بیوگرافی سوزان رایس مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی سوزان رایس مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا

بیوگرافی سوزان رایس در کابینه رئیس جمهور باراک اوباما به عنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل و به عنوان بخشی از مشاور امنیت ملی با رئیس جمهور بیل کلینتون فعالیت می کرد، را از سایت گرداب جذب بخوانید.

نام به فارسی  سوزان رایس
نام به انگلیسی  Susan Rice
متولد  17 نوامبر 1964
تحصیلات  دانشگاه استنفورد
دانشگاه آکسفورد
ملیت  آمریکایی
شغل و حرفه  مشاور امنیت ملی رئیس جمهور
همسر   ایان کامرون

سفیر سازمان ملل و مشاور سیاست خارجی سوزان رایس با تمرکز در امور بین الملل در دانشگاه استنفورد و دانشگاه آکسفورد در آکسفوردشایر تحصیل کرد. او به عنوان بخشی از شورای امنیت ملی با رئیس جمهور بیل کلینتون کار می کرد و بر امور آفریقا را نظارت داشت، اما بعدها در موسسه بروکینگز مشغول به کار شد. در سال 2009 رایس به کابینه رئیس جمهور باراک اوباما پیوست و سنا را به عنوان سفیر سازمان ملل دریافت کرد. بعداً وی بعنوان مشاور امنیت ملی برای دوره دوم دولت اوباما انتخاب شد. برای آشنایی بیشتر با این زن موفق در عرضه سیاست با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی الیزابت وارن نماینده مجلس سنای آمریکا

بیوگرافی سوزان رایس و دوران کودکی

سوزان الیزابت رایس در 17 نوامبر 1964 در واشنگتن دی سی از والدین لوئیس دیکسون فیت و امت جی رایس متولد شد. خانواده رایس در میان نخبگان واشنگتن شناخته شده اند. پدرش استاد اقتصاد دانشگاه کرنل و فرماندار سابق سیستم فدرال رزرو است، در حالی که مادر وی محقق سیاست آموزش و پژوهشگر مهمان در موسسه بروکینگز است. وقتی خانواده رایس کنار هم جمع می شدند، اغلب سر میز غذا از سیاست و سیاست خارجی صحبت می کردند. شغل مادر او همچنین چهره های قابل توجهی را از طریق خانه به ارمغان آورد، از جمله مادلین آلبرایت، که مادر رایس با او در هیئت مدیره محلی مدرسه خدمت می کرد. بعداً آلبرایت به یک شخصیت اصلی در زندگی شخصی و شغلی رایس تبدیل شد.

 در بیوگرافی سوزان رایس اشاره شده که او در مدرسه کلیسای جامع ملی، یک آکادمی آمادگی در واشنگتن دی سی تحصیل و در دانشگاهیان بسیار عالی عمل کرد، و به عنوان رئیس کلاس وی شناخته شد، و به عنوان رئیس شورای دانش آموزی استعداد خود را در حوزه سیاسی نشان داد. او همچنین دو و میدانی را دوست داشت، در سه ورزش مختلف شرکت می کرد و در تیم بسکتبال به یک ستاره محافظ تبدیل شد.

رایس در دانشگاه استنفورد در پالو آلتو، کالیفرنیا تحصیل کرد. در دانشگاه او با تلاش خودش به برتری رسید. وی نه تنها افتخارات دپارتمان و ممتاز دانشگاه را کسب نمود، بلکه یک محقق هری اس ترومن شد، که برای Phi Beta Kappa انتخاب شد و بورس تحصیلی رودز را بدست آورد. وی هنگام ایجاد صندوقی که از کمک مالی به فارغ التحصیلان جلوگیری می کرد، سران مدیران ارشد را بر عهده گرفت تا زمانی که دانشگاه یا سرمایه گذاری آنها را در شرکت هایی که در آفریقای جنوبی تجارت می کردند متوقف کرد و به آپارتاید این کشور پایان داد.

بیوگرافی سوزان رایس و دوران کودکی

علاقه سوزان رایس به دیپلماسی

پس از دریافت مدرک لیسانس خود در رشته تاریخ در سال 1986 رایس برای تحصیل در دانشگاه آکسفورد در آکسفوردشایر انگلیس ادامه داد. وی M.Phil و D.Phil خود را در روابط بین الملل به دست آورد و پایان نامه ای نوشت که انتقال رودزیا از قانون سفید را بررسی کرد. مقاله وی برای تحقیقات برجسته در زمینه تاریخ مشترک المنافع و همچنین جایزه انجمن مطالعات بین المللی چاتهام هاوس-انگلیس برای برجسته ترین رساله دکتری در انگلستان در زمینه روابط بین الملل، برنده جایزه لورد والتر فرون لرد انجمن سلطنتی شد.

بیوگرافی سوزان رایس و زندگی شخصی

وی تحصیلات خود را در سال 1990 به پایان رساند و به عنوان مشاور مدیریت بین المللی در McKinsey & Company در تورنتو، انتاریو کار خود را آغاز نمود. بیوگرافی سوزان رایس که در 12 سپتامبر 1992  با ایان کامرون، که به عنوان تهیه کننده تلویزیون در تورنتو برای شرکت صدا و سیمای کانادا کار می کرد، ازدواج کرد. این زوج تا سال 1993 در کانادا زندگی می کردند، زمانی که رایس زیر نظر رئیس جمهور بیل کلینتون در شورای امنیت ملی در واشنگتن دی سی کار کرد.

رایس کار خود را به عنوان مدیر سازمان های بین المللی و حفظ صلح برای شورای امنیت ملی آغاز کرد، جایی که هنگامی که از رواندا بازدید کرد در حالی که بعداً به عنوان یک نسل کشی شناخته شد، آنچه “خود را سخت ترین تجربه” می نامد، داشت. وی گفت: “من صدها، اگر نه هزاران نفر، در خارج و داخل یک کلیسا در حال تجزیه اجساد را دیدم. این وحشتناک ترین چیزی بود که من دیده ام. این شما را دیوانه می کند.

شما را مصمم می کند. این به شما می فهماند که حتی اگر آخرین صدای تنها باشید و باور داشته باشید که درست می گویید، ارزش هر ذره انرژی را دارد که به آن بپردازید. ” وی دروس آموخته شده از موقعیت صلح خود را به پست جدیدی به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور و مدیر ارشد امور آفریقا در سال 1995 برد.

همچنین این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب صوتی بیوگرافی ثروتمندترین زنان جهان

انتصابات دولت

هنگامی که دوست و مربی او، آلبرایت که در بیوگرافی سوزان رایس به آن اشاره شده بود به او پست معاون دبیر امور آفریقا در سال 1997 را توصیه کرد، او به سرعت از همتایان و مقامات باسابقه خود جلوتر رفت. بسیاری از سیاستمداران بزرگ با قرار دادن یک زن جوان در این سمت مخالف بودند، و استدلال می کردند که وی قادر به برخورد با رهبران مسن و مرد نیست. اما رایس به خاطر نظرات مستقیم و صریح خود و توانایی در آوردن مردم به کنار میز خود شهرت پیدا کرد.

 او می گوید: “آنها چاره ای ندارند جز اینکه از نظر شغلی با من معامله کنند. من نماینده ایالات متحده آمریكا هستم.” “بله ، آنها ممکن است یک برداشت مضاعف انجام دهند، اما سپس آنها باید به آنچه شما می گویید، گوش کنند.” وی در مدت تصدی این پست، همچنین به خوبی با اقدامات گروه افراطی القاعده آشنا شد. وی در حین بمب گذاری های تروریستی سال 1998 در سفارتخانه های تانزانیا و کنیا دیپلمات برتر امور آفریقا بود.

درگیری و ورود وی به سیاست منعکس کننده کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه در زمان رئیس جمهور جورج دبلیو بوش بود. این دو نفر هر دو متخصص زن، آفریقایی آمریکایی و سیاست خارجی هستند که با دانشگاه استنفورد ارتباط دارند. با این حال، این دو به هم ربطی ندارند. این اختلاط اغلب اتفاق افتاده است به طوری که دموکرات ها در مورد سردرگمی جمله ای می گویند: “آنها رایس خود را دریافت کرده اند و ما نیز مال خود را.”

دانلود کتاب زنان و مردان موفق و ثروتمند در جهان

سوزان رایس و همکار بروکینگز و سفیر سازمان ملل

سوزان رایس که در سال 2002  او بخش دولتی را ترک کرد و به عنوان یکی از اعضای ارشد سیاست خارجی موسسه بروکینگز، یک سازمان غیرانتفاعی سیاستگذاری عمومی مستقر در واشنگتن دی سی، ماموریت آن انجام تحقیقات مستقل و ارائه توصیه هایی به دولت بر اساس یافته های آنها است. به عنوان یک همکار، رایس در تحقیق در مورد سیاست خارجی ایالات متحده، ایالات ضعیف و شکست خورده  و همچنین پیامدهای فقر جهانی و تهدیدهای امنیتی فراملی تخصص داشت.

رایس در سال 2008 از بروكینگز مرخصی گرفت و در زمان مبارزات انتخاباتی خود به عنوان مشاور ارشد سیاست خارجی باراك اوباما در امور سیاسی انتخاب شد. پس از انتخابات موفق اوباما در نوامبر 2008 سوزان رایس به عنوان سفیر سازمان ملل متحد در ایالات متحده معرفی شد. در 22 ژانویه 2009  وی توسط سنای ایالات متحده تأیید شد و این وی را اولین زن آفریقایی آمریکایی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد کرد.

رایس که اغلب موضع مداخله جویی را اتخاذ می کرد، در تلاش برای به دست آوردن تأیید سازمان ملل متحد برای تحریم های ایران و کره شمالی و اقدامات نظامی در لیبی موفق بود. با این حال، وی همچنین در پی حمله در سپتامبر 2012 به دو تأسیسات آمریکایی در بنغازی، لیبی انتقاد کرد. رایس در ابتدا گفت که این فیلم در اثر اعتراض به یک فیلم توهین آمیز اینترنتی رخ داده است، هرچند بعداً مشخص شد کار یک گروه افراطی است.

همچنین این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب صوتی بیوگرافی نوابغ جهان

بیوگرافی سوزان رایس  تا مشاور امنیت ملی

در ژوئن 2013  رایس توسط رئیس جمهور اوباما به عنوان مشاور امنیت ملی منصوب شد و جانشین مشاور سابق تام دونیلون شد. به گزارش NBC News که در بیوگرافی سوزان رایس آمده او در جریان مراسمی در واشنگتن دی سی برای اعلام نقش جدید خود اظهار داشت: “من عمیقاً افتخار و فروتنی دارم که به عنوان مشاور امنیت ملی شما به کشورمان خدمت می کنم.” بلافاصله پس از اعلام این خبر، پرزیدنت اوباما در بیانیه ای از کار با جدیدترین مشاور ابراز هیجان کرد: “من کاملاً خوشحالم که او در دوره دوم ریاست تیم امنیت ملی من در کنار من خواهد بود و تیم امنیت ملی من را هدایت می کند.”

در نقش خود، رایس نظارت بر هماهنگی اطلاعات و تلاش های نظامی را در یک دوره مشخص با نبرد مداوم با داعش در خاورمیانه انجام داد. ادامه جنگ داخلی در سوریه؛ افزایش تجاوزات از جانب روسیه از طریق الحاق کریمه و درگیری در سوریه و ظهور چین به عنوان یک ابرقدرت باعث شد که از نفوذ شدیدی در دولت برخوردار شود، وی نظر رئیس جمهور را در مورد جلوگیری از استقرار نیروهای گسترده در خاورمیانه با تمرکز بر موضوعاتی مانند مهار ایران هسته ای به اشتراک گذاشت.

بیوگرافی سوزان رایس  تا مشاور امنیت ملی

جنجال درز کرده و دونالد ترامپ

اگرچه دوران تصدی وی به عنوان مشاور امنیت ملی در اوایل سال 2017 به پایان رسید، اما رایس در نتیجه تحقیقات مداوم درباره مداخلات روسیه در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری 2016 ایالات متحده، دوباره به اخبار منتقل شد. در ماه آوریل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پس از اتهامات “شنود تلفنی” توسط دولت اوباما، از رایس  به دلیل افشای هویت آمریکایی های گرفتار در نظارت الکترونیکی مقامات خارجی، استفاده کرد.

در بیوگرافی سوزان رایس اشاره شده که او این اتهامات را به شدت رد كرده و در حالی كه وی از تأیید یا رد اینكه آیا به دنبال هویت آن آمریکایی ها بوده است خودداری كرد، اما اصرار داشت كه انجام این كار كاملاً در صلاحیت مشاور امنیت ملی است. وی در مصاحبه ای با MSNBC گفت: “این ادعا این است كه به نوعی مقامات دولت اوباما از اطلاعات برای اهداف سیاسی استفاده كرده اند.” ” که این کاملا غلط است.”

هیئت نت فلیکس

در مارس 2018 غول پخش جریانی نتفلیکس اعلام کرد که رایس به هیئت مدیره خود خواهد پیوست. مدیر عامل و بنیانگذار رید هستینگ گفت: “ما خوشحالیم که از سفیر رایس در هیئت مدیره نتفلیکس استقبال می کنیم. “او برای دهه ها با هوشمندی، صداقت و بصیرت به مقابله با مسائل دشوار و پیچیده جهانی پرداخته است و ما منتظریم تا از تجربه و خرد او بهره مند شویم.” این خبر چند هفته پس از خبر رئیس جمهور سابق و بانوی اول در حال بحث و گفتگو برای تولید محتوای اصلی برای نتفلیکس اعلام شد.

با خواندن بیوگرافی زنان موفق در دنیا به این نکته پی خواهیم برد که به جز باورهای محدود کننده هیچ چیز دیگری نمی تواند از موفق و ثروتمند شدن زنان جلوگیری کند و تنها کافی است که به خودباوری خود در مورد خود برسند آنگاه رسیدن به خواسته ها امکان پذبر خواهد بود. نظر شما چیست؟ آیا محدودیت ها باعث رسیدن به موفقیت ها می شوند؟ منتظر نظرات شما در سایت گرداب جذب هستیم.

زندگینامه های مشابه

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • یکی از بهترین بیوگرافی های بود که تا حالا خوانده بودم واقعاا لذت بردمم ممنونم

  پاسخ
 • سایت گرداب جذب یه سایت قدرتمند که واقعا باعث شده دید من نسبت به جهان پیرامونم عوض بشه

  پاسخ
 • جواهریی
  14 دی 1399 7:23 ق.ظ

  من از وقتی با سایت گرداب جذب اشنا شدم با خیلی از افراد موفق دنیا اشنا شدم یه الگوی عالی هم برای خودم انتخاب کردم

  پاسخ
 • واقعا به این جمله باور دارم که ” هیچ کس مانع پیشرفت یک انسان نمی‌شود مگر خود او”.

  پاسخ
 • منم خانم جواهری از وقتی با سایت گرداب جذب اشنا شدم خیلی زندگیم متحول شده خیلی اتفاقات خوب و دلنشین وارد زندگیم شدن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست