بیوگرافی آلبرت انیشتین نابغه ای بی همتا در علم جذاب فیزیک

6 دیدگاه

بیوگرافی آلبرت انیشتین نابغه ای بی همتا در فیزیک و یکی از تکرار نشدنی ترین مغزهای فیزیک نظری را بخوانید و با زندگی پرافتخار او آشنا شوید.

بی شک انسان های زیادی توانسته اند ف موفقیت های مالی و مادی را تجربه نمایند. اما انگشت شمارند کسانی که براستی نابغه بوده اند و با قدرت نبوغ خود توانسته اند ، تحول و تکاپو را در جهان برانگیزانند. آلبرت انشتین ، نابغه و فیزیکدانی است که قوانین ثابت و بدون تغییر انرژی را کشف کرد و با کشف  نظریه نسبیت ، این قانون قانون ازلی ، در جهان معروف و مشهور شد و جایزه نوبل را دریافت کرد. در این بخش از بیوگرافی زنان و موردان موفق در جهان قصد دریم به بیوگرافی انیشتین بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی دکتر محمود حسابی پدر علم فیزیک ایران 

دوران کودکی و جوانی آلبرت انیشتین

فیزیکدان جاودانه ی ما، آلبرت انیشتین در 14 مارس 1879 میلادی در یکی از شهرهای آلمان به نام اولم و در خانواده ای با ریشه ی یهودیت دیده به جهان گشود. خانواده ی آلبرت انیشتین به دلیل شرایط کاری پدر و ناگفته نماند ورشکستگی های تجاری او مجبور به مهاجرت شدن و تنها یک سال در این شهر زندگی کردند. مکان بعدی زندگی آنها در شهر مونیخ صورت گرفت. آلبرت انیشتین برای ادامه ی تحصیل در میلان شروع به فعالیت کرد اما دیری نپایید که برای فرار از تنهایی و مسائل جانبی دیگر به خانواده اش پیوست.  به همین دلیل دوران تحصیل فیزیکدان نامی ما پر از دغدغه و فراز و نشیب زیادی بود.

برخلاف هم سن و سالان خود آلبرت انیشتین دیر به تکلم افتاد و گاهأ کلمات را به درستی ادا نمی کرد. دیر صحبت کردن آلبرت باعث نگرانی اطرافیان و حتی بدبینی دیگران در او شد طوری که تصور این را داشتن که آلبرت انیشتین کند ذهن و عقب مانده است. ناگفته نماند شاید یکی از دلایل دیر صحبت کردن او این بود که خانواده آموزش او را به صورت تصویری انجام دادند و احتمالا به این شیوه عادت کرده بود و همین باعث شد دیرتر از بقیه صحبت کند. این در حالی بود که اکثر آزمایشات و نظریات آلبرت نتیجه ی آزمون و خطاهای ذهنی و تصویری اش بود.دو سال بعد از تولد او خواهرش ماریا به دنیا آمد.

تولد آلبرت انیشتین

شروع فصلی جدید در زندگی آلبرت انیشتین

پس از ناکامی و تیرگی هایی که در بیوگرافی آلبرت انیشتین فیزیکدان برجسته ی ما ناخواسته به وجود آمد، قبولی و پذیرفته شدن او در دانشکده ی پلی تکنیک فدرال سوئیس، فصلی تازه در زندگی او باز شد ودریچه ای به سوی موفقیت های بی شمار و قابل وصف این فیزیکدان جاودانه ی قرن بیستم گشوده شد.در زندگی هر فردی لحظات خاص و تاثیر گذار زیادی وجود دارد که مسیری جدید از زندگی و راههای موفقیت را به روی آدم باز می کنند.

این امر برای آلبرت انیشتین نیز مکرر اتفاق افتاد. یکی از این اتفاقات جالب قطب نمایی بود که پدرش به او داد.از آنجایی که آلبرت علی رغم بی توجهی به موضوعات مدرسه اش به مسائلی توجه می کرد که برایش جالب و قابل تامل بود، نیرویی که سوزن قطب نما را به حرکت وا می داشت، ذهنش را درگیر کرد.اتفاقات خوب نیز در زندگی آلبرت انیشتین کم نبود. خواندن کتابی تاثیرگذار در 12 سالگی در حیطه ی هندسه، درک بیشتر مفاهیم فلسفه و ریاضیات به واسطه ی آشنایی با مکی تالموند دانشجوی علوم پزشکی و…… که همه ی این ها راههایی برای پیشرفت و پرورش ذهن باز آلبرت انیشتین بود.

مقالات و افتخارات البرت انیشتین

در ادامه بیوگرافی آلبرت انیشتین و با نگاهی به دوران کودکی و نوجوانی و حتی دوران تحصیل و با توجه به هوش سرشار آلبرت انیشتین ، وی بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه نتوانست شغل دلخواه و متناسب با رشته ی خود را بیابد. با توجه به هزینه های زندگی می بایست به کاری مشغول شود که در سال 1903 در آلمان و در اداره ی ثبت مالکیت معنوی اختراعات شهر برن این امر میسر شد.طولی نکشید که همزمان با کار کردن در اداره ی مذکور چهار مقاله ی خود را منتشر کرد. دو سال بعد یعنی در1905 و در پی انتشار مقالات، نظریه ی نسبیت خاص که تحولی عظیم در فیزیک ایجاد کرد، را ارائه داد.

در اواخر همین سال بود که معادله ی معروف و شناخته شده ی خود به نام معادله ی انیشتین را مطرح و سروصدای زیادی به پا کرد. با توجه به موفقیت های ذکرشده در واقع می شود گفت نیمی از زندگی پرمحتوای آلبرت انیشتین بود سال 1905 را سال معجزه ی انیشتین نامیدند.لازم به ذکر است که مشهورترین فیزیکدان قرن بیستم در طول زندگی پرفراز و نشیب خود با افتخار بیش از 300 مقاله ی علمی و در لابلای آنها مقالات متنوع دیگری که تعداد آنها به حدود 150 می رسد، را منتشر کرد.

کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

نظریه های علمی و جاویدان آلبرت انیشتین

از جمله پرسروصداترین نظریات فیزیک که توسط آلبرت انیشتین مطرح شد نسبیت خاص و نسبیت عام است. در نسبیت خاص محدودیت سرعت داریم که بیان می کند سرعت هیچ جسمی فراتر از سرعت نور نیست. در واقع سرعت نور را به عنوان معیاری نهایی برای سرعت همه ی اجسام در نظر میگیریم.در اینجا به تفصیل و به بیان ساده نسبیت خاص را توضیح می دهیم.

همان گونه که از اسمش پیداست در نسبیت خاص بحث نسبی بودن سرعت در میان است و با توجه به اینکه معیار ما سرعت نور می باشد ، با ثابت بودن سرعت نور و نسبی بودن سرعت اجسام ، آلبرت انیشتین به روابط تازه ای بین فضا زمان پی برد.اما در اینجا سوال پیش می آید که نسبی بودن سرعت اجسام و ثابت بودن سرعت نور به چه معناست؟ و اینکه چگونه این دو اثبات می شوند. در بیانی ساده و با مثال های ملموس ابتدا به نسبی بودن سرعت می پردازیم. پس با زندگینامه آلبرت انیشتین با کتاب صوتی همراه باشید.

نظریه های علمی و جاویدان آلبرت انیشتین

فهم بیشتر در مورد نظریه نسبیت خاص

تصور کنید که با دوچرخه در خیابانی در حال حرکت هستید اگر از شما بپرسند که آیا شما در حال حرکتید یا مغازه ای که در کنارتان است؟ به سرعت پاسخ می دهید که مغازه ثابت می باشد و من در حال حرکت هستم. اما قضیه به همین جا ختم نمی شود. امکان دارد شرایط جوری پیش بیاید که شما در فضایی خالی و بدون وجود هیچ جسمی در اطرافتان قرار داشته باشید.حال چگونه به سؤال بالا پاسخ می دهید؟ زمانی جواب به این سؤال ممکن است که حرکت خود را با شیء دیگری بسنجیم. پس مهمترین نتیجه این است که حرکت یک امر کاملا نسبی است. بحث دوم ثابت بودن سرعت نور است که با آزمایشات دو دانشمند بزرگ مایکلسون و مورلی به این نتیجه  مهم دست پیدا کردند و پذیرفتند که همواره سرعت نور ثابت است.

از همین دو اصل مهم بسیاری نتایج قابل تامل به دست آمد. از جمله مسئله ی اتساع زمان،انقباض طول، برابری جرم و انرژی و……

نظریه نسبیت عام و اعطای جایزه ی نوبل برای اثر فوتوالکتریک

اما در نسبیت عام به امواج گرانشی اشاره شده است و به این مفهوم می رسیم که فضا و زمان مجزا از هم نیستن و به طرز شگفت آوری به هم مرتبط هستند که آلبرت انیشتین آن را فضازمان نامید.و این نظریه توسط دو دانشمند بزرگ واتسون و ادینگتون و به کمک  یک پدیده ی طبیعی به نام خورشید گرفتگی به اثبات رسید.

آلبرت انیشتین به خاطر تمامی کتابها و مقالاتی که چاپ کرده بود و مهم تر از آن به دلیل نظریه های محکم و حیرت انگیزش در سراسر جهان مشهور شد. برای ایراد سخنرانی به بسیاری از کشورها سفر کرد. در جریان سفر به ژاپن در سال 1921 مشخص شد که جایزه ی نوبل به خاطر اثر فوتوالکتریک به او رسیده است. از آنجایی که علاقه و تعصب زیادی روی نظریه ی نسبیت (خاص و عام) داشت ، در سخنرانی ذکر شده به جای اثر فوتوالکتریک در مورد نسبیت عام سخنرانی کرد.

حسن ختام زندگینامه آلبرت انیشتین را با جمله ای پر نغز از وی ،  بیان میکنیم: بیشتر از آنچه برای موفق بودن تلاش میکنی برای با ارزش بودن تلاش کن.

نظریه نسبیت عام و اعطای جایزه ی نوبل برای اثر فوتوالکتریک

آلبرت انیشتین ، خالق نظریه کیهان شناسی

در خلال و راستای تحقیقات و بیان نظریه ی نسبیت عام که در بالا بیان کردیم، انیشتین تحقیقات گسترده ای روی کیهان انجام داد. از آنجایی که فیزیکدانی متبحر و با نظریات سازنده ای بود، توانست علمی جدید در فیزیک به نام کیهان شناسی را خلق کند. در این حیطه اعتقاد انیشتین در این بود که جهان در حال انبساط یا انقباض می باشد که برای به اثبات رساندن این ادعای بزرگ از ثابت های کیهانی استفاده کرد. هرچند که این نظریات او در مورد کیهان توسط ادوین هابل به تایید رسید ولی آلبرت انیشتین از این ثابت ها به عنوان بزرگترین اشتباه علمی اش یاد می کرد. با دیگر مقالات بیوگرافی سایت گرداب جذب همراه باشید.

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • عالی و فوق العاده بود …

  پاسخ
 • خیلی خیلی بیوگرافی جالی بود دستتون درد نکنه برای این همه جزییات و دقتی که تو این مطلب نوشته بودید

  پاسخ
 • من فیلم زندگی نامه انیشتین و دیدم خیلی جالب بود که همه تو مدرسه مسخره ش میکردن از مدرسه اخراج شد و مادرش تو خونه بهش درس میداد

  پاسخ
 • انشتین مغز فیزیک و ریاضی اسطوره تمام قرن ها خیلی عاشقشمممم واقعا مرد باهوشی بوده بیوگرافیشم خیلی جالب بود خیلی خوب توضیح داده بودین

  پاسخ
 • مجید جمالی
  18 آبان 1399 6:16 ق.ظ

  انشتین یکی از بهترین ریاضی دان ها بود که تونسته بو ایده هاش و نظراتش جهان و دنیای علمو تغییر بده ،ولی من احسا میکنم‌انیشتین ذاتا باهوش بود تونجوری که فهمیدم مغزش از یک اسنان عاد یبزرگ تر هستش و همین دلیل موفقیش و کارکرد خاص ذهنش شده

  پاسخ
 • واقعا مرد بزرگی بود و چقدر در زمینه علم تلاش کرد ولی خیلی نامردی بود که بخاطر نظریه نسبیت بهش جایزه نوبل ندادند.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست