نگاه کرد. امروزه شرکت های بزرگ مانند اپل، گوگل و مایکروسافت هرکدام سرویس ابری مخصوص خود را ارائه داده اند و گفته های جابز تا حدودی به صحت رسیده است.

جوایز و افتخارات آرش و درو

در سال 2011 مجله Icn در لیست 30 کارآفرین برتر آنها را سال معرفی کرد. در همان سال مجله فورچن نیز یک لیست 40 نفره از برترین کارآفرین ها را معرفی کرد که نام هوستون و آرش فردوسی هم در بین آن ها بود. همچنین در سال 2014 مجله تک کرانچ جایزه کرانچی خود را در حوزه کارآفرینی به موسسان دراپ باکس اهدا کرد. در همین سال جایزه 100 هزار دلاری کوروش کبیر که موسس آن شروین پیشه ور است نیز به آرش فردوسی رسید. برای آشنایی با دیگر افراد موفق و کار آ،رین در جهان همین حالا می توانید کتاب بیوگرافی افراد موفق در جهان را از سایت گرداب جذب سفارش و خریداری نمایید.

زندگینامه های مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • واقعا انگیزه ی اقای فردوسی عالیه و همیشه باید این مرد بزرگ رو الگوی زندگی خود قرار دهیم

    پاسخ
  • من خودم برنامه نویس هستم و همیشه دوست داشتم یه ایرانی مثل خودم پیدا کنم که به لطف سایت گرداب جذب آرزوم محقق شد.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست