بیوگرافی مارک زاکربرگ جوان کارآفرینی که در 19 سالگی میلیاردر شد ، می تواند انگیزه بخش تمام جوانانی باشد که در سنین کم می خواهند رویاهای خود را تحقق بخشند.

در این مقاله از سایت گرداب جذب، ما خواهان به اشتراک گذاشتن بیوگرافی مارک زاکربرگ ، جوانترین میلیاردر سیاره زمین، که شبکه اجتماعی فیس‌بوک را تاسیس کرده است و در حال حاضر ماهانه 1 میلیارد کاربر فعال دارد، هستیم. با تشکر از شبکه اجتماعی فیس‌بوک که مردم در سراسر جهان به راحتی می توانند با تمام دوستان خود در ارتباط باشند. در چندین سال اخیر ، جامعه چنین فرصتی نداشت. اما اکنون همه چیز تغییر کرده است. با این حال ، فیس بوک محدود به ارتباطات و آشنایان نیست. گروه‌های علاقمند متعدد و فن پیج‌هایی وجود دارند که به جمع شدن افراد با یکدیگر کمک می‌کنند. همچنین واقعیت دیگری که در مورد فیس‌بوک وجود دارد این است که یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ از پروفایل‌ها و اطلاعات شخصی افراد است که از محبوب‌ترین سایت‌های دوستیابی عبور می‌کند و شانس پیدا کردن نیمه دوم در آن بسیار چشمگیر است.

خواندن این بیوگرافی نیز می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی شروین پیشه ور کارآفرین سیلیکون ولی

دوران جوانی و کودکی مارک زاکربرگ

مارک الیوت زاکربرگ در 14 می 1984 در White Plains نیویورک، در یک خانواده تحصیل کرده متولد و در روستای نزدیک Dobbs Ferry بزرگ شد. پدر او، ادوارد زاکربرگ، یک دندان پزشک و مادرش، کارن، قبل از تولد چهار فرزند مارک، رندی، دانا و آریل، به عنوان روانپزشک کار می‌کرد. مارک فرزند دوم خانواده بود.

زاکربرگ از کودکی به کامپیوتر علاقه داشت در 10 سالگی اولین کامپیوتر خود را از پدر و مادرش دریافت کرد. هنگامی که او حدوداً 12 ساله بود، با استفاده از Atari BASIC یک برنامه پیام رسانی به نام Zucknet ایجاد کرد. پدرش از این برنامه در دفتر دندانپزشکی خود استفاده کرد، به طوری که مسئول پذیرش می‌توانست او را از حضور بیمار جدید مطلع کند بدون آنکه در اتاق فریاد بزند. این خانواده همچنین از Zucknet برای برقراری ارتباط در خانه استفاده می‌کردند. مارک به همراه دوستانش، توانستند کامپیوتری فقط برای سرگرمی ایجاد کنند. او بیان کرده است که “دسته‌ای از دوستان من هنرمند بودند، آنها می آمدند و چیزهای می‌کشیدند، و من هم برای آن‌ها یک بازی می‌ساختم.”

دوران جوانی و کودکی مارک زاکربرگ

بیوگرافی مارک زاکربرگ و موفقیت های او

مارک زاکربرگ هرچه که بزرگتر می‌شد علاقه‌ی او به کامپیوتر افزایش پیدا می‌کرد و هنگامی که پدر و مادر او این روند را دیدن برای او یک مربی خصوصی به نام دیوید نیومن استخدام کرند تا به به او درس دهد.

زاکربرگ در آکادمی فیلیپس اکستر، یک مدرسه خصوصی مقدماتی در  New Hampshire، تحصیل کرد. در آنجا، استعداد خود را در شمشیربازی نشان داد، و تبدیل به کاپیتان تیم مدرسه شد. او همچنین در ادبیات بسیار عالی بود و توانست دیپلم در ادبیات باستانی روم و یونان کسب کند. با این حال، زاکربرگ همچنان مجذوب برنامه‌نویسی بود و می‌خواست بر روی توسعه نرم‌افزارهای جدید کار کند.

مارک هنگامی که هنوز در دبیرستان بود، یک پخش کننده موسیقی هوشمند به نام Synapse برای لیست‌های پخش MP3 خلق کرد. که به دقت سلیفه‌ی کاربر را مورد بررسی قرار می‌داد و قادر به حدس زدن لیست پخش بود که کاربر می‌خواهد چه چیزی را گوش دهد. مایکروسافت و AOL علاقه خاصی به پخش کننده ی Synapse داشتند و می‌خواستند آن را بدست آورند. با این حال  جوان با استعداد مارک زاکربرگ این پیشنهادات را از غول‌های فناوری اطلاعات نپذیرفت و مودبانه دعوت آنها را برای همکاری رد کرد.

کتاب بیوگرافی افراد موفق و ثروتمند در جهان

مارک زاکربرگ در هاروارد

پس از فارغ التحصیلی از اکستر در سال 2002، زاکربرگ در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد. هنگامی که دانشجوی سال دوم بود او شهرت خود را به عنوان توسعه دهنده نرم‌افزارهای آموزشی در محوطه دانشگاه به دست آورد. در آن زمان بود که او یک برنامه به نام Course‌ Match ایجاد کرد که به دانشجویان کمک می‌کرد تا کلاس‌های خود را بر اساس کاربران دوره‌های دیگر انتخاب کنند. او همچنین نرم‌افزار Facemash را اختراع کرد، که تصاویری از دو دانشجو در محوطه دانشگاه را مقایسه می‌کرد و به کاربران این اجازه را می‌داد که به عکسی که جذاب‌تر است رأی دهند. این برنامه به شدت در بین دانشجویان محبوب شد، اما بعدها توسط دانشگاه نامناسب در نظر گرفته شد و جلوی آن را گرفتند.

تیم همکاران مارک

براساس آوازه‌ی پروژه‌های قبلی مارک ، سه دوست دانشجوی او – دیویا نارندرا و دوقلوهای کامرون و تایلر وینکل اف – بر روی ایده‌ی یک شبکه‌ی اجتماعی به نام رابطه یا اتصال هاروارد کار می‌کردند. این سایت با استفاده از اطلاعات شبکه‌های دانشجویی هاروارد برای مدت کوتاهی طراحی شده بود. زاکربرگ برای کمک به پروژه ابتدا موافقت کرد، اما خیلی زود آن را رها کرد و کار بر روی سایت شبکه‌ اجتماعی خود با دوستانش به نام داستین مسکوویتز، کریس هیوز و ادواردو ساورین را آغاز کرد.

مارک زاکربرگ و دوستانش یک سایتی به وجود آوردند که به کاربران اجازه می‌داد تا برای خود پروفایل‌هایی را ایجاد کنند، عکس‌ها را آپلود و با دیگر کاربران نیز ارتباط برقرار کنند. این گروه سایت را فیس‌بوک نام نهادند و برای اولین بار در ژوئن 2004 در اتاق خوابگاه هاروارد آن را اجرا کردند. او پس از اتمام سال دوم تحصیلی، کالج را ترک کرد تا تمام وقت خود را به فیس بوک اختصاص دهد و شرکت را به پالو آلتو ، کالیفرنیا انتقال دهد. 

تیم همکاران مارک

ظهور فیس‌بوک

در سال 2005 ، زاکربرگ سرمایه‌ی بسیار زیادی را از شركت سرمایه گذاری Accel Partners دریافت کرد. شرکت Accel Partners 12.7 میلیون دلار در این شبکه سرمایه گذاری کرد که در آن زمان تنها برای دانشجویان متحد پاییتال باز بود. شرکت زاکربرگ پس از آن اجازه دسترسی به سایر کالج‌ها، مدارس دبیرستانی و بین‌المللی را داد که اعضای این سایت را تا دسامبر 2005 به بیش از 5.5 میلیون کاربر افزایش دادند. این سایت شروع به جذب سایر شرکت‌های علاقمندی کرد که می خواستند با مراکز اجتماعی محبوب در ارتباط باشند و تبلیغات کنند.

زاکربرگ مایل نبود که یکجا شرکت را به شبکه‌های یاهو و MTV بفروشد. در عوض، او تمرکز خود را بر توسعه سایت و باز کردن پروژه خود بر روی توسعه دهندگان خارجی و اضافه کردن ویژگی‌های بیشتر گذاشت. در ادامه بیوگرافی مارک زاکربرگ با زندگی شخصی ایشان آشنا شوید.

زندگی شخصی و خانوادگی مارک زاکربرگ

در 19 می 2012 مارک زاکربرگ با دوست دختر قدیمی خود پریسیلا چان ازدواج کرد. حدود صد نفر زن و شوهر در Palo‌Alto، خانه کالیفرنیا جمع شدند. مهمان‌ها فکر می‌کردند آن‌ها پس از فارع‌التحصیلی چان از دانشگاه پزشکی جشن گرفته‌اند، اما در عوض نظاره‌گر و شاهد پیمان مارک و چان بودند. در سال 2013 فیس‌بوک برای اولین بار جز لیست 500 شرکت ثروتمند در دنیا قرار گرفت و زاکربرگ جوان‌ترین مدیر عامل در لیست بود.

در ماه نوامبر 2015، زاکربرگ و چان صاحب دختری زیبا و دوست داشتنی به نام مکس شدند. زاکربرگ اعلام کرد که او دو ماه کامل استراحت و در اختیار خانواده‌اش خواهد بود. او و همسرش در نامه‌ای باز به دختر خود گفته اند که 99 درصد از سهام فیس‌بوک خود را به خیریه اختصاص می دهند. آنها گفتند  “ما متعهد به انجام بخش کوچکی برای کمک به ایجاد یک جهان بهتر برای همه کودکان هستیم”، این زن در نامه‌ای که در صفحه فیس بوک زاکربرگ منتشر شد، نوشت. “ما 99 درصد از سهام فیس بوک – که در حال حاضر حدود 45 میلیارد دلار است – برای بهبود این جهان در نسل‌های بعد به اشتراک می‌گذاریم.”

زندگی شخصی و خانوادگی مارک زاکربرگ

فعالیت های خیرخواهانه زاکربرگ

در سپتامبر سال 2016، زاکربرگ و چان اعلام کردند که چان زاکربرگ پیشقدم (CZI) شده است ، شرکتی که سهام  3 بیلیون دلاری خود را در فیس‌بوک برای تحقیقات علمی سرمایه‌گذاری کردند تا به درمان ، پیشگیری و مدیریت همه‌ی بیماری‌ها در طول عمر بچه‌ها کمک کند.

آنها همچنین Chan Zuckerberg Biohub را تاسیس کردند.یک مرکز پژوهشی مستقل که در سان فرانسیسکو قرار دارد و آگهی دادند که همه‌ی مهندسان ، دانشمندان کامپیوتر ، زیست شناسان ، شیمیدانان و … را در جامعه علمی گرد هم آورده است. یک همکاری بین دانشگاه‌های استنفورد، سان فرانسیسکو و کالیفرنیا ، برکلی ، در Biohub در طول 10 سال با کمک مالی اولیه 600 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است.

در مارس 2017، زاکربرگ و چان در فیس بوک اعلام کردند که آنها در انتظار فرزند دوم خود هستند. دختر دوم این زوج جوان در 28 آگوست متولد شد. بیوگرافی مارک زاکربرگ را با جمله های انگیزشی و زیبای او همراهی کنید.

جملات ناب از مارک زاکربرگ

 • بزرگترین ریسک این است که هیچ ریسکی نکنید.
 • همیشه به دور دست‌ها فکر کن.
 • تحقق یک ماموریت و ساختن یک کسب و کار، هر دو باهم اتفاق می‌افتد.
 • سوال این نیست که می‌خواهیم از مردم چه بدانیم؟ بلکه سؤال اینجاست که مردم می‌خواهند در مورد خود چه بگویند؟
 • همیشه اینقدر ریزبین باشید که بفهمید مردم چطور فکر می‌کنند.
 • همیشه یک راه بهتر و مطمئن‌تری وجود دارد.

تمامی افراد موفق در جهان دارای باورهای یکسانی برای رسیدن به اهداف دارند و اگر به دستاوردها و موفقیت این افراد نگاهی بیندازید، مسیر موفقیت یکسانی را طی کرده اند. از قوی ترین باورهایی که می تواند از بیوگرافی این افراد دریافت کرد این است که اگر کسی در هر گوشه ای از دنیا به موفقیتی دست پیدا کرد و تو نیز خواهان رسیدن به آن موفقیت هستی، رسیدن به آن هدف برای تو نیز امکان پذیر خواهد بود و شرایط و محیط اجتماعی مانعی برای رسیدن به آن هدف نخواهند بود. فقط کافی است به خود و هدف خود باور و ایمان قوی داشته باشید.

زندگینامه های مشابه

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام مجموعه تون خیلی خوبه ومطالبتون جالبه ولی میتونید کمی کارتونو گسترده ترکنین وراجب افراد درزمینه های دیگرمطلب ارایه دهید ناسپاس.

  پاسخ
 • واقعااا من این مرد و دوست دارم خیلیی خلاقه من زندگی نامه شو به شکل مستند تو تلویزیون دیدم چندین بارم ولی بازم دوست دارم ببینم که چه جوری تو این سن کم مولتی میلیارد شد

  پاسخ
 • یاسر امینی
  11 آبان 1399 3:57 ب.ظ

  باز هم همیچی به ذهن خلاق ادم بستگی داره واقعا ادم قوی و متفکری بوده زندگی جالبی داشته و خودو زندگیشو با تلاش ساخته موفق باشه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست