بیوگرافی جانی آیو بزرگترین طراح محصولات اپل

2 دیدگاه

سر جاناتان آیو (معروف به جانی آیو) مدیر طراحی محصولات اپل، شخصی که بدون دانستن نام او، بسیاری از مردم به خاطر طراحی های خلاقانه اش در دنیای دیجیتال مبهوت کارهایش شده اند.

جانی آیو در 27 فوریه 1967 در چینگفورد لندن به دنیا آمد. پدرش مایکل آیو، نقره ساز و پدربزرگش یک مهندس بود. جانی تحصیلات ابتدایی خود را در چینگفورد و سپس تحصیلات متوسطه اش را در دبیرستان «والتون» استفورد گذراند. علاقه ی او به خودروها در زمان تحصیلات متوسطه اش آشکار شد.  همین علاقه باعث تغییر مسیر او در تحصیل و کار به سمت طراحی شد.

جانی دوره های متعدد طراحی خودرو را با پایان یافتن تحصیلات دبیرستان و ترک والتون، امتحان کرد. دوره آموزشی دانشکده سلطنتی هنر از مجموعه دوره هایی بود که جانی آن را تجربه کرد ولی او را جذب نکرد. از این رو جانی آیو برای تحصیل در زمینه طراحی صنعتی به نیوکاسل و دانشکده پلی تکنیک آنجا رفت و در سال 1989 با رتبه ی ممتاز، مدرک کارشناسی هنر خود را از این دانشگاه اخذ کرد. طراحی سمعک یکی از تجربیات تحصیلی جانی در کنار دیگر تجربیاتش می باشد که هم اکنون  در موزه طراحی لندن از آن نگهداری می شود. جانی آیو بعد از فارغ التحصیلی به این فکر افتاد که طراحی را در زمینه ای تخصصی ادامه دهد، از این رو جانی، جذب گرایش طراحی محصول شد و در نهایت به استخدام آژانس طراحی «Roberts Weaver» در آمد.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی اورسولا برنز مدیرعامل شرکت زیراکس

زندگی شخصی جانی آیو

جانی آیو با هیثر پگ که یک نویسنده و تاریخ شناس بریتانیایی است، در 1987 ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو پسر دوقلو می باشد. محل زندگی خانواده جانی پاسیفیک هایتس سانفرانسیسکو می باشد.

جانی آیو به حضور در اجتماع علاقه زیادی نشان نمی دهد و تا حدودی مرگ استیو جابز روحیه او را تضعیف کرده است. چرا که نمی تواند مرگ بهترین دوست و همکارش را باور کند. از طرفی هم جابز، از جانی آیو در مصاحبه ای با عنوان شریک معنوی خود در اپل  یاد کرده است.

زندگی شخصی جانی آیو

الگو برداری جانی آیو از بزرگان طراحی صنعتی

جانی آیو یا همان جاناتان آیو، در تغییرات بنیادی طراحی محصولات الکترونیکی با محصولات و طراحی های بسیاری که داشته، نقشی بسیار مهم را ایفا کرده است. در این مسیر بزرگان طراحی صنعتی کسانی هستند که آیو از آن ها الگو گرفته است، چرا که بزرگ ترین طراحان تاریخ هم بدون الگو نبوده اند. آن طور که از برخی طراحی های آیو مشخص است، دیتر میز (مدیر طراحی محصولات براون) الگوی اصلی آیو بوده است.  آیو اصولی مانند « زیبایی در عین سادگی» و « پیروی فرم از کاربرد» را در کارهای خود به کار می برد از این رو تمام طرح های وی بسیار محبوب هستند.

فعالیت های جانی آیو

 Roberts Weaver اولین شرکتی بود که آیو به مدت یک سال در آن فعالیت داشت و پس از آن یک استارت آپ طراحی به نام Tangerine او را به استخدام خود در آورد. آیو در این شرکت به انجام طراحی های متنوع بسیاری همچون دستگاه دریل و مسواک، اجاق مایکروویو و سرویس بهداشتی پرداخت. این دوران با ناامیدی هایی برای او به همراه بود، چرا که در یکی از طراحی هایش با نارضایتی مشتری روبه رو شد. مشتری به این دلیل که  طرح او بیش از حد مدرن و بسیار گران بود آن را رد کرد. به همین خاطر آیو دیگر علاقه ای به طراحی برای مشتریانی که با اصول طراحی او موافق نبودند خسته شد.

آیو مدتی در طراحی کامپیوترهای Power Book شرکت اپل، به عنوان مشاور طراحی در این شرکت مشغول به کار بود. اپل در آن زمان از مشتریان شرکت Tangerine بود. آیو به اپل بسیار علاقه مند بود و اپل هم به مدت دو سال در تلاش بود به صورت تمام وقت آیو را به استخدام خود در بیاورد اما این تلاش ها با موفقیت همراه نبود. اما سرانجام  در سال 1992 آیو به صورت تمام وقت به استخدام شرکت اپل درآمد.

فعالیت های جانی آیو

معاون شدن آیو

آیو دستیار دیجیتال نیوتون و Message 110 را در سال های ابتدایی ورودش به اپل طراحی کرد. اما آیو کمی قبل از بازگشت استیو جابز به اپل، کارهای استعفای خود را انجام داده بود. مدیر شرکت اپل با این منطق که اپل شرکتی تاریخ ساز خواهد شد، آیو را متقاعد کرد که در شرکت اپل بماند. معاونت بخش طراحی صنعتی در سال 1997 به جانی آیو سپرده شد. در پی آن مدیریت تیم طراحی بسیاری از محصولات سخت افزاری اپل به عهده او گذاشته شد. طراحی آی مک اولین پروژه جدی او در شرکت اپل بود، که مسیر طراحی، محصولاتی همچون آیپد، آیفون و آیپد را برای او هموار کرد.

بیوگرافی جانی آیو و طراح شدن او

در سال های مدیریت استیو جابز در اپل، طراحی بخش بسیار مهم تولید محصولات بود از این رو جانی آیو توانست طرح های بسیار شگفت انگیزی را ارائه دهد. او تنها طراحی است که در شرکت اپل به صورت اختصاصی یک دفتر طراحی دارد، که به بررسی و نظارت کار های تیم طراحی خود در این دفتر می پردازد. این دفتر که با نام مکعب شیشه ای شناخته می شود و فقط تیم 15 نفره ی طراحان و مدیران رده بالای اپل، حق ورود به آن را دارند، به تجهیزات امنیتی و شیشه های پوشیده مجهز می باشد.

تمامی طرح های مفهومی و طرح ها و نمونه های اولیه در این دفتر قرار دارند و این در حالی است که حق ورود به این دفتر به فرزندان آیو هم داده نشده است. جابز معتقد بوده است که بعد از خودش آیو بیشترین قدرت عملکرد را در شرکت اپل دارد. جانی آیو در 29 اکتبر سال 2012 به سمت مدیریت طراحی رابط کاربری شرکت اپل رسید و سرانجام  در سال 2015 به عنوان مدیر طراحی محصولات اپل برگزیده شد.

بیوگرافی جانی آیو و طراح شدن او

دانشکده سلطنتی هنر

در لندن ریاست افتخاری دانشکده ی سلطنتی هنر به عنوان یک پست مدیریتی در کنار دیگر پست هایش به مدت 5 سال از اول جولای 2017 به او اهدا شده است. وظیفه ی او در این پست، شرکت در جلسات تصمیم گیری برای اداره و مدیریت دانشکده می باشد. همچنین اهدای مدارک دانشگاهی در جشن های فارغ التحصیلی، شرکت در جلسات هیئت علمی و ریاست کمیته نظارت دانشکده به عهده آیو می باشد.

او در مورد این پست افتخاری چنین می گوید: رابطه با دانشکده سلطنتی هنر برای من بسیار خوشحال کننده است، چرا که طراحان بسیاری از این دانشکده تاثیر عمیق گرفته اندو من همیشه آن ها را تحسین می کنم. بیوگرافی جانی آیو را با جملاتی برگزیده از این طراح صنعتی موفق دنبال نمایید.

جملات برگزیده از جانی آیو

  • هر محصولی هر چقدر که زیبا باشد ولی کارایی نداشته باشد زشت است.
  • در مراحل اولیه طراحی تغییرات کوچک منجر به خلق محصولی کاملا متفاوت می شود.
  • بدون اشتباه و آزمایش های متعدد، چیزی بر دانسته هایتان افزوده نمی شود.
  • چیزی جادویی است که کاربردش فراتر از درک شما باشد.
  • سادگی در طراحی به معنای نظم دادن به پیچیدگی است و سادگی واقعی چیزی بیش از حذف طراحی های اضافه است.

کتاب بیوگرافی افراد موفق

الگوبرداری از بیوگرافی جانی آیو

افراد موفق الگوهای مناسبی برای همه کسانی هستند که دوست دارند در زندگی، کار و جامعه موفقیت را از آن خود کنند. با مطالعه بیوگرافی جانی آیو به این نتیجه میرسیم که مسیر موفقیت همیشه هموار نیست و ناملایماتی در مسیر قد اعلم می کند. ساده کردن پیچیدگی ها و از بین بردن پر و بال اضافه برنامه و طرح، درسی است که  از جان آیو گرفتیم. این درس یک قانون ثابت در مسیر موفقیت است.

5 1 رای
امتیاز
دنبال کردن
Notify of
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
ارشیا علیمی

واقعاا جانی ایو طراحی های زیبایی برای شرکت اپل کرده و تو توسعه و شکوفایی این شرکت نقش بزرگی داشته و این شرکت بخاطر فعالیت هایی ارزشمند ایشونه که هنوزم که هنوزه جزء بهترین هاست

نیما هوشیاری

من این حرفه جانی ایو رو خیلی دوست داشتم که میگفت هر محصولی هر چقدرم که زیبا باشه ولی اگه کارایی نداشته باشه زشت است
درمورد انسان ها هم صدق میکنه هر چقدر زیبا باشی مهم نیست مهم باطنه انسان که زیبا باشه

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست