بیوگرافی لئونارد اویلر پدر آنالیز عددی

بیوگرافی لئونارد اویلر ، بی گمان در دنیای تئوری امروز، جلوه خاصی از ریاضیات است. با زندگی نامه پدر آنالیز عددی آشنا شوید و ایده های حسابگرانه ای در سر بپرورانید.

اویلر یکی از تاثیرگذارترین ریاضیدانان قرن ۱۸ است. نظریات این دانشمند، پایه و اساس بسیاری از پیشرفت های امروز به حساب می آید. از نظریات مهم این دانشمند می توان به محاسبات نامتناهی و نظریه گراف اشاره کرد. به علاوه او در بسیاری از شاخه های علم ریاضیات مانند توپولوژی و آنالیز عددی نیز نقش پیش گام را داشته است. در کنار همه این ها نمی توان از کشفیات او در زمینه های حساب دیفرانسیل و انتگرال و نظریه گراف چشم پوشید. اویلر همچنین اصطلاحات مهمی در زمینه های تجزیه و تحلیل ریاضی مانند مفهوم تابع ریاضی انجام داده است. او برای کارهای خود در مکانیک، دینامیک سیالات، اپتیک و نجوم شهرت دارد.

تعداد مقالات و تحقیقات نگارش شده از او بیش از هر ریاضیدان دیگر است. لاپلاس در مورد اویلر می گوید: نوشته های اویلر را بخوانید او استاد همه ماست.

تولد لئونارد اویلر و کودکی وی

لئونارد اویلر در ۱۵ آوریل سال ۱۷۰۷ میلادی در بازل سوئیس به دنیا آمد. پائول اویلر، پدر او در دانشگاه بازل، الهیات خوانده بود و به واسطه همین با ریاضی دان مشهور، یاکوب برنولی آشنا شده بود. پائول اویلر در نهایت یک کشیش پروتستان شد و با مارگارت برادر ازدواج کرد. مارگارت مادر لئوناردو اویلر نیز دختر یک کشیش پروتستان بود. پدر رئونالدو یعنی پائول اویلر به واسطه هم نشینی با خانواده ریاضیدان برنولی، با این علم آشنایی داشت. از همین رو خودش مفاهیم اولیه ریاضی و برخی از علوم دیگر را به رئونالدو آموزش داد. اویلر که در یک دبیرستان بسیار سطح پایین به تحصیل مشغول شد اصلا علمی از ریاضیات را در آنجا نیاموخت. اما با این وجود به خاطر آموزش های اولیه پدرش علاقه به ریاضیات در او به چشم می آمد.

[av_image src=’https://gerdabjazb.com/wp-content/uploads/2019/10/bio-1030×233.png’ attachment=’7631′ attachment_size=’large’ align=’center’ styling=” hover=” link=’product,6993′ target=’_blank’ caption=’yes’ font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ copyright=” animation=’no-animation’ av_uid=’av-5epgwa’ custom_class=” admin_preview_bg=”] دانلود کتاب بیوگرافی و زندگینامه موفق ترین و ثروتمندترین افراد جهان
[/av_image]

 

ورود لئوناردو به دانشگاه

لئونارد اویلر در سال ۱۷۲۰ زمانی که تنها ۱۴ سال سن داشت، وارد دانشگاه بازل شد. ورود او به این دانشگاه شاید نقطه شروع کشف استعدادش نیز بود. یوهان برنولی در دانشگاه متوجه استعداد و علاقه اویلر به ریاضیات شد. اویلر نیز از حضور یوهان برنولی نهایت استفاده را می برد. آن ها در جلسات خصوصی پرسش و پاسخ با هم دیدار می کردند. اویلر در جایی گفته است: با ورود به دانشگاه شانس این را داشتم که با یک استاد مشهور ریاضی  یعنی یوهان برنولی آشنا شوم. البته او بسیار مشغول بود و آموزش دادن خصوصی به من را قبول نکرد.

در عوض، او نصیحتی بسیار کاربردی به من کرد. برنولی کتاب های ریاضیات دشوارتر را به من معرفی کرد و پیشنهاد داد تا آن ها را با سرسختی و دقت تمام مطالعه کنم. اگر در مطالعه کتاب ها به مشکل بر می خوردم، یکشنبه ها عصر این اجازه را داشتم که سوالات خود را با او در میان بگذارم. این دانشمند هرآنچه که متوجه نمی شدم را به من می آموخت. اما ورود اویلر به دانشگاه ادب و هنر بازل، به این خاطر بود که اویلر پیش از کسب تخصص، دانش عمومی خود را تکمیل کند. در همین راستا او در سال ۱۷۷۲ مدرک کارشناسی ارشد را در رشته فلسفه دریافت کرد.

سال های جوانی، تدریس و مطالعات مستقل لئونارد اویلر

اویلر در ۱۸ سالگی پژوهش های مستقلی را آغاز کرد. اولین کارش در سال ۱۷۲۶ در یک نشریه علمی منتشر شد. این مقاله کوتاه به چگونگی رسم منحنی ها پرداخته بود. سپس در سال ۱۷۲۷ در همان نشریه مقاله ای درباره مسیرهای متقابل جبری انتشار داد. برای اولین بار اویلر در ۱۹ سالگی شهرت علمی کسب کرد. در این سن بود که فرهنگستان پاریس حل مشکلی را درباره ساختمان دکل کشتی به مسابقه گذاشته بود و مقاله اویلر در این مورد مقام دوم را احراز نمود. این موفقیت اویلر جوان درست مصادف شد با مرگ نیکلاس برنولی و در سن پترزبورگ یک کرسی آموزشی برای برنولی در نظر گرفته شد. مسئولان دانشگاه از او برای تدریس کاربرد ریاضیات در مکانیک فیزیولوژی دعوت به عمل آوردند.

شروع به کار در دانشگاه سن پترزبورگ

اویلر با قبول درخواست دانشگاه از آن ها تا بهار ۱۷۲۶ مهلت خواست. در این زمان اویلر به مطالعات دقیق خود ادامه داد و برای نشان دادن تواناییش در فیزیک، مقاله ای در مورد آکوستیک نوشت. اما با این وجود بنا به نظر کارشناسان و مورخان دانشگاه بازل که سن پایین او را برای نپذیرفتنش در مقام استادی فیزیک دانشگاه دلیل دانستند، او نتوانست به عنوان استاد فیزیک کار کند. اما این تصمیم در نهایت به نفع خود اویلر تمام شد و او توانست در سن پترزبورگ در آکادمی علوم آنجا شروع به فعالیت کند و موقعیتی بسیار بهتر برای تحقیقات و کارهای فنی خود به دست آورد. به علاوه با پیشنهاد دانیل برنولی و ژاکوب هرمان، اویلر به جای فعالیت در رشته فیزیولوژی، در بخش ریاضی و فیزیک آکادمی مشغول شد.

استادی اویلر در سن پترزبورگ

اویلر که در سال های ۱۷۲۷ تا ۱۷۳۰ برای گذراندن خدمت سربازیش به عنوان افسر بخش پزشکی نیروی دریایی ارتش مشغول بود. در سال ۱۷۳۰ به عنوان استاد فیزیک آکادمی سن پترزبورگ انتخاب شد. با این منصب او به عضو اصلی آکادمی درآمد و بنابراین الزام به خدمت در ارتش از دوشش برداشته شد. در سال ۱۷۳۳ دنیل برنولی که مقام استاد ارشد ریاضیات در سن پترزبورگ را داشت به سوئیس نقل مکان کرد و کرسی استادیش به اویلر رسید.

در این مقام وضعیت مالی اویلر بهبود یافت و او در سال ۱۷۳۴ با کاترینا گسل، فرزند یک نقاش مشهور ژیمنازیوم سن پترزبورگ ازدواج کرد. حاصل این ازدواج ۱۳ فرزند بود که تنها ۵ تن از آنان زنده ماندند. اویلر در اظهار نظر جالبی گفته بود: “بسیاری از یافته ها و کشفیاتش را در حین خواباندن یا بازی کردن با فرزندانش یافته است”.

ادامه فعالیت های لئوناردو اویلر و سفر او به آلمان

بیوگرافی لئونارد اویلر را با اوج گرفتن شهرتش و رفتن به آلمان او ادامه می دهیم. با شروع دهه ۱۷۴۰ اویلر در اوج شهرتش بود. جوری که تا آن سال توانسته بود دو جایزه گرند پرایز پاریس را تصاحب کند. این شهرت او باعث شد تا محافل علمی آلمان از او دعوت به عمل آورند. اویلر در ابتدا قصد عزیمت نداشت. اما اوضاع سیاسی آن سال های روسیه لئونارد اویلر را بر این داشت تا عزم خود را جزم کند و رهسپار برلین شود.

او در آکادمی علوم برلین که جایگزین انجمن علوم بود، مشغول به فعالیت شد. او در تمام سال های حضورش در آلمان به هیچ عنوان محدودیتی در فعالیت هایش نداشت و حتی مقرری که از طرف دولت روسیه می گرفت را نیز در خرید کتاب و ابزار برای آکادمی سن پترزبورگ خرج می کرد و برای آن ها گزارش های علمی می نوشت و به روس های جوان آموزش می داد.

 

[av_button_big label=’دانلود کتاب صوتی چگونه از قدرت کلاممان استفاده کنیم’ description_pos=’below’ link=’product,1483′ link_target=’_blank’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ custom_font=’#ffffff’ color=’custom’ custom_bg=’#ed2124′ color_hover=’theme-color’ custom_bg_hover=’#444444′ av_uid=’av-4rzkga’ custom_class=” admin_preview_bg=”][/av_button_big]

کسب سمت معاونت آکادمی در آلمان

اویلر رئیس بخش ریاضیات و معاون رئیس کل آکادمی بود. به علاوه او مسئول آزمایشگاه و باغ های گیاه شناسی مجموعه نیز بود. در استخدام پرسنل، مدیریت مسائل مالی و به طور اختصاصی، مدیریت انتشار تقویم ها و نقشه های جغرافیایی که فروششان منبع درآمد مناسبی برای آکادمی به حساب می آمد، نقش داشت.

با وجود همه این ها فعالیت های اویلر در آلمان تنها به آکادمی معطوف نمی شد و او در بسیاری دیگر از امور کار می کرد. ازجمله ؛ عضویت در کمیته نظارت بر عملکرد کتابخانه و انتشارات علمی، مشاوره به بخش های مختلف کشور آلمان اعم از: بیمه، حقوق و مستمری، بازنشستگی و ارتش.

در کنار تمام این فعالیت ها خروجی تحقیقات علمی او در این زمان مثال زدنی بود! در سال ۱۷۵۹ موپرتوئی، رئیس آکادمی از دنیا رفت و اویلر جایگزین وی شد. اما پادشاه آلمان اجازه انتصاب لقب مدیریت را به او نداد. رابطه خوب اویلر و پادشاه آلمان، فردریش بزرگ در آن سال ها مخدوش شده بود. فردریش پیشنهاد مدیریت آکادمی را به ژان لو رون دالامبر داد. او در ابتدا این پیشنهاد رو رد کرد. اما اصرارهای فردریش اخطاری بود به اویلر که زمان ترک آلمان فرا رسیده است.

سال های پایانی عمر لئونارد اویلر

در انتهای بیوگرافی لئونارد اویلر، به شرح سال های پایانی عمر او می پردازیم. اویلر که عرصه را بر خود تنگ دیده بود در سال ۱۷۶۶ به روسیه بازگشت. زمانی به روسیه رسید که بینایی خود را از دست داده بود. ۵ سال بعد خانه او طعمه حریق شد و اویلر تنها توانست جان خودش و مقداری از یادداشت های ریاضیات یش را نجات دهد.

با انجام عمل جراحی چشمش به طور کامل بیناییش را از دست داد. اما با وجود نابینایی با توجه به حافظه قوی که داشت تحقیقات خود را ادامه داد. به طوری که نیمی از آثارش را در زمان نابینایش تالیف کرد! البته در این زمینه از کمک های پسرهایش یوهان آلبرشت اویلر و کریستوف اویلر بی نصیب نبود.

همچنین کرافت و لکسل دو عضو آکادمی و ریاضیدان جوان، فاس نیز به عنوان مشاور و دستیار در آن سال ها به اویلر کمک می کردند. سرانجام در ۱۸ دسامبر ۱۷۸۳، در یک روز معمولی، که اویلر مانند سایر روزها چند درس را برای نوه هایش شرح داده بود و بعد با اکسل و فاس در مورد سیاره تازه کشف شده اورانوس به صحبت پرداخت، در حدود ساعت ۵ بعد از ظهر دچار خونریزی مغزی شد. آخرین جمله ای که به زبان آورد ” دارم میمیرم” بود و پس از آن چشم از دنیا فرو بست.

از مرگ درس بگیریم

مرگ آمدنی و اتفاق افتادنی است. هر یک از ما روزی خواهد مرد. اما شایسته و پسندیده آن است که سر بلند و با اقتدار بمیریم. زندگی را به راستی زندگی کرده باشیم و برای بهبودش تلاش کرده باشیم. آن گاه که تمام توان خویش را برای بهبود وضعیت خویش به کار ببریم مرگمان نیز دلپذیر و گوارا خواهد بود. داستان زندگی و تجربیات افراد موفق را سرمشق بگیریم و پرتوان و امیدوار به تلاش صادقانه ادامه دهیم. تلاش کردن با حرف زدن تفاوت دارد. تلاش عمل کردن است. به فعلیت در آوردن و در نتیجه آن آرمیدن است.

 

[av_productslider categories=’173,174′ columns=’3′ items=’3′ wc_prod_visible=” wc_prod_hidden=” wc_prod_featured=” wc_prod_additional_filter=” offset=’0′ sort=’0′ prod_order=” autoplay=’no’ interval=’5′ av_uid=’av-2pughm’ custom_class=”]

مطالبی که شاید دوست داشته باشید:
آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست