فردریک داگلاس یکی از رهبران جنبش لغو حقوق بشر، قهرمان اول حقوق زنان و نویسنده کتاب ” روایت زندگی فردریک داگلاس یک برده آمریکایی ” بود. این رهبر نابودگر در حدود سال 1818 در شهرستان تالبوت مریلند به عنوان یک برده به دنیا آمد.

وی با مشاوره دادن به رؤسای جمهور و سخنرانی در هزاران موضوع مختلف از جمله حقوق زنان و قانون خانه ایرلندی  به یکی از مشهورترین روشنفکران زمان خود تبدیل شد. در میان نوشته های داگلاس چندین زندگینامه وجود دارد که تجربیات وی از برده داری و زندگی او پس از جنگ داخلی را بیان می کند. با ما در بخش زندگینامه افراد موفق همراه باشید تا بیشتر با این شخصیت اشنا شوید.

دوران کودکی و جوانی فردریک داگلاس

همانطور که غالبا در مورد برده های اتفاق می افتاد سال و تاریخ تولد داگلاس دقیقا مشخص نیست. اگر چه بعدا تصمیم گرفت آن را در 14 فوریه جشن بگیرد. داگلاس در ابتدا با مادربزرگ مادری خود، بتی بیلی زندگی می کرد. در سن جوانی، داگلاس برای زندگی در خانه صاحبان مزارع انتخاب شد، که احتمالاً یکی از آنها پدرش بوده است. مادرش که در زندگی او به صورت مقطعی حضور داشت که در حدود 10 سالگی درگذشت.

سوفیا، همسر برده بالتیمور هوگ اولد، كه منع ممنوعیت آموزش خواندن و نوشتن برده ها را داشت وقتی داگلاس حدود 12 سال داشت الفبا را به او آموخت. هنگامی كه اولد همسرش را برای ارائه درس های بیشتر منع كرد، داگلاس از بچه های سفیدپوست و افراد دیگری که در محله آن ها بودند، به یادگیری درس ادامه داد. از طریق خواندن بود که مخالفت ایدئولوژیک داگلاس با برده داری شکل گرفت. او مشتاقانه روزنامه می خواند و تا آنجا که ممکن بود به دنبال نوشتن و ادبیات سیاسی می گشت. در سالهای بعد، داگلاس اعتبار و شفاف سازی و تعریف دیدگاه های خود در مورد حقوق بشر را به سخنران کلمبیایی واگذار کرد.

داگلاس دانش جدید خود را با سایر افراد برده در میان گذاشت. علاقه آن ها چنان زیاد بود که هر هفته، بیش از 40 برده در کلاس درس شرکت می کردند. گرچه فری لند مالک برده ها در درس ها دخالتی نداشت، اما دیگر مالکان برده محلی درک کمتری داشتند. آنها مسلح به چماق و سنگ، جماعت را برای همیشه پراکنده می کردند.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی جرونیمو رهبر آپاچی‌های چیریکاهوا

همسر و فرزندان فردریک داگلاس

داگلاس در 15 سپتامبر 1838 با آنا موری، یک زن سیاه پوست آزاد ازدواج کرد. داگلاس زمانی عاشق موری شده بود، که در آخرین تلاش برای فرار از برده داری در بالتیمور به او کمک کرد. در 3 سپتامبر 1838 داگلاس سوار قطار شد و به هاور دو گریس، مریلند رفت. موری مقداری پس انداز و لباس ملوان را برای او فراهم کرده بود. او مدارک شناسایی خود را از یک دریانورد سیاه رایگان به دست آورد. داگلاس در کمتر از 24 ساعت به خانه امن دیوید راگلز، لغو کننده قانون در نیویورک رسید و در آنجا با موری ملاقات کرد و نام جانسون را برای پنهان کردن هویت داگلاس انتخاب و در همان جا ازدواج کردند.

آنا و فردریک در نیوبدفورد ماساچوست که جامعه ای آزاد و پر رونق برای سیاه پوستان بود، اقامت گزیدند و داگلاس را با نام متأهلش می شناختند. فردریک و آنا صاحب 5 فرزند شدند که نام های آن ها روزتا، لوئیس هنری، فردریک جونیور، چارلز ردموند و آنی که در 10 سالگی درگذشت. چارلز و روزتا در تولید روزنامه خود ستاره شمالی به پدرشان کمک می کردند. علی رغم اختلافات زناشویی که ناشی از روابطش با چندین زن دیگر بود، آنا همچنان یک حامی وفادار در کارعمومی داگلاس باقی ماند. پس از مرگ آنا، داگلاس با هلن پیتز، فمینیست اهل هونوی نیویورک ازدواج کرد. پیتز دختر جیدئون پیتز جونیور، همکار لغو قانون بود. پیتز فارغ التحصیل دانشکده مونت هولیوک که در یک نشریه رادیکال فمینیستی کار می کرد و بسیاری از اصول اخلاقی داگلاس را به اشتراک گذاشت.

ازدواج آن ها جنجال زیادی را به پا کرد، زیرا پیتز سفیدپوست و تقریبا 20 سال از داگلاس جوانتر بود. فرزندان داگلاس از این رابطه بسیار ناراضی بودند، با این وجود داگلاس و پیتز 11 سال و تا زمان مرگ او با هم زندگی کردند.

همسر و فرزندان فردریک داگلاس

فردریک داگلاس لغو کننده

در سال 1838 که به عنوان یک مرد آزاد به همراه همسرش آنا در نیو بدفورد از او خواسته شد که داستان خود را در جلسات لغو قانون بیان کند. سپس او یک مدرس ضدبرده داری شد طوری که ویلیام لوید گاریسون بنیان گذار هفته نامه The Liberator تحت تأثیر قدرت و مهارت بلاغی داگلاس قرار گرفت و در روزنامه خود در درباره او نوشت. چند روز پس از پخش این خبر وی اولین سخنرانی خود را در همایش سالانه انجمن ضد برده داری ماساچوست در نانتاکت ایراد کرد.

این سخنرانی ها برای او دردسرساز هم می شد در سال 1843 در یک تور سخنرانی مورد حمله یک گروه خشمگین قرار گرفت. در سال 1845 اولین زندگینامه خود را انتشار داد. داگلاس برخی از روزنامه های لغو قانون را منتشر کرد: The North Star، هفتگی فردریک داگلاس، ماهنامه داگلاس و دوره جدید ملی از جمله آن ها می باشد. شعاری که در روزنامه The North Star بود: ” حق بدون جنس است، حقیقت هیچ رنگی ندارد، خدا پدر همه ماست و ما همه باهم برادریم. “

دانلود کتاب افراد مولق در جهان

فردریک داگلاس و حقوق زنان

علاوه بر لغوکننده، داگلاس به یک طرفدار جدی حقوق زنان تبدیل شد. در سال 1848 او تنها آمریکایی – آفریقایی تبار بود که در کنوانسیون حقوق زنان در سنکا فالز شرکت کرد. الیزابت کدی استنتون از مجمع خواست قطعنامه ایی را تصویب کند که هدف آن حق رأی دادن زنان است. اما بسیاری از حاضران با این پیشنهاد مخالفت کردند. با این حال داگلاس ایستاد و با بیان بسیار قاطع صحبت کرد و معتقد بود اگر زنان نیز این حق را بپذیرند، نمی تواند به عنوان یک سیاه پوست حق رأی را قبول کند.

جنگ داخلی و بازسازی

در زمان جنگ داخلی، داگلاس یکی از مشهورترین مردان سیاه پوست در آن کشور بود. وی از موقعیت خود برای تأثیرگذاری بر نقش آفریقایی – آمریکایی ها در جنگ و وضعیت آن ها دراین کشور استفاده کرد. در سال 1863 او با رئیس جمهور آبراهام لینکلن در مورد رفتار با سربازان سیاه پوست و بعدا با رئیس جمهور اندرو جانسون در مورد حق رأی سیاه پوستان مشورت نمود. اول ژانویه 1863 لینکلن آزادی بردگان را در اعلامیه رهایی قلمرو کنفدراسیون اعلام کرد. 

علیرغم این پیروزی داگلاس از جان سی فرمنونت در انتخابات 1864 حمایت و دلیل آن را ناامید کننده بودن اینکه آبراهام لینکلن به طور علنی از آزادی رأی برای سیاه پوستان حمایت نکرده است را بیان می کند.  متعاقبا با تصویب اصلاحیه سیزدهم قانون اساسی ایالات متحده برده داری در همه جای آمریکا غیرقانونی اعلام شد. داگلاس پس از جنگ به چندین سمت سیاسی منصوب و به عنوان رئیس بانک پس انداز فریدمن و به عنوان کاردار جمهوری دومنیکن خدمت کرد. پس از دو سال، وی به دلیل مخالفت با جزئیات سیاست های دولت ایالات متحده، از سفیر خود استعفا داد.

وی بعداً به عنوان وزیر مقیم و سرکنسول جمهوری هاییتی انتخاب و این پستی را بین سالهای 1889 و 1891 برعهده داشت. در سال 1877 داگلاس از یکی از صاحبان سابق خود، توماس اولد دیدار کرد. داگلاس سالها قبل با دختر اولد، آماندا اولد سیرز ملاقات کرده بود. این دیدار برای داگلاس اهمیت شخصی داشت، اگرچه برخی او را به خاطر آشتی مورد نقد قرار دادند. داگلاس اولین آمریکایی – آفریقایی تباری بود که کاندید ریاست جمهوری شد.

فردریک داگلاس و حقوق زنان

مرگ فردریک داگلاس

داگلاس در 20 فوریه 1895 در اثر سکته قلبی یا سکته مغزی اندکی پس از بازگشت از جلسه شورای ملی زنان در واشنگتن درگذشت. وی در قبرستان Mount Hope در روچستر نیویورک به خاک سپرده شد.

برای آشنایی بیشتر با زندگی شخصیت های برجسته و موفق در دنیا همین حالا کتاب بیوگرافی افراد موفق را از سایت گرداب جذب سفارش دهید.

زندگینامه های مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • شیوا قاسمی
  22 آبان 1399 1:11 ب.ظ

  اقای فردریک واقعا یه رهبر شجاع بودند که تونستند هم حامیه برده هاا باشن هم حامی زنان اونم تو اون دنیایی که هیچ کس نه زنا رو قبول داشته نه برده ها رو

  پاسخ
 • علی کریمی
  5 بهمن 1399 9:22 ب.ظ

  واقعا به این جمله باور دارم که تنها محدودیت درون ذهن آدم هست…

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست