بیوگرافی هادی پرتوی نخبه ایرانی در استارتاپ های سیلیکون ولی، برای کسانی که در راه علاقه خود قدم برمی دارند و خواستار تحقق آرزوهایشان هستند جذاب خواهد بود.

هادی پرتوی، این نابغه ایرانی آمریکایی که در بین نامداران سیلیکون ولی، اسم و رسمی دارد، بمانند تمامی علاقه مندان به تکنولوژی و علم کامپیوتر در مدینه فاضله خود یعنی سیلیکون ولی به دنبال واقعیت بخشیدن به رویای خود است. علی و هادی پرتوی که از آن ها با عنوان دوقلوهای افسانه ای سیلیکون ولی یاد می شود، بنا به گفته خودشان در ابتدا با هدف کمک به خانواده شروع به کار کردند و امروز در آسمان آرزوهایشان پرواز می کنند. آن ها در بسیاری از استارتاپ های سیلیکون ولی مانند فیسبوک، دراپ باکس و Code.org فعالیت داشته اند. برای آشنایی بیشتر با موفقیت های وی با ما در بخش زندگینامه افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشید.

بیوگرافی هادی پرتوی

هادی پرتوی با تاسیس استارتاپ تشخیص صدای Tellme Networks پول زیادی به دست آورد او در سال 2007 این کار خود را به قیمتی هنگفت معادل 800 میلیون دلار به مایکروسافت فروخت. علاوه بر این فعالیت ها هادی پرتوی به همراه برادرش علی پرتوی دو شرکت را نیز تأسیس کردند. اولی ilik نام داشت که یک شبکه اجتماعی موسیقی بود. در سال 2009 آن را به مای اسپیس به قیمت 20 میلیون دلار فروختند.

شرکت بعدی آن ها Code.org است که هدفشان از تاسیس این شرکت توسعه علوم کامپیوتر در بین دانش آموزان است. آنها شرکتشان را با یک وبسایت ساده که حاوی یک ویدیو با این شعار بود : هر کدام از دانش آموزان مدرسه ای حق دارند علم کامپیوتر را فرا بگیرند، راه اندازی کردند.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما مفید باشد: بیوگرافی مایکل دل موسس شرکت و برند معروف کامپیوتری دل

دوران کودکی و تحصیلات هادی پرتوی

هادی پرتوی در سال 1350 در تهران به دنیا آمد او با برادرش علی پرتوی دو قلو بود و آن ها نوه تاجر مشهور ایرانی هستند و با دارا خسرو شاهی مدیر عامل شرکت اوبر نسبت فامیلی دارند. مادر هادی پرتوی دانش آموخته علوم کامپیوتر از دانشگاه بوستون است و شاید ژنتیک در هوش سیستماتیک آن ها در این علم بی تأثیر نبوده است. اما فیروز پرتوی پدر هادی پرتوی موسس دانشکده فیزیک صنعتی شریف و دومین استاد تمام این دانشگاه بعد از محمدعلی مجتهدی است.

فیروز پرتوی علاوه بر دانشگاه شریف در امیرکبیر، MIT و هاروارد نیز سابقه تدریس داشته است. خانواده پرتوی در سال 1984 ایران را به مقصد آمریکا ترک کردند و پدر و مادر خانواده برای تامین آینده فرزندانشان در ابتدا در سه شغل در دو شهر مشغول به کار بودند. هر دو فرزند خانواده با تلاش و پشتکار فراوان بعد از تحصیلات دبیرستان مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه هاروارد گرفتند.

دوران کودکی و تحصیلات هادی پرتوی

فعالیت های کاری هادی پرتوی

در ادامه بیوگرافی هادی پرتوی به بخش مهم فعالیت های کاری او میرسیم. برادران پرتوی کار با کامپیوتر را با آزمون و خطا آموختند اولین سیستم آنها یک دستگاه کمودور 64 بوده است. بعدها هادی پرتوی از این آشنایی اینگونه یاد می کند : یادگیری علوم کامپیوتر در سال های نوجوانی، ما را در زمان مناسب در مکان مناسب قرار داد.

زمانی که ما به عنوان متخصصان علوم کامپیوتر قدم به بازار آمریکا گذاشتیم، زمان شکوفایی اینترنت و گسترش روز افزون شرکت های فناوری بود. هادی پرتوی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه بلافاصله به استخدام شرکت اکسپلورر در آمد و در تیم توسعه اینترنت این شرکت مشغول به کار شد و دیری نپایید که مدیر گروه توسعه این مرورگر شد.

ذکاوت و هوش هادی پرتوی

نکته جالب توجه در کارهای برادران پرتوی این است که تمام شغل هایی که انتخاب کرده اند در جهت کمک به شغل دیگری بوده است و  مکمل هم بوده اند. برای نمونه همانطور که گفته شد هر دو استارتاپ اولیه این دو برادر به شرکت مایکروسافت فروخته شد.

هادی در این مورد می گوید: وقتی متوجه شدم نت اسکیپ قصد خرید لینک اکسچینج را دارد، با مدیرعامل وقت مایکروسافت یعنی استیو بالمر جلسه ای ترتیب دادم و به او گفتم: که تا کنون صحبتی در مورد استارتاپ برادرم با او نداشته ام اما بهتر است بداند که رقیب دیرینه ما یعنی نت اکسیپ قصد خرید آن را دارد. چند سال پس از خرید لینک اکسچینج، استارتاپ من یعنی تل می نیز توسط مایکروسافت خریداری شد. جایی شنیدم که یکی از اعضای هیئت مدیره مایکروسافت به بالمر گفته است : وقتی با هادی جلسه داری کیف پولت را به جلسه نبر!

موفقیت های پیاپی هادی و علی پرتوی

هادی در سال 1997 روی پروژه نرم افزارهای نصب شده در پلتفرم وب مشغول کار شد. در همین سال با همکاری تام رای در مایکروسافت اولین سیستم دانلود و آپدیت اتوماتیک نرم افزاری تحت وب را با استفاده از XML توسعه داد. اما همکاری هادی پرتوی با مایکروسافت به همینجا ختم نشد و پس از آن هادی در توسعه نسخه پنجم مرورگر مایکروسافت نیز مشغول به کار شد.

هادی در کنار کار در مایکروسافت با همکاری مارک مک کو در سال 1999 در شرکت تل می نتورکس که بعدها در سال 2007 به شرکت مایکروسافت فروخته شد، پروژه ای را اجرایی کرد. او در این پروژه نرم افزاری را طراحی کرد که به تلفن ها امکان دسترسی به اینترنت را از طریق پیام های صوتی می داد.

!!!برای خرید کتاب صوتی بیوگرافی ثروتمندترین مردان جهان همین حالا از سایت گرداب اقدام کنید!!!

سایر موفقیت های هادی

علاوه بر موارد ذکر شده هادی پرتوی در سال های ابتدایی قرن 21 در بخش موسیقی و سرگرمی ام اس ان مشغول به کار بود و نتیجه درخشان این همکاری شکست دادن آیتونز اپل در اروپا بود. همچنین در وبسایت Start.com که بعدها به Live.com تغیر نام داد، نقش انکوباتور را داشت و در نهایت به سمت مدیریت کل پرتال MSN رسید.

اما در نهایت در سال 2005 از این کار استعفا داد. علی و هادی پرتوی در سال 2007 یک سرویس شبکه اجتماعی موسیقی با نام i like تاسیس کردند. این سرویس به کاربران امکان می داد تا موسیقی مورد علاقه خود را راحت تر پیدا کرده و با دوستانشان به اشتراک بگذارند.

همچنین هنرمندان نیز با استفاده از آی لایک می توانستند مستقیما با طرفداران خود ارتباط برقرار کنند. این وب سایت بسیار موفق بود به درآمد ماهانه 1.5 میلیاردی هم رسید اما سرانجام برادران پرتوی در سال 2009 آن را به قیمت 20 میلیون دلار به مای اسپیس فروختند. آن ها این فروش را شکستی بزرگ برای خود می دانند.

سایر موفقیت های هادی

فیسبوک و اوبر دو استارتاپ قدرتمند برای پرتوی ها

در ادامه فعالیت هایشان نام دو استارتاپ بزرگ و مهم دیگر به چشم می خورد و آن ها فیسبوک و اوبر هستند. هادی پس از ملاقات با تیم کوچک فیس بوک در 2005 به راحتی متوجه پتانسیل بالای زاکربرگ می شود و با خود می گوید او نزدیک ترین فرد برای تبدیل شدن به بیل گیتس بعدی است. هرچند مثل همیشه افرادی در اطراف او هم بودند که آیه یأس و ذکر « نکن»  « نمی شود» را سر گرفته بودند، اما او با ایمان به زاکربرگ وارد این شرکت شد. ورود پرتوی ها به اوبر به عنوان سرمایه گذاران نهادی بود.

درست است که هر سرمایه گذاری شانس ورود به یک استارتاپ آن هم در مرحله پایانی را نخواهد داشت اما برادران پرتوی دایره کاری گسترده شان منجر به تمایل هر استارتاپی برای همکاری با آن ها حتی در مراحل آخر هم شده است. آنها به مشکلات کنونی اوبر اذعان دارند. اما معتقدند دارا خسروشاهی به عنوان مدیر عامل توانایی های زیادی در برطرف کردن این مشکلات دارد.

طراحی و اجرای وب سایت آموزشی code.org توسط پرتوی ها

آخرین و شاید مهم ترین فعالیت برادران پرتوی تا به امروز طراحی و اجرای وب سایت آموزشی code.org است. هدف آن ها از راه اندازی این وب سایت تغییر فرهنگ آموزش علم کامپیوتر در مدارس آمریکا و همچنین انتقال آن به مدارس سایر نقاط جهان بود و در این امر هم موفقیت چشمگیری به دست آوردند. آن ها در ابتدا می خواستند آموزش علوم کامپیوتر و اینترنت در مدارس آمریکا مانند علوم دیگر نهادینه شود.

شاید فکر نمی کردند به این سرعت و در عرض تنها دو سال نزدیک به صد میلیون نفر از جمله رئیس جمهور وقت آمریکا یعنی باراک اوباما در برنامه Hour of code این وب سایت شرکت کنند. روش کار آن ها برای پیشبرد هدفشان به این گونه است که آن ها معلمان علاقه مند را با برنامه نویسی و آموزش کامپیوتر آشنا کرده و آنها نیز مدارس و دانش آموزان را تشویق می کنند. در حال حاضر شرکت های بزرگی مانند آمازون، فیسبوک و مایکروسافت از حامیان مالی این سرویس به حساب می آیند.

خرید کتاب بیوگرافی افراد موفق در جهان

شروع فعالیت های هادی پرتوی در دنیای سرمایه گذاری

بیوگرافی هادی پرتوی را با سرمایه گذاری های وی پیش می بریم. اکنون در دنیای سرمایه گذاری نام برادران پرتوی را بیشتر به عنوان سرمایه گذار فرشته در سیلیکون ولی می شناسند. اما یکی از مهم ترین سرمایه گذاری آن ها در سرویس دراپ باکس است که در کنار سرمایه گذاری، مشاوره های فنی و مدیریتی به مدیران این استارتاپ از جمله آرش فردوسی می دهند.

سرمایه گذاری این دو برادر در استارتاپ های متعددی بوده و لیست بلند بالایی از فعالیت های آن ها را می توان طومار کرد آن ها از همان ابتدای کارشان سرمایه گذاری در پروژه های عام المنفعه و حامی محیط زیست را نیز در برنامه کاریشان داشتند. از شعارها و اصول این دو برادر در امر سرمایه گذاری این است: که اشخاص را مهم تر از ایده ها می دانند و حتی روی افراد خوب با ایده های بد نیز سرمایه گذاری می کنند و تا امروز این ریسک برای آنها جواب داده است.

شروع فعالیت های هادی پرتوی در دنیای سرمایه گذاری

الگوبرداری از افراد موفق

برادران پرتوی در استارتاپ های متنوعی فعالیت کردند. استارتاپ بعدی به نحوی تکامل یافته استارتاپ قبلی بود. آنها به این وسیله شغل خویش را ارتقا دادند و به ماندن در یک سطح راضی نشدند. اگر خواهان زندگی بهتر هستید، برای یادگیری دانش جدید هیچ وقت دیر نیست.

یادگیری دانش، پروسه ای زمان بر است. شایسته است که هر یک از ما نیز دانش روز را در رابطه با حرفه و شغل خود یاد بگیریم و همیشه در حال بروزرسانی و آپدیت دانش خویش باشیم. پیشرفت علم و صنعت در جهان به سرعت در حال حرکت است و لازم است که بیشترین تلاش را در زمینه حفظ و ارتقاء موقعیت خویش داشته باشیم. چنانچه از قافله عقب بمانیم شکستمان حتمی است. پس ضرورت دارد برای داشتن زندگی بهتر و درآمد بالاتر همیشه در حال یادگیری علم روز باشیم. برای خرید کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان همین حالا می توانید از طریق سایت گرداب جذب اقدام کنید.

زندگینامه های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست