بیوگرافی بیل گیتس کسی که در 21 سال 16 بار ثروتمندترین مرد جهان شد و به عنوان ثروتمندترین فرد در جهان و یکی از قدرتمندترین الگوهای ثروت آفرین در دنیای کامپیوتر است. او بنیانگذار شرکت مایکروسافت، یکی از مشهورترین برندهای صنعت کامپیوتر است. تقریباً در هر کامپیوتر حداقل یکی از محصولات مایکروسافت نصب شده است. با توجه به کار سخت، او نه تنها باعث رشد و توسعه شرکت خود شد، بلکه عنوان یکی از ثروتمندترین افراد روی زمین را نیز به دست آورد.

گیتس سال‌ها در فهرست میلیاردرهای بلومبرگ شماره 1 بوده است. اما کارلوس اسلیم هولو در سال 2010 در رتبه اول قرار گرفت. و در ماه مه سال 2013 با ثروت 72 میلیارد دلار، بیل گیتس دوباره ثروتمندترین مرد روی زمین شد. ارزش خالص دارایی‌های بیل گیتس در سال 2018 برابر با 90 میلیارد دلار بوده است و بعد از جف بزوس خالق شرکت آمازون در رده‌ی دوم ثروتمندترین مردان جهان قرار گرفت. در ادامه با بیوگرافی بیل گیتس بزرگترین الگو ثروت آفرینی با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشید.

بیوگرافی بیل گیتس و دوران کودکی

 بیل گیتس کارآفرین و تاجر بزرگ و همکار او پل آلن بزرگترین شرکت نرم‌افزاری جهان، مایکروسافت را از طریق نوآوری‌های تکنولوژیکی، استراتژی کسب و کار و راهکارهای تجاری تهاجمی، تأسیس و بنیاد نهادند. در این روند، گیتس به یکی از ثروتمندترین مردان جهان تبدیل شد. در ماه فوریه 2014، گیتس اعلام کرد که او به عنوان رئیس مایکروسافت بر روی انجام کار خیرخواهانه تمرکز دارد و از این رو بنیاد خیریه‌ی بیل و ملیندا گیتس را تأسیس کرد.

بیل گیتس یا ویلیام هنری گیتس سوم در  روز 28 اکتبر 1955 در سیاتل، واشنگتن به دنیا آمد. بیل گیتس با خواهر بزرگترش، کریستین، و خواهر کوچکترش، لیبی، در یک خانواده طبقه متوسط بالاتر رشد کرده است. پدر وی، ویلیام هیت گیتس، سرپرستی قانونی، اگر چه تا حدودی خجالتی، دانشجوی حقوق بود. زمانی که او با همسر آینده خود، مری ماکسول ملاقات کرد. او یک ورزشکار و دانشجوی در دانشگاه واشنگتن بود که به طور فعال در امور دانشجویی و رهبری شرکت داشت.

فضای خانوادگی گیتس گرم و نزدیک بود و هر سه کودک تشویق می‌شدند تا برای رشد و تعالی بیشتر باهم رقابت و تلاش کنند. بیل از همان دوران کودکی به رقابت علاقه داشت، او بازی‌های ورزشی خانوادگی را در خانه تابستانی خودشان در Puget Sound هماهنگ می‌کرد. او همچنین از بازی‌های روی میزی (ریسک مورد علاقه اش بود) همیشه لذت می‌برد و برتری داشت.

بیل رابطه بسیار نزدیکی با مادرش، مری داشت، مری پس از یک دوره کوتاه به عنوان یک معلم فداکار وقت خود را برای کمک به بالا بردن کار در امور مدنی و کودکان و کار با موسسات خیریه اختصاص داده بود. 

کودکی و دوران جوانی بیل گیتس

تحصیلات بیل گیتس

 بیل  در کودکی علاقه زیادی به خواندن کتاب ها داشت و وقت زیادی را صرف خواندن کتاب‌های مرجع مانند دانشنامه می‌کرد. در حدود 11 یا 12 سالگی، والدین بیل شروع به نگرانی در مورد رفتار او کردند. او به خوبی در مدرسه کار می‌کرد، اما به نظر می‌رسید مدرسه برای او کسل کننده بود. والدینش نگران بودند که ممکن است به فردی گوشه‌گیر و تنها تبدیل شود. اگر چه آن‌ها به شدت به تحصیلات و آموزش عمومی معتقد بودند هنگامی که بیل 13 ساله بود، اما او را در مدرسه‌ی Lakeside Special سیاتل ثبت نام کرند. بیل تقریباً در تمام موضوعات، ریاضیات و علوم عالی بود، اما همچنین به خوبی در نمایش‌نامه و درس انگلیسی نیز کار می‌کرد.

در مدرسه Lakeside، یک شرکت کامپیوتری سیاتل برای دانش‌آموزان یک کامپیوتر را فراهم آورد. انجمن مادرش با استفاده از درآمد حاصل از فروش حراج مدرسه یک ماشین تحریر را برای دانش‌آموزان خریداری کردند تا از آن استفاده نمایند. بیل گیتس بسیار مشتاق و علاقمند به کامپیوتر بود و بیشتر وقت خود را با کار کردن با آن می‌گذراند. او یک برنامه TIC-TAC-TOE در زبان رایانه ای BASIC نوشت که به کاربران این امکان را می‌داد تا با کامپیوتر بازی کنند.

گیتس در دانشگاه هاروارد

گیتس در پاییز سال 1973 در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد و در ابتدا فکر یک شغل و حرفه‌ای قانونی را داشت. اما در نیم‌سال اول تحصیلی بیشتر وقت خود را در آزمایشگاه کامپیوتر صرف کرد تا در کلاس‌های درس. گیتس علاقه‌ای به تحصیل در یک سیستم اداری نداشت اما در عوض، او می‌توانست با چند ساعت خواب، و با شتاب یاد گرفتن، یک امتحان را با گرفتن نمره معقول پاس و پشت سر بگذارد. والدین او بسیار ناامید شدند. پس از گذشت دو سال بیل گیتس در سال 1975 دانشگاه را رها و با همکاری پل آلن کسب و کار خود، شرکت مایکروسافت را ایجاد کرد.

ارزش دارایی‌های خالص بیل گیتس

در ماه مارس سال 1986، بیل گیتس از مایکروسافت به عنوان یک پیشنهاد عمومی اولیه 21 دلار به ازای هر سهم را دریافت کرد. در آن زمان هنگامی که 31 سال بود به عنوان یک میلیونر شناخته می‌شد. گیتس 45 درصد از سهام  شرکت مایکروسافت را دارا بود، و در آن زمان سهام او از 520 میلیون دلار مایکروسافت، 234 میلیون دلار بود.

با گذشت زمان، سهام شرکت افزایش یافته و چندین بار تقسیم شد. در سال 1987، بیل گیتس یک میلیاردر شد که سهام آن 90.75 دلار به ازای هر سهم بود. از آن به بعد، گیتس در فهرست سالانه 400 ثروتمندترین مردم آمریکا قرار گرفت. در سال 1999، ثروت گیتس به طور کلی به 101 میلیارد دلار رسید.

در سال 1997، گیتس و خانواده اش به خانه 55،000 متر مربعی، در ساحل دریاچه واشنگتن، در مدینا نقل مکان کردند که گفته می‌شود 54 میلیون دلار ارزش دارد. اگرچه این خانه به عنوان یک مرکز تجاری به کار می‌آید، اما بیل بیان کرده است که برای او و خانواده‌اس بسیار دنج و راحت است.

بیوگرافی بیل گیتس و زندگی شخصی

در سال 1987، مدیر تولید شرکت مایکروسافت به نام ملیندا فرانسوی که 23 ساله بود، توجه بیل 32 ساله را به خود جلب کرد،  ملیندا بسیار باهوش و سازمان یافته و کاملاً همتا بیل بود. در طول زمان، رابطه آنها افزایش یافت، زیرا ارتباطات صمیمانه و فکری را در بین آن‌ها شکل گرفت و همدیگر را پیدا کردند. سرانجام در 1 ژانویه 1994، ملیندا و بیل در هاوایی ازدواج کردند.

پس از چند ماه از عروسی آن‌ها مادر بیل در اثر ابتلا به سرطان سینه جان خود را از دست داد. بیل و ملیندا در سال 1995 برای کشف دیدگاه جدیدی در مورد زندگی و جهان به سفر کردن پرداختند. در سال 1996، اولین دختر آن‌ها، جنیفر کاترین، متولد شد. پسر آنها، روری جان، در سال 1999 متولد و دختر دوم، فوب ادل، در سال 2002 وارد زندگی آن‌ها شدند.

جدایی بیل گیتس و ملیندا در سال 2021

Bill Gates و همسرش ملیندا بالاخره بعد از 27 سال زندگی مشترک در سال 2021 اعلام کردند که می خواهند از هم جدا شوند و به این نتیجه رسیدند که حضورشان در کنار هم سازنده نیست، ولی همچنان به کار کردن کنار هم ادامه می دهند.

زندگی شخصی بیل گیتس

بنیاد بیل و ملیندا گیتس

در سال 1994 بیل و ملیندا گیتس بنیاد ویلیام اچ (William H) را تاسیس کردند که این برای حمایت از آموزش، بهداشت جهانی و سرمایه گذاری در جوامع کم درآمد اختصاص داده شده بود. با توجه به نفوذ ملیندا، بیل دوست داشت به یک رهبر مدنی تبدیل شود و می‌خواست راه مادرش را دنبال کند پس به مطالعه کارهای خیر خواهانه‌ی اندرو کارنگی و جان دی. راکفلر پرداخت. او متوجه شد که وظیفه دارد که بیشتر ثروت خود را به خیریه بدهد. در سال 2000، این زن و شوهر به همراه چندین خانواده دیگر بنیاد بیل و ملیندا گیتس با سرمایه‌ی 28.8 بیلیون دلار ایجاد کردند.

زمانی که به ثروت Bill Gates نگاهی گذرا بیاندازید، متوجه خواهید شد که جهان ما بینهایت ثروت دارد و این ثروت برای همه ما انسان ها قابل دسترس است. اما کسب ثروت همانند همه نعمات دیگر این جان مادی قوانینی دارد که باید آن را در زندگی افراد موفقی همچون بیل گیتس جستجو کرد. افراد ثروتمند، افراد خاص یا منحصر به فردی نیستند، آنها همانند ما جسم، ذهن و روحی دارند که برای زندگی کردن در این دنیا همه ما از آن برخورداریم. دیدگاه ، نگرش و باور این افراد نسبت به کسب ثروت و زندگی است که آنها را متمایز می کند.

بیوگرافی بیل گیتس و کسب و کار وی

در سال 2000، بیل گیتس از مدیر عامل مایکروسافت کنار رفت و آن  را به استیو بالمر، که از سال 1980 با مایکروسافت همراه بود واگذار کرد. وی خود را طراح اصلی نرم‌افزارها کرد تا بتواند بر آن تمرکز کند، بیل بیان می‌کند برای او هیچ چیز به اندازه‌ی کسب و کار جذاب نیست هرچند که او در ریاست هیات مدیره باقی مانده بود.

اشتیاق و علاقه بیل به دنیای نرم افزارهای کامپیوتری باعث شد که وی به چنین موفقیت بزرگی دست یابد. این اشتیاق به گونه ای بود که با وجود ثروت بسیار زیاد وی از کار کردن کناره گیری نکرد و خود را به طور مستقیم با دنیای نرم افزار ها درگیر نمود تا بتواند با تمرکز بیشتر، موفقیت های بالاتری را کسب نماید.

با گذشت چند سال، مشارکت بیل با بنیاد بیل و ملیندا گیتس بیشتر شد و علاقه او به کار در بنیاد افزایش یافت و بیشتر وقت خود را در بنیاد می‌گذراند. در سال 2006، Gates اعلام کرد که کار تمام وقت در مایکروسافت را به اتمام رسانده است و می‌خواهد وقت بیشتری را به بنیاد اختصاص دهد. آخرین روز کامل کاری بیل در مایکروسافت در تاریخ 27 ژوئن سال 2008 بود. در فوریه 2014، گیتس عنوان رئیس مایکروسافت برای رفتن به موقعیت جدید به عنوان مشاور فناوری رها کرد.

گیتس بیشتر وقت و انرژی خود را برای کار در بنیاد بیل و ملیندا گیتس اختصاص داده است. این سازمان به مسائل داخلی و بین‌المللی مانند بهداشت و آموزش و پرورش کمک می‌کند و دانش آموزان در ایالات متحده را برای رفتن به کالج آماده می کند. به امید اینکه در قرن بیست و یکم همه مردم دنیا به آموزش و بهداشت دسترسی داشته باشند.

بیوگرافی بیل گیتس و موفقیت های او

  در آوریل 2018، گیتس اعلام کرد که او با بنیانگذار گوگل، لری پایت، همکاری می‌کند تا 12 میلیون دلار کمک مالی برای واکسن آنفلوآنزای خوکی سرمایه‌گذاری کنند. وی گفت که این وجوه به مبلغ 2 میلیون دلار برای تلاش های فردی که “جسور و نوآورانه” است، با هدف آغاز کارهای بالینی تا سال 2021 اهدا خواهد شد. گرچه بعضی از افراد سؤال می کنند که آیا 12 میلیون دلار برای دستیابی به پیشرفت‌های پزشکی واقعی کافی خواهد بود، دیگران این سرمایه گذاری را ستایش می‌کنند، در حالی که گیتس نشان داد که می تواند بیشتر از این نیز باشد.

ادامه موفقیت های بیل گیتس

جملات بسیار زیبا از بیل گیتس

 • اگر فقیر به دنیا آمدید این اشتباه شما نیست اما اگر فقیر از دنیا بروید این اشتباه شماست.
 • من در امتحان بعضی از درس‌ها مردود شدم، ولی دوستم در همه‌ی امتحانات قبول شد. حالا او یک مهندس در مایکروسافت است و من صاحب مایکروسافت هستم.
 • من همیشه آدم‌های تنبل را برای کارهای سخت انتخاب می‌کنم … چون اونا راحت‌ترین کار رو برای انجام دادنش پیدا می‌کنند.
 • اگر من برای خط پایان ایده‌ای را داشتم آیا فکر نمی‌کنی که مدت‌ها قبل از آن عبور کرده بودم؟
 • من در رقابت با هیچ‌کس جز خودم نیستم، هدف من مغلوب نمودن آخرین کاری است که انجام داده‌ام.
 • در این دنیا خودتان را با هیچ‌ کسی مقایسه نکنید، در این صورت به خودتان توهین کرده‌اید.

چیزهای زیادی در مورد بیل گیتس گفته می‌شود که آن ها ممکن است مثبت و منفی باشند. با این حال، یک چیز روشن است، به رسمیت نشناختن نفوذ او غیر ممکن است. ما امیدواریم از خواندن بیوگرافی بیل گیتس بزرگ‌ترین الگو ثروت آفرینی در دنیای کامپیوتر و داستان موفقیت شرکت مایکروسافت لذت برده باشید. برای مشاهده بیوگرافی دیگر افراد موفق و ثروتمند در جهان می توانید به دسته زندگینامه افراد موفق در گرداب جذب مراجعه کنید.

زندگینامه های مشابه

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ممنونم بخاطر در اختیار دادن اطلاعات جامع و کامل در خصوص بیوگرافی بیل گیتس.
  از چیزهای بسیار بارز این زندگی نامه می توان به خود باوری و عزت نفس اشاره کرد. همچنین تمرکز کردن بر روی کار مورد علاقه و چیزی که توش توانمندی برای رسیدن به موفقیت یکی از شرط های اساسی است.
  امیدوارم فعالیت شما همچنان ادامه داشته باشه.

  پاسخ
  • ممنون کیمیا عزیز دوست و همراه خوب کتاب صوتی. انشالله بتونیم با مطالب بهتر همچنان شما رو کنار خودمون داشته باشیم

   پاسخ
 • بسیار ممنون از وبلاگ خوبتون اگه ممکنه مطالبی هم در مورد بروکرهای بین المللی درج نمایید

  پاسخ
 • واقعا جای شگفتی داره که 16 بار عنوان ثروتمندترین مرد جهان رو به خودت اختصاص بدی.
  بهترین حرف بیل گیتس که تو یکی از مصاحبه هاش دیدم و همیشه تو ذهنم تکرار میشه این هست که با شور و اشتیاق به دنبال هدفتون برید و براتون مهم نباشه که اطرافیان چی میگن. مهم خود شمایید که چی می خواید و میخواید به کجا برسید.

  پاسخ
 • من واقعا این جملشو خیلی دوست دارم اینکه فقیر به دنیا اومدی دست خودت نیست ولی اینکه فقیر از دنیا بری دسته خودت بیل گیس با این باور و اعتماد به نفس و خود باوری تونست ۱۶بار ثروتمندترین مرد جهان بشه بیاید یکم خودمونو باور داشته باشیم وهمیشه برای بهتر شدن تلاش کنیم نه اینکه منتظر گذر زمان باشیم که از ما چه آدمی درست میکنه خودتونو باور کنید به خودتون اتکا کنید بیل گیتس هم یکی بوده مثل ما ن دست اضافی داشته ن پا

  پاسخ
  • واقعا حرفتون عالی بود و خیلی هم درست میگید ما آدم ها اکثر دوست داریم همه چیز رو آسون و راحت به دست بیاریم در حالی که باید تلاش و پشتکار هم داشته باشیم و به دنبال هدف هامون بریم، درسته که سخته و یا در ادامه راه کم میاریم ولی این رو باید بدونیم که برای همه این شرایط هست و در آخر کسی میتونه به اهداف یا حواسته اش برسه که راه رو ادامه بده.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست