بیوگرافی سویچیرو هوندا کارآفرین مشهور ژاپنی

۱ دیدگاه

بی­ شک سویچیرو هوندا نیز از قافله سخت کوشی ژاپنی­ها مستثنی نیست. چشم­ بادامی که شاید به تنهایی برای اثبات پرتلاش بودن این کشور آسیایی کافی باشد. روحیه جنگجویی و شخصیت شکست­ ناپذیرش باعث شد تا تمام فراز و نشیب­های راه را تاب بیاورد و امروز به عنوان یک نماد تمام قد از خواستن و توانستن از او یاد شود.او که نه با تحصیلات آکادمیک و نه با پشتوانه مالی بلکه تنها با جسارت و پشتکار خود به میدان آمد.

او که بارها و بارها زمین خورد و دوباره روی پاهایش ایستاد و هر بار قوی­تر از پیش ظاهر شد تا بگوید امید و پشتکار با چاشنی ریسک پذیری تنها سرمایه ­اش است. با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق همراه باشید تا بیشتر با سویچیرو هوندا و موفقیت هایش آشنا شوید.

 سویچیرو هوندا

سویچیرو مثال نقضی است بر تمام ادعاهای جهان سومی که بی گمان شاهدش بوده ایم اینکه: “نسل سوخته ­ایم”  “نسل جنگ نابود شده­ ایم” و از این قسم سخنان او در بدترین جنگ تاریخ وقتی تازه صنعتش پا گرفته بود شاهد نیست و نابود شدن هر آنچه داشت شد، آیا زانوی غم بغل گرفت و گفت کار من دیگر تمام است؟ خیر او این بار مستر از پیش شروع کرد, اوضاع مردم را دید و به فکر ساختن وسیله ای افتاد که در این شرایط دردی از مردم دوا کند و همین او را دوباره به اوج رساند.

اما این تنها باری نبود که او مشق دوباره ایستادن را می نوشت. بلای طبیعی از راه رسید و خسارات و ضررهایی به شرکتش وارد کرد که چیزی از خسارات جنگ کم نداشت. اما او سویچیرو هوندا بود و این قسم مسائل به همین راحتی نمی توانست او را از پای بیندازد حتی قوی تر از گذشته اش می­ ساخت.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی ری کراک ، مالک شرکت مک دونالد

 

تولد سویچیرو هوندا

هوندا در ۱۷ نوامبر ۱۹۰۶ در روستایی از توابع هاماماتسو از توابع شهر شیزوکا ژاپن به دنیا آمد روستای کومیو که او هم مانند سویچیرو هوندا توسعه یافته و حالا با نام شهر تنریف شناخته می شود, پدرش گیاهی هوندا آهنگر و مادرش میکا بافنده بود, پدر و مادری آفریننده و خالق که شاید بهترین اثرشان سویچیرو باشد.

گیاهی هوندا تنها یک آهنگر نبود بیشتر مانند آچار فرانسه روستا به نظر می آمد,گاهی در نقش دندان‌پزشک و از آنجایی که آهنگری زبردست بود دوچرخه­ های آسیب دیده مردم را نیز تعمیر می‌کرد همین امر موجب شد تا دوچرخه ­های خراب را خریداری کند و پس از تعمیر با قیمتی مناسب‌تر بفروشد و با این کار رونقی در کارو بار ایجاد کند و همین طور هم شد و دیری نپایید که فروشگاه دوچرخه آن­ها به بزرگ­ترین فروشگاه محل تبدیل شد. در این هنگام سویچیرو نیز در لابه‌لای تعمیرات پدر شاید نهادینه شدن “ساختن” را تمرین می­کرد.

تولد سویچیرو هوندا

بیوگرافی سویچیرو هوندا و تحصیلات ابتدایی وی

سویچیرو در سال ۱۹۱۳ به مدرسه رفت او دانش آموز درس خوانی نبود,اما روحیه کنجکاوانه ­ای داشت و دنبال خلق و ابداع بود، یک­بار در مدرسه به جعل امضای والدین دست زده بود و این کار را برای هم مدرسه­ ای­ هایش هم انجام داده بود و مسئولان مدرسه متوجه این امر شده بودند  به پدرش گزارش داده بودند,گیاهی که او هم یک ژاپنی سخت گیر در امر تربیت بود یک روز تمام سویچیرو را تنبیه کرده بود.

سویچیرو که چندان دل به درس نمی­داد در خانه هم در تعمیر دوچرخه به پدرش کمک می­کرد و کار با ابزار آلات مکانیکی باعث می­شد دست و رویش همیشه کثیف باشد و در مدرسه لقب “دماغ سیاه” را به او داده بودند. او عاشق صدای موتورهای  آسیاب برنج بود به طوری که می­گوید: اگر با آن­ها فاصله داشتم چشمانم را می­بستم و با تمام وجود به صداش گوش می­دادم و اگر نزدیک بودم ساعتها به نظاره کار موتورش می­ نشستم.

محرک شروع به کار

سویچیرو در مورد اولین دیدارش با ماشین اینگونه سخن می­گوید: وقتی اولین بار اتومبیل در حال حرکت در جاده را دیدم، بدون دلیل و تنها از روی کنجکاوی  شروع به دویدن به دنبال آن کردم. حرکت اتومبیل بدون نیاز به نیروی محرکه مانند اسب و تنها با نیروی خودش، مرا را شگفت‌زده کرده بود. سویچیرو با تمام وجود به دنبال اتومبیل دوید تا این که آن را در مسیر جاده گم کرد. او در صحبت‌هایش از لحظه‌ای یاد می‌کند که لکه‌ی روغن چکیده شده از خودرو روی زمین را مانند فردی که در بیابان آب پیدا کرده، بوسیده است و همواره این لحظه را نقطه عطف زندگیش می­داند.

حالا با این تصورات از سویچیرو کودکی که علاقه­ ای به نشستن پشت نیمکت­ های مدرسه ندارد و همیشه با دست ورویی کثیف ناشی از کار در تعمیرگاه پدرش در کلاس حاضر می شد و ساعت­های متمادی به گوش دادن به صدای موتور آسیاب برنج و نگاه کردن به اجزای آن سپری می کرده,اولین بار که اتومبیل می بیند تا می­تواند از سر شگفتی دنبالش می­دود و بعد به بو کشیدن قطرات روغنی که بر جاده ریخته می پردازد؛ دیگر عجیب نیست  شنیدن اینکه وقتی آگهی استخدام شرکتی را در روزنامه دید بلافاصله دست از تحصیل کشید و به توکیو پایتخت ژاپن رفت و در سن ۱۵ سالگی به استخدام شرکت Art shokai رفت.

زندگی شخصی سویچیرو هوندا

 او در سال ۱۹۳۵ ازدواج کرد و همسرش حسابدار شرکتش بود و در اکثر سفرها او همراه سویچیرو بود. حاصل این ازدواج ۴ فرزند بود که معروف­ترین آن­ها هیروتوشی هوندا مالک شرکت Mugen است.

درخواست او از سوی شرکت Art shokai پذیرفته شد. او در ابتدا به عنوان شاگرد گاراژ مسئولیت­های ناچیزی چون نظافت و پذیرایی را بر عهده داشت. اما کمم یوزو ساکاکیبارا صاحب کارخانه که علاقه شدید و توانایی سویچیرو را می­دید تعمیرات مکانیکی و مهارت برخورد با مشتری را به او یاد داد. این شرکت در آن زمان که مردم عادی قدرت خرید اتومبیل را داشتند به کار اتومبیل های مسابقه ای هم مشغول بود و این کار تجربیات مفیدی را در اختیار هوندا قرارداد همچنین آنها مشتری هایی داشتند که ماشین هایی از کارخانه های معتبر دنیا برای تعمیر نزد آن­ها می آوردند و این­ها مهارت­ سویچیر هوندا را افزایش داد.

هوندای ۲۰ ساله که به دلیل کوررنگی از خدمت سربازی معاف شده بود تصمیم گرفت به طور مستقل کار کند و به همین خاطر یک شعبه از شرکت شوکای را در شهر هاماتسو تاسیس کرد. او باز هم اولین بود و این بار اولین شاگرد ساکاکیبارا به حساب می آمد که کسب و کار مستقل دایر کرده است. آن­ها کم کم تعداد ۳۰ کارمند استخدام کردند و به تولید کامیون­ های کمپرس و بهینه سازی اتوبوسان مسافربری بری مشغول بودند.

اما هوندا آدم ماندن در یک وضعیت و درجا زدن نبود و علیرغم پیشرفت تصمیم گرفت با همکاری شرکت شوکای کسب و کار جدیدی را راه بیاندازد. آن­ها شرکت Tokai Seiki Heavy Industry را تاسیس کردند.هوندا که شب­ها در کارخانه قدمی کار می­کرد و شب­ها بر روی پروژه های طراحی و تولید رینگ و پیستون مشغول بود  فقدان تحصیلات آکادمیک را احساس کرد و تصمیم گرفت  در موسسه آموزش ­های صنعتی هاماتسو ثبت نام کند.

زندگی شخصی سویچیرو هوندا

بیوگرافی سویچیرو هوندا و تحصیلات عالیه وی

اما حتی این احساس نیاز هم نتوانست او را با تئوریات بدون تجربه آشتی دهد او که نه یادداشتی برمی­داشت و نه در امتحانات شرکت می­کرد از سمت مدیر مدرسه به خاطر شرکت نکردن در امتحانات دعوت به ترک مدرسه شد! به گفته خودش تحصیلات صرف برای مدرک ارزشش برای او کمتر از یک بلیط سینما بود و از حرف­های مدیر هم بر می آشفت.

در آن سال­ها سیستم تشکیل شبکه­ای گاکوباتسو موسوم به “پسران خوب قدیم در ژاپن مرسوم بود که سویچیرو همیشه از آن با احساس تحقیر شدگی فراوان یاد می کند زیرا معتقد بود این سیستم به جای تمرکز بر توانایی­ ها و استعدادهای فردی بر مدرسه ای که افراد از آن فارغ و تحصیل شده­اند اهمیت میدهد.

گرچه در ابتدا از ۵۰ نمونه ای که برای شرکت تویوتا فرستاده بود تنها ۳ نمونه مورد قبول واقع شد اما بعد از آن در این راستا بسیار موفق شد و حالا او بزرگترین تولید کننده قطعات شرکت تویوتا و شرکت هواپیماسازی ناکاجیما را به خود اختصاص داده بود. اما پاگرفتن شرکت و قدرت آن دیری نپایید و در سال ۱۹۴۱ ژاپن وارد جنگ شد  و این تنها شرکت هوندا نبود که در شعله های آتش جنگ جهانی می­سوخت که شهر هاماماتسو هم به کل از آن آتش  در امان نبود.

دانلود کتاب بیوگرافی افراد موفق

غلبه بر ناملایمات و محدودیت ها

سال­ های ویرانی پس از جنگ فرا رسیده بود حالا که همه چیز سهمیه بندی و به اندازه محدود وجود داشت خود هندا هم سوخت کافی برای اتومبیلش نداشت به فکر ساختن سوخت ترکیبی افتاد و موفق هم شد ولی در این مدت که از دوچرخه اش بیشتر برای حمل و نقل استفاده می کرد به این فکر افتاد که موتوری را بر روی دوچرخه­ اش سوار کند و با این کار اولین موتورسیکلت دنیا را با نام خودش ثبت کرد. اما دیری نپایید که زلزله باقیمانده کارخانه اش را نابود کرد ولی حتی آن هم نتوانست هوندا را از تلاش باز ایستادن.

تولد شرکت هوندا

در سال ۱۹۵۸ هوندا سهام شرکت توکای سیکی را به شرکت تویوتا فروخت و و خودش مرکز تحقیقات فنی هوندا را تاسیس کرد مراکزی که بعدا به هوندا موتور تغییر نام داد. سویچیر هوندا سرمایه گذار مطمئنی را یافت و دیگر خودش تمام تمرکزش را بر روی کارهای مهندسی گذاشت. تاکایو فوجیساوا هم مانند هوندا شخصیت بلند پرواز و ریسک پذیری داشت ترکیه که گرچه در ابتدا تا مرز نابودی شرکت پیش رفت اما نهایتا هوندا موتور را به اولین شرکت تولید کننده موتور در ژاپن تبدیل کرد.

در کنار توسعه و پیشرفت فنی و مالی شرکت هوندا موتور, این شرکت در امر مدیریت هم انقلابی به پا کرده بود سوییچ که در سبک مدیریتی خودش بیش از هرچیز بر توانایی­ های فردی برای ارتقاء اعتقاد داشت تا طی کردن سلسله مراتب افراد شایسته را روز به روز شناسایی و در جایگاه درست قرار می­داد،او در تمام سال­ های کاری خود هیچ یک از آشنایانش را در پست مقامی خاص قرار نداد.

تولد شرکت هوندا

تولید موتور سیکلت هوندا

حالا هوندا تنها با عرضه و تولید موتورسیکلت  ارضا نمی­شد و تصمیم گرفت رویای کودکی خود تولید اتومبیل را به واقعیت تبدیل کند. دور از پیش بینی نبود که در این زمینه هم به سرعت قله های موفقیت را در می ­نوردد او در ابتدا مقام سوم را در تولید خودرو در ژاپن به دست آورد ولی دیری نپایید که نه تنها مقام اول ژاپن که خودروسازی خود را به آمریکا هم توسعه داد و HONDA ACCORD در پایان دهه ۸۰ به پرفروش ترین خودرو آمریکا تبدیل شد.

هوندا که در طول ۶۵ سال مدیریت شرکتش هیچ خودرویی نمانده بود امتحان نکند در سال ۱۹۷۳ بازنشسته شد و به سمت معاونت اتاق بازرگانی توکیو و صنعت اتومبیلرانی ژاپن منصوب شد. سرانجام این اسطوره سامورایی با کوله باری از افتخارات از جمله دکترای افتخاری از دانشگاه­های فنی میشیگان ایالات اوهایو, بالاترین مقام ژاپن یعنی روبان آبی, با ۴۷۰ اختراع و ۱۵۰ پتنت ثبت تاجری که با۳۲۰۰ دلار پا به عرصه گذاشت و در نهایت شرکتی تاسیس کرد که درآمد ماهانه اش بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار بود در ۵ آگوست ۱۹۹۱ چشم از دنیا فرو بست. با مرگ وی نیز بیوگرافی سویچیرو هوندا به پایان رسید.

الگوبرداری از افراد موفق

هوندا موفق شد چون به کارش علاقه و اشتیاق وافر داشت. با مطالعه بیوگرافی سویچیرو هوندا به این نتیجه رسیدیم که تلاش و پشتکار همراه با اشتیاق و شور وافر نیازهای ضروری برای غلبه بر مشکلات و محدودیت ها و رسیدن به پیروزی است. هر کس که به کارش علاقه مند باشد و جهت رسیدن به آن تلاش آگاهانه و هدفمند و مستمر داشته باشد، موفق خواهد شد. بیوگرافی سویچیرو هوندا مصداق بارز این قانون جهانی است که تلاش مداوم و علاقه می تواند هر مشکلی را پیش روی بردارد و مسیر موفقیت را صاف و هموار نماید. اگر می خواهید با بیوگرافی افراد موفق بیشتر آشنا شوید همین حالا کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان را از سایت گرداب جذب خریداری نمایید و از خواندن آن لذت ببرید.

5 1 رای
امتیاز
دنبال کردن
Notify of
guest
1 نظرات همراهان گرداب جذب
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
نیما سلیمی

چه قشنگ بود👌🏻👏🏻من موتورم هونداست ولی سرگذشتشو نمیدونستم برام خیلی جالب و جذاب بود هوندا هم ‌پشتکار خوبی داشته هم اراده الان ما جنگ زده بودیم بجاش غصه میخوردیم چحوری فکرشون اینجوری خوب کار میکنه

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست