بیوگرافی باتیستا فارینا بزرگ ترین طراح اتومبیل در جهان

4 دیدگاه

باتیستا فارینا کسی که خلاقیت از اصول اولیه کارهایش به شمار می آید. هنوز هم خیلی ها با مرور کارهای باتیستا فارینا به وجد می آیند و از آنها بوی کهنگی نمی شنوند. اعتماد به نفس مثال زدنی و خودباوری مستحکم باتیستا که از توانای های سرشارش نشأت می گرفت که در رسیدن او به نامی پرآوازه در صنعت خودرو بی تأثیر نبوده است. نام باتیستا همواره با خودروهای بعد از جنگ جهانی دوم به زبان آورده می شود.

او موسس شرکت Carozeria Pininfarina است که آن را در سال 1930 تاسیس کرد و بعد از مرگش پسرش سرجیو تا سال 2012 مدیریت آن را بر عهده داشت.  پس از آن این شرکت معتبر به یادگار مانده از باتیستا توسط پائولو پینی فارینا و اسلیو انگوری اداره می شود. باتیستا طراح بسیاری از خودروهای مدرن بعد از جنگ جهانی به حساب می آید. در این مقاله ار مجموعه مقالات زندگینامه افراد موفق قصد داریم به معرفی باتیستا فارینا بپردازیم و شما را بیشتر با موفقیت ها و دستاوردهای وی آشنا سازیم.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی جانی آیو بزرگترین طراح محصولات اپل

سال های تولد و دوره نوجوانی باتیستا 

این مرد خلاق دنیای اتومبیل در دوم نوامبر سال 1893 در تورین منطقه کورتانیدزه ایتالیا به دنیا آمد. خانواده باتیستا بسیار پرجمعیت بود و او یازدهمین فرزند این خانواد به شمار می آمد. در خانه او را پینین می خواندند که به معنای کوچکترین است. پینین کوچک دیری نپایید که آوازه بزرگیش به سراسر جهان پیچید. او سر و کله زدن با اتومبیل را از 12 سالگی در فروشگاه بدنه اتومبیل برادرش جیووانی آغاز کرد.

شرکت جیووانی برادر باتیستا  Stabilimento Industriali Farina نام داشت و می توان آن را محل تولد ایده های خارق العاده باتیستا دانست. شروع درخشش این فارینای کوچک زیاد طول نکشید و دیری نپایید که در هفده سالگی او طرحی برای خودرو شرکت فیات با نام فریاد زیر را ارائه داد و برای توضیحات طرحش آنجا حاضر شد.

زمانی که جیووانی آنیلی نظر خود باتیستا را در مورد طرحش پرسید او با اعتماد به نفس راسخش پاسخ داد که: طراحی خودش را بسیار بیشتر از طراحی شرکت فیاد می پسندد. این پاسخ جسورانه آن هم از شخصی تازه کار که حتی طرحش را قابل مقایسه با طرح های مشهور و پرآوازه شرکت فریاد نمی داند و ادعا می کند بسیار بالاتر از آن است نشانگر توانایی بود که او در درون خود حس کرده بود. به همین دلیل شرکت فیات تولد ایده پردازی نو را در او احساس کرد و از همین رو جایزه کمیسیون طراحیش را به باتیستا داد.

سال های تولد و دوره نوجوانی باتیستا 

شروع فعالیت حرفه ای باتیستا

باتیستا فارینا پس از آن هم برای مدتی دیگر در شرکت برادرش مشغول به کار شد تا هرآنچه را از دانش و تجربه و آزمون خطا لازم باشد به دست بیاورد و با خیال آسوده تر به فکر راه اندازی شرکت طراحی خودش باشد. در خلال جنگ جهانی اول او علمش را در راستای کمک به تجهیزات جنگی کشورش به کار برد و به صورت شخصی مدیریت تولید هواپیماها آموزشی Avica را بر عهده گرفت و برای این کارش از سمت وزارت نیروی هوایی کشورش تقدیر نامه دریافت کرد.

یکی از سفرهای مهمی که در افزایش ایده های باتیستا نقش به سزایی داشت سفر او به آمریکا در سال 1920 بود. گرچه در ابتدا به عنوان سفری گردشگرانه قصد رفتن به آمریکا را داشت اما در آنجا به مطالعه صنایع پیشرفته این کشور پرداخت. آمریکا کشوری روبه رشد بود و برای باتیستا جوان که سودای تأسیس شرکت را در سر می پروراند و می خواست علاقه اش را در مسیر روبه جلو درست هدایت کرده باشد، منبع الهام قوی بود تا تلاشش را هرچه بیشتر کند.

او در همین سفرش و در شهر دیترویت با هنری فورد ملاقات کرد و هنری که بوی ظهور شخصیتی بزرگ را در دنیای اتومبیل احساس کرده بود، از فارینا خواست تا در آمریکا بماند و در شرکت او یعنی فورد موتور مشغول به کار شود اما باتیستا که برنامه هایی در سر می پروراند قبول نکرد و به کشور خودش بازگشت.

زندگی شخصی و ازدواج باتیستا فارینا

پس از سفر باتیستا فارینا به آمریکا او ازدواج کرد و حاصل این ازدواج دو فرزندش بودند که اولین آن ها یعنی جیانا در سال 1922 به دنیا آمد و دومین فرزندش سرجیو با فاصله چهار سال در سال 1926 به دنیا آمد. باتیستا به مسابقات اتومبیل رانی هم علاقه داشت و در آنها نیز شرکت می کرد. در مسابقه ای که در سال 1921 مقام اول را کسب کرد و رکوردی که از خود به جای گذاشت تا 11 سال بعد هم شکسته نشد.

کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

تاسیس شرکت پینین فارینا

بالاخره سال بنا نهادن سنگ بنای آرزوهای باتیستا فارینا در سال 1930 فرا رسید. او که حالا با تجربه و دانش فراوانی از کار در شرکت خودرو سازی برادرش و شرکت در مسابقات اتومبیل رانی به دست آورده بود با دست پر در ابتدای راه تحقق آرزو هایش ایستاد. باتیستا فارینا شرکتش را با نام کارتیزریا پینین فارینا در همان سال بنا نهاد و از جمله سرمایه گذاران شرکت لانچیا و عموی ثروتمندش بود.

همانطور که در ابتدای بیوگرافی باتیستا فارینا ذکر شد او به زادگاهش تعهد خاطر داشت و همین تعهد را می توان در بنا نهادن اولین دفتر و فروشگاهش در تورین دانست. باتیستا برای شروع تمام تمرکزش را بر روی علاقه و تواناییش یعنی طراحی بدنه خودرو قرارداد. همین امر باعث شد که به سرعت هم پیشرفت کند و پر آوازه شود که تنها رقیب جدیدش در آن سال ها شرکت Carrozzeria Touring به حساب می آمد.

او که از دل ایتالیا برخاسته بود با طراحی مناسب با وسیله مردم آنجا یعنی خطوط بدون شکست افقی آشنایی کامل داشت و در آن زمان بر روی شاسی اتومبیل های فیات، آلفارومئو، ایزوتا فراچینی کار کرد.

تاسیس شرکت پینین فارینا

دستاوردها و موفقیت های باتیستا فارینا

موزه اتومبیل شهر نیویورک یکی از گنجینه دارها در این صنعت به حساب می آید که دو اثر از آثار به یاد ماندنی باتیستا را در خود دارد. یکی از این گنجینه ها خودرو Cisitalia است که به نماد خودروسازی پس از جنگ جهانی شناخته شده است و باتیستا فارینا شاسیش را هم خودش طراحی کرد و تمام مراحل ساخت تا اجرا را به طور کامل زیر نظر داشته است. دیگری خودرو Sigma است که این اثر او هم به خاطر طراحی دقیق برای حفظ امنیت جان راننده مشهور شده است.

جسارت و شجاعت فارینا برای نمایش هنر ذاتیش وقتی به اوج خود رسید که بعد از جنگ جهانی دوم نمایشگاه خودرو در پاریس برگزار شد. مسئولین نمایشگاه به دلیل اینکه کشور باتیستا فارینا از نیروهای محور بود اجازه ورود کارهای او را به نمایشگاه ندادند. اما فارینا جسورتر از این بود که به این ممانعت ها تن دهد، بنابراین همراه پسرش سرجیو با دو خودرو طراحی شده جدیدش که خودرو آلفا رومئو 2500 و لانچیا آپریلیا بود به سمت نمایشگاه به راه افتادند. اگرچه از ورودشان به داخل نمایشگاه جلوگیری شد اما با پارک کردن در جلو نمایشگاه هم آن ها توانستند نگاه تحسین برانگیز بازدیدکنندگان را به خود جلب کنند.

رشد و توسعه شرکت باتیستا در دهه 1950

در دهه 1950 که شرکت فارینا حرکت سریع خود را در مسیر رشد و توسعه شروع کرده بود شرکت برادرش هم یعنی استابیل منتهی به شرکت فارینا پیوست. حال اکثر شرکت های خودرو سازی داخلی و خارجی طراحی خودروسازی کارهای خود را به شرکت فارینا می سپاردند . شرکت های: نش، بی ام سی و پژو بود. در آن سال ها خودروهای مازراتی 6A، لانچیا آورلیا، آلفا رومئو 1900، 6C2500، فیات 1100 را طراحی و عرضه کردند.

حالا که دیگر توسعه آنها به سرحد فراوانی رسیده بود آن ها مرکز جدید را با وسعت زیاد در شهر گرولیاسکو ساختند. در همین زمان بود که آن ها با طراحی جولیتا اسپایدر برای آلفا رومئو از رقیب خود برتونه سبقت گرفتند و کارهایشان در تیراژ بالا تولید کردند که مکس هافمن تاجر بزرگ آمریکایی قول خرید تمام محصولات آلفارومئو را داد. در سال 1959 آمار تولید آلفارومئو به بیش از چهار هزار دستگاه رسید و این نقطه عطفی برای شرکت فارینا به شمار می آمد.

اما در سال 1952 بود که دو غول خودروسازی ایتالیا یعنی فارینا و شرکت فراری تصمیم به همکاری گرفتند، آن ها که هر کدام در نوع خود بی نظیر بودند و با هدف تکمیل و بهتر شدن بیش از پیش این تصمیم را گرفتند. هرچند غروری که در ابتدای امر هرکدام از خود نشان می دادند صاحب نظران را به آینده همکاریشان امیدوار نمی کرد. اما چیزی فرای تصور از آب درآمد. این غرور به حدی بود که در اولین ملاقات هیچ یک حاضر به رفتن به دفتر دیگری نبودند و در نهایت به رستورانی بی طرف در تورتونا شهری میان تورین و مودنا رفتند. با همه این ها این همکاری درخشان بیش از 60 سال است که ادامه دارد.

رشد و توسعه شرکت باتیستا در دهه 1950

سال های پایانی عمر باتیستا فرینا

باتیستا که بسیار به اسم مستعار کودکی اش عشق می ورزید در سال 1361 به طور رسمی آن را به اسم فامیلش اضافه کرد و بعد از آن به باتیستا پینین فارینا شناخته شد. در همین سال بود که با سابقه کاری 50 ساله اش در شرکت فارینا تصمیم به بازنشستگی گرفت و اداره شرکت را به پسرش سرجیو فارینا و دامادش رنزو کارلی سپرد. هرچند این دو مدیر جوان هرگز تا پایان عمر باتیستا فارینا از وی مشورت می گرفتند.

باتیستا فارینا که با آخرین طراحی خود یعنی خودرو آلفا رومئو 1600 دیگر از دنیای طراحی خودرو خداحافظی کرد سالهای پایانی عمرش را به سفر و فیلمسازی و فعالیتهای خیرخواهانه گذراند. همچنین به او کلید افتخاری شهر دیترویت را هم اعطا کردن تا کلکسیون افتخاراتش کاملتر شود.

آخرین شاهکار او در سال 1960 در نمایشگاه اتومبیل ژنو به نمایش درآمد و اندکی بعد در سوم آوریل در سن 72 سالگی با دنیایی از خلق های گوناگون به یادگار مانده اش چشم از دنیا فرو بست. نام او در سال 2004 به تالار افتخارات صنعت خودرو سازی اضافه شد و او برای همیشه در ذهن و یاد جهانیان زنده ماند.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • خیلی جالب و جامع بود،مرسسسسي

  پاسخ
 • ارزو کفاشی
  10 مهر 1399 2:41 ب.ظ

  واقعاا زندگی نامه پر ماجرایی داشتن و سایت گرداب جذب با زبانی ساده و صریح و اونو بیان کردن واقعا مرسی از سایت خوبتون ممنون میشم بیوگرافی استیو هارودی هم بزارید تو سایتتون

  پاسخ
 • الان کارخونه ش دوتا مدیر داره؟پسرش و دومادش؟
  چقد روحیه ای خوبی داشته بعد کارخونه ب فیلمسازی و نویسندگی مشغول بوده و کارهای خیر خواهانه انجام میده ایشون الگویی برای زندگی منن ??

  پاسخ
 • خیلی جالب بود ممنون از معرفی کاملتون خیلی دوست داشتم ??????اراده ی فوق العاده قوی داشتن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست