بیوگرافی استیو وزنیاک اولین شریک استیو جابز در اپل

بدون دیدگاه

بیوگرافی استیو وزنیاک موسس شرکت اپل، دانشمند علوم کامپیوتر و کسی که انقلابی در صنعت میکرو کامپیوترهای شخصی با طراحی کامپیوترهای اولیه اپل به وجود آورد؛ امید بخش تمام کسانی خواهد بود که جز شانس به چیز دیگری اعتقاد ندارند. اما با دنبال کردن سرگذشت چنین فردی قطعا معتقد خواهند شد که شانس نیز  در پی تلاش به دست خواهد آمد. سایت گرداب جذب شما را به مطالعه بیوگرافی استیو وزنیاک دعوت می کند.

دوران کودکی و جوانی استیو وزنیاک

استیفن گری وزنیاک یا همان استیو وزنیاک، 11 آگوست سال 1950 در سن خوزه کالیفرنیا متولد شد. پدر وزنیاک مهندس الکترونیک و مادرش خانه دار بود. سانی ویل جایی بود که وزنیاک در سن 8 سالگی به همراه خانواده اش به آنجا نقل مکان کردند؛ چرا که به محل کار پدرش نزدیک تر می شدند. پدر وزنیاک آن زمان در شرکت موشک و فضای لاکهید کار می کرد. علاوه بر استیو وزنیاک لسی و مارک همدیگر فرزندان خانواده ی وزنیاک بودند.

استیو با علاقه نشان دادن به ریاضیات در کلاس چهارم دبستان، مورد تشویق و حمایت یکی از معلمانش قرار گرفت؛ که همین باعث شد او به سمت مطالعه کتاب های مختلف برود و اعتماد ب نفس بهتری داشته باشد. از کتاب هایی که استیو الهام بسیاری از آن ها گرفته، می توان به رمان مورد علاقه اش که داستان زندگی «سویفت» مهندسی جوان که موشک های فضاپیما و هواپیما را به همراه پدرش اختراع کرده بود و همچنین زمانی دیگر که موضوع آن ساخت یک اپراتور رادیو بود، اشاره کرد. استیو با ساخت یک گیرنده ی امواج رادیویی در سن 11 سالگی نشان داد که علاقه مند به  مهندسی شده است.

چیزی که به استیو کمک میکرد تا تمایلات خود را بهتر بشناسد، زندگی در شهری بود که یکی از مراکز تکنولوژی آمریکا به حساب می آمد. مدت زمان  زیادی طول نکشید که استیو توانست لوازم الکترونیکی، مانند رادیو، ولت متر، ماشین حساب و چندین بازی الکترونیکی را بسازد. در کنار همه اینها او توانسته بود با شرکت، در مسابقات ورزشی مدرسه چندین مدال قهرمانی کسب کند.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی استیو جابز کسی که دنیای تکنولوژی را متحول کرد

تحصیلات استیو وزنیاک

استیو وزنیاک در زمان تحصیل در دبیرستان  «جونیور کوپرتینو» توانست در نمایشگاه علوم منطقه، برای بهترین پروژه الکترونیک که یک افزونه ی کامپیوتری جمع و تفریق بود روبان آبی را دریافت کند.

استیو برای گذراندن ادامه تحصیلاتش به مدرسه ی هوم استید رفت و دوران دوم دبیرستان خود را در آنجا گذراند. در همین مدرسه بود که استیو توانست جوایز متعددی به خاطر استعدادهایش در فیزیک الکترونیک و ریاضیات دریافت کند؛ یکی از آنها جایزه بهترین استفاده کاربردی از ریاضیات بود که او موفق به دریافت شده بود.

در پی این اتفاقات معلم فیزیک الکترونیک استیو، او را برای گذراندن دوران کوتاه کارآموزی در زمینه برنامه نویسی کامپیوتر به شرکت بزرگ الکترونیکی سیلویانا فرستاد. او توانست در سال 1966 در سمینارهای سانتا کلارا بالاترین نمره ی ریاضی را ازآن خود کند. با این حال استیو بیشتر اوقات خود را در مدرسه خسته کننده می دانست؛ چرا که می گفت علاقه ای به گذراندن روتین های تکراری در مدرسه را ندارد.

استیو را به نام مستعار واز می شناسند و این نام برگرفته از مخفف شده ی کلمه ی (Wheels of Zeus) به معنای چرخه های زئوس می باشد. در ادامه بیوگرافی استیو وزنیاک با چگونگی دوران دانشگاه و تحصیلات عالیه این مرد آشنا شوید.

تحصیلات استیو وزنیاک

تحصیلات عالیه استیو وزنیاک

ایشان پس از به پایان رساندن دوران دبیرستان در سال 1969 به دانشگاه کلرادو بولدر راه پیدا کرد؛ ولی به علت هک سیستم های کامپیوتری دانشگاه، همان سال اول اخراج شد. بعد از بازگشت به خانه، طراحی سیستم کامپیوتری کرم سودا را به همراه یکی از دوستانش به نام بیل فرناندز شروع کرد.

از آنجا که استیو، توان مالی برای تحصیل در دانشگاه های خارج از ایالت خود را نداشت مجبور شد در «کالج دی آنزا» ثبت نام کند. که بعد از یک سال تحصیل در آن جا، در سال 1970 به دانشگاه کالیفرنیا برکلی رفت. ولی با وضع بد مالی که برای استیو در آن زمان به وجود آمد، یک سال بعد از تحصیل در کالیفرنیا برکلی، به شرکت کامپیوتری هیولت پاکارد رفت و در آنجا مشغول به کار شد. در همین شرکت، استیو جابز کار تابستانی خود را به عنوان یک دانش آموز دبیرستانی انجام میداد.

دوستی و آشنایی استیو وزنیاک با استیو جابز به واسطه بیل فرناندز شکل گرفت. که فرناندز، جابز را پسری شوخ طبع و شگفت انگیز و همچنین علاقه مند و عاشق الکترونیک به وزنیاک معرفی کرده بود. استیو  به همراه جابز جعبه آبی ساخته شده ی خود را که برای تماس تلفنی غیر قانونی و رایگان بود، به قیمت 150 دلار به دانشجویان و دانش آموزان می فروختند و این اولین همکاری دوستانه وزنیاک و جابز بود؛ که دوستی بین آن ها را محکم کرد.

بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

آغاز همکاری استیو وزنیاک و استیو جابز

استیو وزنیاک در سال 1973 همچنان در شرکت هیلوت پاکارد کار می کرد. جابز هم در شرکت آتاری، خود را مشغول به کار کرده بود. وزنیاک هم توانسته بود در شرکت HP یا همان هیلوت پاکارد، خود را به مهندسی تمام عیار تبدیل کند. چرا که این شرکت به کارمندانش اجازه میداد تا در طول شبانه روز بر روی پروژه های خود کار کنند و استیو هم کار بر روی بازی های رایانه ای و طرح کارت گرافیک کامپیوتر خود را از این طریق انجام میداد.

در همین زمان بود که از طرف جابز، کار بر روی پروژه شرکت آتاری که به جابز محول شده بود، به استیو پیشنهاد داده شد. کار این پروژه حذف تراشه های مدار یک دستگاه بازی کامپیوتری بود که وزنیاک توانست 50 تراشه ی این مدار را حذف کند و برای هر مدار 5 هزار دلار دریافت کند.

اولین نسخه ی آزمایشی پروژه ی  وزنیاک  در ژوئن سال 1957 که صفحه نمایشی خانگی برای اتصال به دستگاه کامپیوتر و نمایش اطلاعات بود رسماً آماده ی ارائه و استفاده شد.

استیو وزنیاک به همراه جابز، در جلسات متعدد کلوپی که مهندسان سیلیکون ولی در آن بودند شرکت می کردند؛ که همین باعث شد وزنیاک به فکر طراحی یک کامپیوتر شخصی خانگی بیفتد؛ که علاوه بر راحتی، سرگرم کننده و مقرون به صرفه نیز باشد. خروجی این طراحی یک سیستم کامپیوتری تلفنی بود؛ که مردم به وسیله آن می توانستند هر روز یک جوک یا داستان طنز با تماس تلفنی بشنوند.

آغاز همکاری استیو وزنیاک و استیو جابز

بیوگرافی استیو وزنیاک و تاسیس اپل

استیو جابز که هوش بالاتری نسبت به وزنیاک داشت، اعتقاد داشت که این دستگاه می تواند به یک موفقیت تجاری بزرگ تبدیل شود. از این رو واز را به سختی راضی کرد که به صورت جدی بر روی این پروژه کار کنند؛ که در نهایت با رضایت و از، کارشان را از گاراژ خانگی واز شروع کردند. هرچند که بعد از مدتی با کمبود فضا به خاطر حجم زیاد وسایل کامپیوتری مواجه شدند.

در تاریخ 1 آوریل بود که استیو جابز و استیو وزنیاک رسمی شرکت اپل را تاسیس کردند. در همین سال اولین محصول خود را با نام اپل 1، که کامپیوتری فاقد صفحه نمایش، کیبورد و کیس بود. به صورتی بود که هر کدام آن ها را مشتریان باید به صورت جداگانه خریداری می کردند به بازار ارائه داد.

پس از موفقیت اپل 1، وزنیاک شرکت HP را ترک و شروع به طراحی کامپیوتر بعدی به نام اپل 2 کرد؛ این کامپیوتر اولین کامپیوتری بود که قابلیت برنامه نویسی به زبان بیسیک و نمایش رنگ ها را داشت.

شرکت اپل در سال 1977 با استخدام مهندسان و کارمندان جدید توسعه بیشتری پیدا کرده بود. و با طراحی یک لوگوی جدید که سیبی گاز زده و رنگین کمانی بود، توانست با فروش 750 هزار دلار از محصولات خود به سودی 42 هزار دلاری دست پیدا کند. فروش اپل در سال 1978، 10 برابر شد؛ از این رو شرکت اپل در آمریکا به یکی از بالاترین رشدهای تکنولوژی تبدیل شد. و سال 1979 بود که اپل با داشتن 300 نمایندگی، 1 هزار کارمند را به استخدام خود درآورد. 

این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب ثروت مندترین مردان جهان

استیو وزنیاک و ترک اپل

استیو وزنیاک بعد از سانحه ی هواپیمایی که در 7 فوریه 1982، برایش اتفاق افتاده بود از امور مدیریتی در شرکت اپل نیز خسته شده بود. به همین خاطر این شرکت را در سال 1985 ترک کرد؛ ولی با این حال سالانه  با دریافت مبلغ 120 هزار دلار، از سهامداران این شرکت باقی ماند. یکی از دلایل ترک اپل  که میتوان به آن اشاره کرد، اختلاف نظر جابز و وزنیاک بود؛ گرچه دوستی آن ها بعد از ترک اپل نیز ادامه پیدا کرد.

این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

زندگی شخصی استیو وزنیاک

در سال 1981 استیو وزنیاک با کندیس کلارک ازدواج کرد ولی ازدواجشان بیشتر از 6 سال دوام نیاورد. استیو با جنت هیل، که همسر فعلیش می باشد در سال 1990 ازدواج کرد. کتاب iWoz با مضمون زندگینامه استیو نیز انتشار پیدا کرده است.

زندگی شخصی استیو وزنیاک

استیو وزنیاک با نام مستعار «راکی راکون کلارک» پس از جدایی از اپل، برای دریافت مدرک کارشناسی خود در رشته علوم کامپیوتر و مهندسی الکترونیک به دانشگاه بروکلی بازگشت. استیو در تمام سال های فعالیتش در شرکت اپل توانست جوایز متعددی همچون مدال ملی تکنولوژی، دکترای افتخاری دانشگاه های سانتا کلارا، کارولینا،  کلرادو و میشیگان دریافت کند. 

در این مقاله از مجموعه مقالات بیوگرافی افراد موفق شما را با زندگینامه استیو وزنیاک و موفقیت هایش آشنا ساختم. امیدواریم که این مقاله نیز مورد توجه شما قرار گرفته باشد و بیشتر با این شخصیت برجسته دنیای علم و فناوری آشنا شده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست