بیوگرافی والنتینا ترشکوا فضانوردی روسی تاریخ ساز
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی والنتینا ترشکوا فضانوردی روسی تاریخ ساز

بیوگرافی والنتینا ترشکوا کسی که در فضانوردی روسیه تاریخ ساز شد. او به عنوان اولین زنی که به فضا سفر کرد، شناخته می­ شود. در حال حاضر ترشکوا در مجلس دومای این کشور فعالیت دارد.

اولین و جوانترین فضانورد زن تاریخ که امروز از سیاستمداران عالی رتبه مجلس روسیه به شمار می­رود. ترشکوا با گذراندن دوره­های حرفه­ای خلبانی و مهندسی توانسته بود، وارد برنامه­ی فضایی اتحاد جماهیر شوروی شود. در سال 1963 اولین زن فضانورد که با فضاپیما وستوک 6 به فضا رفت، والنتینا ترشکوا بود. که این سفر سه روز به طول انجامید و در این مدت 48 بار دور زمین را گشته است.

ترشکوا قبل از آن که به سازمان فضایی روسیه وارد شود، کارگر کارخانه نساجی و چترباز آماتور بوده است. او از طرفداران حزب کمونیست شوروی و یکی از اعضای همیشگی حزب محسوب می­ شود. ادامه بیوگرافی والنتینا ترشکوا را در این مقاله از مجموعه مقالات بیوگرافی افراد موفق مطالعه فرمایید تا بیشتر با زندگی این زن ماجراجو آشنا شوید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی کاترین جانسون کامپیوتر انسانی ناسا

دوران کودکی و جوانی والنتینا ترشکوا

تولد والنتینا ترشکوا در 6 مارس 1937 در بولشوی ماسینیکوا در ولگا بود. والدین والنتینا که از بلاروس به شوروی مهاجرت کردند. پدر او ولادیمیر ترشکوا در ابتدا راننده تراکتور بوده و بعدها به عنوان گروهبان تانک ارتش شوروی مشغول به کار شده است. او در نبردی در جنگ جهانی دوم زمانی که والنتینا فقط دو سال داشته، جان خود را از دست داد. پس از مرگ پدرش به منطقه یاروسلاول رفتند. مادرش فیودورونا که سرپرست سه فرزندش را برعهده داشت، معتقد بود که زندگی شهری فرصت بیشتری را برای پیشرفت فراهم می­کند.

زمانی که والنتینا 10 سال داشت به مدرسه­ی ابتدایی رفت و تا سن 17 سالگی به تحصیلات خود ادامه داد. وقتی والنتینا فارغ التحصیل شد، بلافاصله به دنبال کار رفت تا هم مخارج خود را تأمین کند و هم کمکی برای خانواده باشد. ابتدا در کارخانه تایرسازی و پس از آن در کارخانه نساجی مشغول به کار بود.

 در سال 1960 با ادامه دادن به تحصیلات خود از دانشکده­ی فنی در یاروسلاول فارغ التحصیل شد. او از همان دوران نوجوانی علاقه­ی خاصی به چتربازی داشت. در کنار تحصیل در باشگاه هوانوردی هم عضو بود. در 21 مه 1959 فقط 22 سال بیشتر نداشت اولین پرواز خود را با موفقیت انجام داد. خانواده والنتینا از تمرینات چتربازی او خبر نداشتند. در همان سال­ها هم وارد فعالیت­های سیاسی شد. در سال 1960 عضو جوانان کمونیست بود. به صورت رسمی در سال 1962 عضویتش را در حزب به دست آورد.

به خاطر اهمیت و حق زیادی که برای زنان در اتحاد جماهیر شوروی قائل بودند، نخستین کشوری بود که به زنان اجازه سفر به فضا را داد. پس با برنامه­ای برای انتخاب برترین زنان هوانورد پنج نفر از آن­ها را برای آموزش­های فضانوردی انتخاب کردند. این برنامه به قدری جدی بود که آموزش زنان زودتر از مردان شروع شد.

دوران کودکی و جوانی والنتینا ترشکوا

پرواز داخلی وستوک 6 والنتینا ترشکوا

در این بخش از بیوگرافی والنتینا ترشکوا به انتخاب وی و اولین تجربه پرواز او خواهیم پرداخت. برنامه­ی فضایی شوروی با قوانین خاصی پیش می­رفت. در 16 فوریه سال 1962 تراشکو همراه چهار زن دیگر در بین 400 نفر انتخاب شدند و به مراحل بعدی وارد شدند. ارتش شوروی برنامه فضایی آن کشور را برعهده داشت. این پنج زنی که انتخاب شده بودند هیچ گونه سابقه­ی نظامی نداشتند پس با درجه سرباز وظیفه به نیروی هوایی ارتش شوروی پیوستند. برنامه آموزشی آن­ها بسیار فشرده بود. که شامل آزمایش­هایی مانند آزمایش محیط خلأ، اتاقک دما، سانتریفیوژ، آزمایش تخلیه اتاقک فشار و آموزش خلبانی با هواپیماهای جت جنگنده­ی MiG-15UTI انجام می­شد.

والنتینا ترشکوا باید مقاومت خود را در شرایط بسیار دشوار برای انجام آزمایشات و برنامه­های تمرینی در معرض نمایش قرار می­داد. چندین ماه آزمایش­های اولیه و پایه­ایی زنان منتخب به سفر در فضا به طول انجامید. سرانجام درجه­ی افسری ارتش را به آن­ها اهدا کردند. از این گروه دو نفر از آن­ها به علت بیماری و عملکرد ضعیف کنار گذاشته شدند. در این میان رقیب جدی ترشکوا زنی به نام پونوماریوا بود. در نهایت در 21 مه 1963 با برگزاری جلسه­ای والنتینا ترشکوا به عنوان کاندید اصلی پرواز در وستوک 6 انتخاب شد.

در 16 ژوئن سال 1963 ترشکوا همراه با فضانورد پشتیبانش سولوویوا پس از دو ساعت گذراندن آزمایش­های ابتدایی و بررسی تمام جوانب، سرانجام پرواز با موفقیت انجام شد و والنتینا ترشکوا به عنوان اولین زن تاریخ جهان به فضا سفر کرد. ترشکوا تا همین امروز هم به عنوان اولین زنی که به تنهایی به فضا رفته شناخته می­شود. همچنین این پرواز در سن 26 سالگی والنتینا بود که به عنوان جوان­ترین زن فضانورد نام او در تاریخ ثبت شد. ادامه بیوگرافی والنتینا ترشکوا را که راجب زندگی شخصی اوست مطالعه نمایید.

دانلود کتاب زنان و مردان موفق در جهان

زندگی شخصی و افتخارات والنتینا ترشکوا

والنتینا ترشکوا با فضانوردی به نام آندرین نیکولایف در 3 نوامبر سال 1963 ازدواج کرد. در مراسم ازدواج او بسیاری از رهبران بزرگ از جمله خروشچف نیز شرکت داشتند. این ازدواج تشویق­ مقام­ها را نیز به دنبال داشت چرا که آن­ها بر این باور بودند که این ازدواج اتفاق مهمی برای حوزه­های سیاسی و علمی شوروی خواهد بود.

پس از سفر ترشکوا به فضا او باردار شد و دخترش به نام النا در 8 ژوئن 1964 بدنیا آمد. النا اولین فرزندی بود که هم مادرش و هم پدرش به فضا سفر کرده بودند. در سال 1984 والنتینا ترشکوا به صورت رسمی از همسرش جدا و سپس با یولی شاپوسخینوف که پزشکی جراح بود ازدواج کرد.

در این بخش از بیوگرافی والنتینا ترشکوا به افتخاراتی که پس از سفر به فضا بدست آورد اشاره می ­کنیم:

 • مدال لنین در سال 1963 و 1981
 • نشان قهرمان اتحاد جماهیر شوروی در سال 1963
 • مدال پرچم سرخ کارگری در سال 1987
 • مدال انقلاب اکتبر در سال 1971
 • نشان دوستی ملت­ها
 • ستاره­ی طلایی قهرمان کارگران سوسیالیست چک اسلواکی و بلغارستان در سال 1963
 • نشان خلبان فضانورد شوروی در سال 1963
 • نشان جورحی دیمیتروف بلغارستان
 • نشان پرچم جمهوری مجارستان در سال 1965
 • نشان کارل مارکس آلمان شرقی در سال 1963
 • ستاره­ی افتخار جمهوری اندونزی در سال 1963
 • مدال افتخار روسیه در سال 2003
 • جایزه­ی دولتی فدراسیون روسیه به خاطر فعالیت­هایش در حوزه بشر دوستانه در سال 2009
 • دکترای افتخاری از دانشگاه ادینبرا در سال 1990

کشورهای دیگری نیز به ترشکوا مدال افتخار تقدیم کرده­اند که در این میان می­توان به کوبا، شیلی، مغولستان، افغانستان، لهستان، اردن، مصر و… اشاره کرد.

زندگی شخصی و افتخارات والنتینا ترشکوا

سخن آخر

امیدواریم از بیوگرافی والنتینا ترشکوا لذت برده باشید و انگیزه­ای برای موفقیت ­های شما باشد. اگر به خواندن بیوگرافی افراد موفق علاقه دارید و می خواهید با راه های رسیدن به موفقیت های بزرگ این افراد آشنا شوید، همین حالا می توانید کتاب بیوگرافی زنان ومردان موفق در جهان را از سایت گرداب جذب سفارش دهید و آن را خریداری نمایید.

زندگینامه های مشابه

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • حس خیلی خوبیه ک تو این سن کم بتونی بری فضا و اسم خودتو به عنوان جوانترین زن فضانورد ثبت کنی واقعا

  پاسخ
  • آسو بحری
   26 آبان 1399 6:48 ب.ظ

   من عاشق کاراییم که برای اولین بار کسی بتونه انجامش بده اولین سفر به فضا اولین رانندگی اولین پرواز کلا خیلی میچسپه اولین نفر باشی یه کاری برا ملت ترویج بدی

   پاسخ
 • چقد قافشون جالبه ? ? ایشون تلاش زیادی برای فضانوروی کردن من بعدم سفر به فضا اینجوری مورد توجه قرار گرفت

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه