بیوگرافی جانی آیو بزرگترین طراح محصولات اپل

سر جاناتان آیو (معروف به جانی آیو) مدیر طراحی محصولات اپل، شخصی که بدون دانستن نام او، بسیاری از مردم به خاطر طراحی های خلاقانه اش در دنیای دیجیتال مبهوت کارهایش شده اند.

تولد جانی آیو

جانی آیو در ۲۷ فوریه ۱۹۶۷ در چینگفورد لندن به دنیا آمد. پدرش مایکل آیو، نقره ساز و پدربزرگش یک مهندس بود. جانی تحصیلات ابتدایی خود را در چینگفورد و سپس تحصیلات متوسطه اش را در دبیرستان «والتون» استفورد گذراند. علاقه ی او به خودروها در زمان تحصیلات متوسطه اش آشکار شد.  همین علاقه باعث تغییر مسیر او در تحصیل و کار به سمت طراحی شد.

جانی دوره های متعدد طراحی خودرو را با پایان یافتن تحصیلات دبیرستان و ترک والتون، امتحان کرد. دوره ی آموزشی دانشکده ی سلطنتی هنر از مجموعه دوره هایی بود که جانی آن را تجربه کرد ولی او را جذب نکرد. از این رو جانی آیو برای تحصیل در زمینه طراحی صنعتی به نیوکاسل و دانشکده پلی تکنیک آنجا رفت و در سال ۱۹۸۹ با رتبه ی ممتاز، مدرک کارشناسی هنر خود را از این دانشگاه اخذ کرد. طراحی سمعک یکی از تجربیات تحصیلی جانی در کنار دیگر تجربیاتش می باشد که هم اکنون  در موزه ی طراحی لندن از آن نگهداری می شود.

جانی آیو بعد از فارغ التحصیلی به این فکر افتاد که طراحی را در زمینه ای تخصصی ادامه دهد، از این رو جانی، جذب گرایش طراحی محصول شد و در نهایت به استخدام آژانس طراحی «Roberts Weaver» در آمد.

بیوگرافی جانی آیو

بیوگرافی جانی آیو

زندگی شخصی جانی آیو

جانی آیو با هیثر پگ که یک نویسنده و تاریخ شناس بریتانیایی است، در ۱۹۸۷ ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو پسر دوقلو می باشد. محل زندگی خانواده ی جانی پاسیفیک هایتس سانفرانسیسکو می باشد.

جانی آیو به حضور در اجتماع علاقه ی زیادی نشان نمی دهد و تا حدودی مرگ استیو جابز روحیه او را تضعیف کرده است. چرا که نمی تواند مرگ بهترین دوست و همکارش را باور کند. از طرفی هم جابز، از جانی آیو در مصاحبه ای با عنوان شریک معنوی خود در اپل  یاد کرده است.

الگو برداری جانی آیو از بزرگان طراحی صنعتی

جانی آیو یا همان جاناتان آیو، در تغییرات بنیادی طراحی محصولات الکترونیکی با محصولات و طراحی های بسیاری که داشته، نقشی بسیار مهم را ایفا کرده است. در این مسیر بزرگان طراحی صنعتی کسانی هستند که آیو از آن ها الگو گرفته است، چرا که بزرگ ترین طراحان تاریخ هم بدون الگو نبوده اند. آن طور که از برخی طراحی های آیو مشخص است، دیتر میز (مدیر طراحی محصولات براون) الگوی اصلی آیو بوده است.  آیو اصولی مانند « زیبایی در عین سادگی» و « پیروی فرم از کاربرد» را در کارهای خود به کار می برد از این رو تمام طرح های وی بسیار محبوب هستند.

 

[av_image src=’https://gerdabjazb.com/wp-content/uploads/2019/10/bio-1030×233.png’ attachment=’7631′ attachment_size=’large’ align=’center’ styling=” hover=” link=’product,6993′ target=’_blank’ caption=’yes’ font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ copyright=” animation=’no-animation’ av_uid=’av-3p87mn’ custom_class=” admin_preview_bg=”] دانلود کتاب زندگی نامه افراد موفق
[/av_image]

 

فعالیت های جانی آیو

 Roberts Weaver اولین شرکتی بود که آیو به مدت یک سال در آن فعالیت داشت و پس از آن یک استارت آپ طراحی به نام Tangerine او را به استخدام خود در آورد. آیو در این شرکت به انجام طراحی های متنوع بسیاری همچون دستگاه دریل و مسواک، اجاق مایکروویو و سرویس بهداشتی پرداخت. این دوران با ناامیدی هایی برای او به همراه بود، چرا که در یکی از طراحی هایش با نارضایتی مشتری روبه رو شد. مشتری به این دلیل که  طرح او بیش از حد مدرن و بسیار گران بود آن را رد کرد. به همین خاطر آیو دیگر علاقه ای به طراحی برای مشتریانی که با اصول طراحی او موافق نبودند خسته شد.

آیو مدتی در طراحی کامپیوترهای Power Book شرکت اپل، به عنوان مشاور طراحی در این شرکت مشغول به کار بود. اپل در آن زمان از مشتریان شرکت Tangerine بود. آیو به اپل بسیار علاقه مند بود و اپل هم به مدت دو سال در تلاش بود به صورت تمام وقت آیو را به استخدام خود در بیاورد اما این تلاش ها با موفقیت همراه نبود. اما سرانجام  در سال ۱۹۹۲ آیو به صورت تمام وقت به استخدام شرکت اپل درآمد.

معاون شدن آیو

آیو دستیار دیجیتال نیوتون و Message 110 را در سال های ابتدایی ورودش به اپل طراحی کرد. اما آیو کمی قبل از بازگشت استیو جابز به اپل، کارهای استعفای خود را انجام داده بود. مدیر شرکت اپل با این منطق که اپل شرکتی تاریخ ساز خواهد شد، آیو را متقاعد کرد که در شرکت اپل بماند. معاونت بخش طراحی صنعتی در سال ۱۹۹۷ به جانی آیو سپرده شد. در پی آن مدیریت تیم طراحی بسیاری از محصولات سخت افزاری اپل به عهده او گذاشته شد.

طراحی آی مک اولین پروژه جدی او در شرکت اپل بود، که مسیر طراحی، محصولاتی همچون آیپد، آیفون و آیپد را برای او هموار کرد.

 

[av_button_big label=’دانلود کتاب صوتی چگونه از قدرت کلاممان استفاده کنیم جول اوستین’ description_pos=’below’ link=’manually,https://gerdabjazb.com/audiobook/قدرت-کلام-جول-اوستین/ ‘ link_target=’_blank’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ custom_font=’#ffffff’ color=’custom’ custom_bg=’#ff0000′ color_hover=’theme-color’ custom_bg_hover=’#444444′ av_uid=’av-2wrowv’ custom_class=” admin_preview_bg=”] چگونه از قدرت کلاممان به نفع خود استفاده کنیم ، عنوان یکی از بهترین سخنرانی های جول اوستین است که در آن به بررسی قدرت سخنوری و کلام می پردازد. جول اوستین یکی از بزرگترین سخنران های جهان است که در حوزه موفقیت و روانشناسی، انگیزه بخشی و مفاهیم معنوی به سخنرانی می پردازد. در این سخنرانی که اکنون به صورت کتابی جمع آوری شده است، وی بر این اصل مهم تاکید دارد که قدرت کلام انسان می تواند بطور مستقیم بر زندگی وی تاثیر بگذارد.
[/av_button_big]

 

 

 

بیوگرافی جانی آیو و طراح شدن او

در سال های مدیریت استیو جابز در اپل، طراحی بخش بسیار مهم تولید محصولات بود از این رو جانی آیو توانست طرح های بسیار شگفت انگیزی را ارائه دهد. او تنها طراحی است که در شرکت اپل به صورت اختصاصی یک دفتر طراحی دارد، که به بررسی و نظارت کار های تیم طراحی خود در این دفتر می پردازد. این دفتر که با نام مکعب شیشه ای شناخته می شود و فقط تیم ۱۵ نفره ی طراحان و مدیران رده بالای اپل، حق ورود به آن را دارند، به تجهیزات امنیتی و شیشه های پوشیده مجهز می باشد.

تمامی طرح های مفهومی و طرح ها و نمونه های اولیه در این دفتر قرار دارند و این در حالی است که حق ورود به این دفتر به فرزندان آیو هم داده نشده است. جابز معتقد بوده است که بعد از خودش آیو بیشترین قدرت عملکرد را در شرکت اپل دارد.

جانی آیو در ۲۹ اکتبر سال ۲۰۱۲ به سمت مدیریت طراحی رابط کاربری شرکت اپل رسید و سرانجام  در سال ۲۰۱۵ به عنوان مدیر طراحی محصولات اپل برگزیده شد.

دانشکده ی سلطنتی هنر

در لندن ریاست افتخاری دانشکده ی سلطنتی هنر به عنوان یک پست مدیریتی در کنار دیگر پست هایش به مدت ۵ سال از اول جولای ۲۰۱۷ به او اهدا شده است. وظیفه ی او در این پست، شرکت در جلسات تصمیم گیری برای اداره و مدیریت دانشکده می باشد. همچنین اهدای مدارک دانشگاهی در جشن های فارغ التحصیلی، شرکت در جلسات هیئت علمی و ریاست کمیته نظارت دانشکده به عهده آیو می باشد.

او در مورد این پست افتخاری چنین می گوید: رابطه با دانشکده سلطنتی هنر برای من بسیار خوشحال کننده است، چرا که طراحان بسیاری از این دانشکده تاثیر عمیق گرفته اندو من همیشه آن ها را تحسین می کنم. بیوگرافی جانی آیو را با جملاتی برگزیده از این طراح صنعتی موفق دنبال نمایید.

جملات برگزیده از جانی آیو

هر محصولی هر چقدر که زیبا باشد ولی کارایی نداشته باشد زشت است.

در مراحل اولیه طراحی تغییرات کوچک منجر به خلق محصولی کاملا متفاوت می شود.

بدون اشتباه و آزمایش های متعدد، چیزی بر دانسته هایتان افزوده نمی شود.

چیزی جادویی است که کاربردش فراتر از درک شما باشد.

سادگی در طراحی به معنای نظم دادن به پیچیدگی است و سادگی واقعی چیزی بیش از حذف طراحی های اضافه است.

الگوبرداری از بیوگرافی جانی آیو

افراد موفق الگوهای مناسبی برای همه کسانی هستند که دوست دارند در زندگی، کار و جامعه موفقیت را از آن خود کنند. با مطالعه بیوگرافی جانی آیو به این نتیجه میرسیم که مسیر موفقیت همیشه هموار نیست و ناملایماتی در مسیر قد اعلم می کند. ساده کردن پیچیدگی ها و از بین بردن پر و بال اضافه برنامه و طرح، درسی است که  از جان آیو گرفتیم. این درس یک قانون ثابت در مسیر موفقیت است.

 

[av_productslider categories=’173,174′ columns=’4′ items=’4′ wc_prod_visible=” wc_prod_hidden=” wc_prod_featured=” wc_prod_additional_filter=” offset=’0′ sort=’0′ prod_order=” autoplay=’no’ interval=’5′ av_uid=’av-292n1b’ custom_class=”]

مطالبی که شاید دوست داشته باشید:
آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست